Universal/Studio Canal

PREMIERA

2011.04.12

CANAL+ PREMIUM

Po jednym na drogę

Le dernier pour la route

Francja, 2009

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 103 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Hervé (François Cluzet) jest szefem dużej agencji prasowej, a przy tym alkoholikiem, który wszedł na drogę wiodącą do autodestrukcji. Picie rujnuje jego relacje z rodziną. Ku upadkowi chyli się także jego kariera zawodowa.

W akcie desperacji, choć bez większego przekonania, postanawia raz na zawsze skończyć z nałogiem. Chwyta się ostatniej deski ratunku - daje się zamknąć w genewskiej klinice odwykowej. Spotyka tam ludzi borykających się z tymi samymi problemami, co on. Szczególnie bliska staje mu się młoda kobieta o imieniu Magali (Mélanie Thierry), która skuteczniej niż terapia pomaga Hervé ujrzeć życie inaczej niż tylko przez dno pustej butelki.

"Po jednym na drogę" to film nakręcony na podstawie autobiograficznej powieści Hervé Chabaliera. Autor książki, kiedyś dziennikarz "Nouvel Observateur", dziś właściciel potężnej agencji prasowej CAPA (Chabalier Associated Press Agency), opisał w niej swoją historię walki z alkoholizmem. Reżyserem adaptacji jest PHILIPPE GODEAU, który postanowił nakręcić ją natychmiast po lekturze książki. Początkowo chciał zająć się tylko tym, co zawsze robił przy powstawaniu filmów - produkcją i dystrybucją. Po rozmowach z potencjalnymi reżyserami doszedł jednak do wniosku, że ich wizje mijają się z tym, jak on widziałby historię Hervé na ekranie. Okoliczności zmusiły więc doświadczonego producenta, mającego na koncie takie pozycje, jak "Oskar i pani Róża", "Mr. Nobody" czy "Largo Winch", do debiutu za kamerą. Pierwsza próba przyniosła mu nominacje do Cezara za pierwszy film oraz, do spółki z Agnès de Sacy, za najlepszą adaptację.

Ze względu na specyficzny temat filmu i koncentrację na osobie głównego bohatera, obsadzenie postaci Hervé było kluczowym zadaniem. Do roli pretendował Daniel Auteuil, Dany Boon i Christian Clavier. "Wszyscy aktorzy, którym zaproponowałem współpracę - wspomina reżyser - dawali pozytywną odpowiedź w ciągu 24 godzin". Ostatecznie zaoferował jednak rolę temu, który kilka lat wcześniej odmówił przeczytania książki Chabaliera - Françoisowi Cluzetowi ("Nie mów nikomu"). Aktor tłumaczył wówczas, że nie był to odpowiedni moment w jego życiu na taką lekturę. Rola w filmie Godeau przyniosła mu nominację do Cezara. W postać młodej Magali wcieliła się Mélanie Thierry, która za tę kreację otrzymała Cezara jako najbardziej obiecująca aktorka.
Po jednym na drogę
reżyseria:
Francja, 2009
Hervé (François Cluzet) jest szefem dużej agencji prasowej, a przy tym alkoholikiem, który wszedł na drogę wiodącą do autodestrukcji. Picie rujnuje jego relacje z rodziną. Ku upadkowi chyli się także jego kariera zawodowa.
dramat
Po jednym na drogę
4,6 5 1 5