PREMIERA

2009.06.14

CANAL+ PREMIUM

PO PROSTU WALCZ!

Never Back Down

USA, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film akcji

czas trwania: 108 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jake Tyler (Sean Faris) jest gwiazdą szkolnej drużyny futbolowej w prowincjonalnym miasteczku w Iowa. Pewnego dnia jego ojciec ginie w wypadku samochodowym. Trauma związana z tragedią sprawia, że Jake zaczyna pałać gniewem do całego świata, co widać również na boisku.

Wkrótce wraz z matką (Leslie Hope) i młodszym bratem Charliem (Wyatt Smith) przeprowadza się na Florydę. Opuszczając rodzinne strony, Jake traci status lokalnej gwiazdy futbolu. Wśród dzieciaków z bogatych domów, które rozbijają się luksusowymi samochodami czuje się outsiderem, a flanelowa koszula sprawia, że staje się pośmiewiskiem. Jego małomówność i prostolinijność nie zjednują mu przyjaciół. Pewnego dnia koleżanka z klasy, atrakcyjna Baja Miller (Amber Heard), zaprasza go na imprezę, którą organizuje jej przyjaciel. Ryan McCarthy (Cam Gigandet) jest miejscowym mistrzem nielegalnych walk w rozgrywkach "podziemnej" ligi. Przystojny zabijaka prowokuje nowicjusza i dochodzi do konfrontacji. Jake ponosi sromotną porażkę. Ciężko pobity myśli o rewanżu. Jedyny przychylny mu kolega, Max Cooperman (Evan Peters) radzi, aby zapisał się na treningi mieszanych sztuk walki. Zajęcia w tzw. MMA (Mixed Martial Arts) prowadzi charyzmatyczny Jean Roqua (Djimon Hounsou), który uczy Jake'a, że do prawdziwego sukcesu potrzeba cierpliwości i dyscypliny. Uświadamia mu również, że stawką jego następnej walki nie jest rewanż, ale pokazanie, kim naprawdę jest.

Mixed Martial Arts to najmodniejszy obecnie sport walki, którego turnieje ustanawiają rekordy oglądalności w płatnych telewizjach, a gwiazdy zdobią okładki magazynów "Sports Illustrated" i "ESPN The Magazine". Początki tej ekstremalnej dyscypliny sięgają lat 20. minionego wieku, kiedy w Brazylii rodzina Gracie urządzała turnieje sztuk walki według reguły "vale tudo", czyli "wszystkie chwyty dozwolone". Obecnie MMA uznaje się za dyscyplinę bezpieczniejszą od boksu i amerykańskiego futbolu, która łączy elementy brazylijskiej odmiany jiu jitsu, wrestlingu, muay-thai, karate, sambo, judo. Zawodnicy używają też technik znanych z zapasów i boksu. Pojedynki kończy nokaut klasyczny albo techniczny. O wygranej w nierozstrzygniętym pojedynku decydują trzej sędziowie przy pomocy dziesięciopunktowej skali.

JEFF WADLOW w "Po prostu walcz!" połączył skomplikowane sceny walk, jakich widzowie nie oglądali jeszcze na wielkim ekranie, z dylematami młodego bohatera, który po rodzinnej tragedii rzuca całemu światu wyzwanie. W tej roli Sean Faris, który zyskał popularność występami w serialach "Reunion" i "Life as We Know It". Pojawił się także w filmach kinowych, takich jak "Pearl Harbour", "Twoje, moje i nasze" czy "Piżama party". Rywalem zbuntowanego nastolatka w filmie Wadlowa został Cam Gigandet, fan sportu i posiadacz czarnego pasa w karate, który ostatnio pojawił się jako wampir w "Zmierzchu", a wcześniej wystąpił w takich produkcjach, jak "Mistaken" czy serial "Życie na fali". W roli mistrza MMA wystąpił Djimon Hounsou. Aktor, dwukrotnie nominowany do Oscara za występy w "Naszej Ameryce" i "Krwawym Diamencie", jako młodzieniec uczył się sztuk walki we Francji, przez 7 lat ćwiczył kung fu, a przez 5 boks. Dbając o widowiskowość filmu, przed rozpoczęciem zdjęć aktorzy przeszli kurs przygotowawczy u kaskaderów i koordynatorów scen walki - Damona Caro oraz Jonathana Eusebio, którzy pracowali przy takich hitach, jak "300", "Krucjata Bourne'a", "Szklana pułapka 4.0", "Mr. and Mrs. Smith", "Podziemny krąg" i "S.W.A.T.". O oprawę muzyczną "Po prostu walcz!" zadbał Michael Wandmacher, który na ścieżce dźwiękowej umieścił m.in. utwory Papa Roach, Kanye West, Daft Punk, Limp Bizkit, Flipsyde i My Chemical Romance.

WASZE OPINIE

TWOJA STARA

nawet niezły film 6,5/10

szymon_212

Film był doby oraz muzyka świetna. Moja ocena to 10 a nawet powyzej 10.

staruch

Jak dla mnie film średni,można obejrzeć,ale bez fajerwerków.Ogólnie jak dla mnie film w stylu
nudny wieczór,msiadasz i ogladasz film który po prostu leci,bez większych emocji
PO PROSTU WALCZ!
reżyseria:
USA, 2008
Jake Tyler (Sean Faris) jest gwiazdą szkolnej drużyny futbolowej w prowincjonalnym miasteczku w Iowa. Pewnego dnia jego ojciec ginie w wypadku samochodowym. Trauma związana z tragedią sprawia, że Jake zaczyna pałać gniewem do całego świata, co widać również na boisku.
film akcji
PO PROSTU WALCZ!
4,7 5 1 91