PREMIERA

2007.07.27

CANAL+ PREMIUM

Po sezonie

Polska, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 85 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Do niewielkiego pensjonatu nad mazurskim jeziorem przyjeżdża zimą Leon (Leon Niemczyk). Tajemniczy mężczyzna, szarmancki miłośnik pięknych kobiet i doświadczony małżeńsko (sześć żon) uwodziciel, który nie godzi się z własną starością.

W pensjonacie próbuje więc uwodzić trzy znajdujące się tam kobiety: właścicielkę Ritę (Ewa Wiśniewska), służącą Dasię (Małgorzata Socha) oraz Emilię (Magdalena Cielecka), która przebywa tam jako gość. Z pozoru najbliższa (nie tylko wiekiem) jest bohaterowi Rita, która nie ukrywa fascynacji Leonem i wspomina z rozrzewnieniem jego dawne sukcesy, gdy robił karierę jako śpiewak operowy. A jednak dziwna więź - również erotyczna - połączy Leona z młodą Emilią, która właśnie przeżywa życiowy kryzys i na Mazurach stara się odzyskać spokój. Ledwie rozpoczynający się związek zaburza jednak pojawienie się przyjaciela (Zbigniew Buczkowski), który przypomina Leonowi o tym, że w gruncie rzeczy nie jest wcale takim mężczyzną, jakim przedstawia się Emilii.

JANUSZ MAJEWSKI po ośmiu latach przerwy od ostatniego filmu fabularnego "Złoto dezerterów" (1998) postanowił zrealizować kolejny film w sposób niezależny, w ciągu 15 dni zdjęciowych, a w dodatku w miejscu, w którym mieszka. To dom na Mazurach, który reżyser razem z żoną Zofią Nasierowską zbudował ponad 15 lat temu: początkowo służył wyłącznie w czasie wakacji i weekendów, a w końcu stał się głównym miejscem zamieszkania państwa Majewskich. Szybko okazał się też świetnym plenerem filmowym - tu Janusz Majewski zrealizował m.in. kilka spektakli Teatru Telewizji, film "Diabelska edukacja" oraz serial "Siedlisko". "Chciałem pokazać to miejsce poza sezonem, kiedy moim zdaniem jest najpiękniejsze, a jednocześnie od dawna przymierzałem się do filmu z Leonem Niemczykiem - i o Leonie Niemczyku" - wyjaśniał Janusz Majewski.

Reżyser nie ukrywał, że główna postać w filmie inspirowana jest autentyczną biografią Leona Niemczyka. Aktor znany był bowiem jako niezwykle towarzyski dżentelmen i uwodziciel, wielokrotnie żonaty miłośnik kobiet, który w ostatnich latach życia związany był z kobietą o 50 lat młodszą. "Zawsze idealnie przygotowany i skupiony przed kamerą, a jednocześnie, między ujęciami, niestrudzony w opowiadaniu anegdot" - wspominał Niemczyka Janusz Majewski. Aktor zmarł w listopadzie 2006 roku - rola w "Po sezonie" (wyróżniona nominacją do Orła - Polskiej Nagrody Filmowej) okazała się jego przedostatnim występem w filmie fabularnym: rok później Niemczyk zagrał jeszcze w realizowanym częściowo w Polsce "Inland Empire" Davida Lyncha. Również pozostałe postaci w "Po sezonie" napisane były specjalnie dla odtwarzających ich aktorów - Ewy Wiśniewskiej, Magdaleny Cieleckiej i Zbigniewa Buczkowskiego. "Dzięki temu wszyscy aktorzy w jakimś stopniu wychodzą ze swoich ról - nie tylko grają, ale opowiadają o sobie samych" - podkreślał jeden z krytyków.

Dla Janusza Majewskiego "Po sezonie" był też swego rodzaju powrotem do filmowego debiutu - komedii "Sublokator" z roku 1966, w której główny bohater Ludwik grany przez Jana Machulskiego konfrontowany był z fascynującym i niebezpiecznym żywiołem kobiet. "Postanowiłem powrócić do tego tematu, ale w nieco inny sposób" - tłumaczył reżyser. "Po tylu latach pracy i tak wielu prywatnych doświadczeniach na związek kobiety i mężczyzny patrzę dziś zdecydowanie inaczej. Mam nadzieję, że mądrzej".

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Spodobał mi się ten film. Był taki zimny, a jednocześnie emanowało od niego niesamowite ciepło. Aż chciało sie do końca zobaczyć, jak skończyła się cała historia romansu dwóch pokoleń. W Polsce jest wiele urokliwych miejsc, i jednym z nich był właśnie ten pensjonat. Miało się wrażenie, że wchodząć do niego, nie masz zamiaru go opuścić. Piękne kino. Warto zobaczyć.

kobieta niepowazna

sympatyczne, lekkie kino polskie
To taki film na popoludnie z kawa i ciachem bez stresu...:)
Po sezonie
reżyseria:
Polska, 2005
Do niewielkiego pensjonatu nad mazurskim jeziorem przyjeżdża zimą Leon (Leon Niemczyk). Tajemniczy mężczyzna, szarmancki miłośnik pięknych kobiet i doświadczony małżeńsko (sześć żon) uwodziciel, który nie godzi się z własną starością.
dramat obyczajowy
Po sezonie
4,2 5 1 16