PREMIERA

2011.12.06

CANAL+ PREMIUM

Pochmurne dni

Giorni e nuvole

Włochy/Szwajcaria, 2007

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 118 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Michele (Antonio Albanese) organizuje wystawne przyjęcie niespodziankę dla żony (Margherita Buy). Elsa kończy właśnie doktorat z zakresu renowacji zabytków, spełniając swe odwieczne marzenie. Małżonkowie stanowią zgodną i szczęśliwa parę.

Wiodą raczej luksusowe życie, mają elegancki dom w Genui i własną łódź. Niestety impreza dla Elsy jest ostatnią okazją do cieszenia się dostatkiem i spokojem. Wkrótce Michele wyjawia żonie, że od ponad dwóch miesięcy nie chodzi do pracy. Partner biznesowy, niedawno jeszcze dobry przyjaciel, zrobił go na szaro i przejął lukratywny interes. Wizja utraty domu i dotychczasowego życia staje się źródłem konfliktów, niesnasek i ogromnego napięcia między mężem i żoną, a także między nimi a ich dorosłą córką, z którą relacja już wcześniej nie była idealna.

"Pochmurne dni" to wnikliwie napisane i bezbłędnie odegrane studium relacji dwójki kochających się osób w obliczu nieoczekiwanego kryzysu. Analizie zostały poddane ich decyzje i motywacje, stawiając pytania o siłę związków, w jakie angażuje się człowiek. Absorbujący dramat powstał przede wszystkim za sprawą Włocha SILVIO SOLDINIEGO, który był jednym z pomysłodawców, autorów scenariusza i stanął za kamerą. Jego poprzednie obrazy przyniosły mu uznanie publiczności i krytyków. Za "Chleb i tulipany" z 2000 roku otrzymał m.in. nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej, a za nieco późniejszy "Brucio nel vento" - nominację do Złotego Niedźwiedzia. "Pochmurne dni" także nie przeszły przez festiwale bez echa.

Jednym z filarów sukcesu filmu była gra aktorska w wykonaniu dwójki znanych nad Padem aktorów. W Elsę wcieliła się nagrodzona za tę kreację w Moskwie Margeritha Buy, którą można było oglądać w "On, ona i on" czy "Saturno contro. Pod dobrą gwiazdą", obu w reżyserii Ferzana Özpeteka. Jej męża zagrał Antonio Albanese, aktor głównie komediowy ("Jakiś tam", "Druga noc poślubna", "Dzień bociana"), który dowiódł, że w poważnej roli radzi sobie równie dobrze. Film Soldiniego jest postrzegany przez recenzentów jako odpowiedź na targający światowymi gospodarkami kryzys ekonomiczny. Ukazuje jak destrukcyjny wpływ na rodzinę może mieć nagłe pogorszenie sytuacji materialnej. Stephen Holden, dziennikarz "New York Timesa", określił włoski dramat jako "śmiały, bo ważący się ukazać koszmar, czający się w głowach pracowników w średnim wieku, którzy mogą przestraszyć się filmu tak dosadnie obrazującego ich obawy".

WASZE OPINIE

Arkon

Kolejny co najmniej dobry film w tym jakże udanym miesiącu! Po raz kolejny okazuje się, że w sytuacjach trudnych lepiej radzą sobie kobiety i kto nazwał je słabszą płcią!? Zdrowie naszych kochanych żon i córek!

Jamal

Film średni ale do obejrzenia. Wbrew pozorom dosc straszny bo przeciez mowi o problemach, ktore moga dotknąc każdego z nas. No i mimo ze z roku 2007 to dosc na czasie, w dobie kryzysu takie same problemy przezywa wielu ludzi (także Włochów). Kiedys slyszalem taka opinie, ze podczas kryzysu przed wojną bankierzy skakali z okien. Dzisiaj zamiast 5 mln premii wyplacaja sobie 3 mln. Tu wlasnie mamy taki przyklad, gdy z kryzysem finansowym radzić sobie muszą ludzi bardzo zamożni. Oni mają z czego zrezygnować, co sprzedać. Oczywiscie jest to dla nich ciężkie doswiadczenie ale maja jakas perspektywe gdy tylko przyzwyczają sie ze mozna obyć siębez gosposi i mozna jadać w domu a nie ciągle w restauracjach. No i na wakacje nie trzeba jezdzic koniecznie do Brazylii. Dla wielu z nas to abstrakcja, gdy nas dotykaja problemy finansowe to zastanawiamy sie czy mozna jeszcze w budzecie po stronie wydatków cokolwiek ścinać.

rass

a ja powiem tak: jak na premium - starzyzna, nieciekawy i dość przewidywalny , nieprzyzwoicie długi, z licznymi uproszczeniami. Jedynie zapamiętali krytycy wynajdą tysiące (rzeczywistych bądź urojonych) walorów. Takie filmy wolałbym oglądać w tańszych kanałach lub tv publicznej. Na myśl o nieuchronnych powtórkach przeszywa chłód i złość.
Pochmurne dni
reżyseria:
Włochy/Szwajcaria, 2007
Michele (Antonio Albanese) organizuje wystawne przyjęcie niespodziankę dla żony (Margherita Buy). Elsa kończy właśnie doktorat z zakresu renowacji zabytków, spełniając swe odwieczne marzenie. Małżonkowie stanowią zgodną i szczęśliwa parę.
dramat
Pochmurne dni
4,0 5 1 11