Fox

PREMIERA

2009.03.13

CANAL+ PREMIUM

POCIĄG DO DARJEELING

The Darjeeling Limited

USA, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 87 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Trzej bracia - Francis (Owen Wilson), Peter (Adrien Brody) i Jack (Jason Schwartzman) -praktycznie nie utrzymują ze sobą kontaktów. Niedawno widzieli się na pogrzebie ojca, a teraz z inicjatywy Francisa spotykają się, by odbyć wspólną podróż kolejową przez Indie.

Oficjalnie eskapada ma pomóc zmęczonym życiem mężczyznom w duchowej odnowie i podreperowaniu braterskich więzi. Zamiarem Francisa jest dodatkowo pojednanie z matką (Anjelica Huston), która wybrała życie jako siostra Patricia w opactwie u podnóży Himalajów i nie była obecna przy śmierci męża. Niestety nawet z dala od domu bracia nie są w stanie zapomnieć o codziennych problemach. Jack ciągle nie może dojść do siebie po odejściu dziewczyny, Peter zostawił w kraju ciężarną żonę, a Francis jeszcze niedawno próbował targnąć się na życie. Relacje między braćmi pozostawiają wiele do życzenia. Zamiast odbudowy więzi pojawiają się wzajemne oskarżenia i zazdrość o względy zmarłego ojca, które w końcu doprowadzają do bójki i przymusowej wysiadki na najbliższej stacji.

Od czasu debiutanckiego "Rushmore" z 1998 roku WES ANDERSON, ekscentryczny reżyser podziwiany przez samego Martina Scorsese, konsekwentnie łamie konwencje i przyzwyczajenia widzów. "Pociągiem do Darjeeling" w subtelny sposób zakpił z konwencji kina drogi, a zwłaszcza z turystów z Zachodu, którzy udają się w podróż na Daleki Wschód w poszukiwaniu duchowej odnowy. Co ciekawe, sam reżyser zdecydował się odwiedzić Indie dopiero bezpośrednio przed zdjęciami, na etapie dopracowywania scenariusza. Jak przyznaje, za inspirację do zrobienia tragikomicznej wyprawy kolejowej trzech braci posłużyły mu nie tyle własne doświadczenia, co głośne indyjskie dokumenty Louisa Malle'a i odkryty za sprawą Martina Scorsese, osadzony w Indiach dramat Jeana Renoira "Rzeka". Duży wpływ na Andersona miała także twórczość najwybitniejszego indyjskiego reżysera Satyajita Raya, z którego filmów została zapożyczona niemal cała muzyczna oprawa "Pociągu do Darjeeling". Film zachowuje główne cechy i motywy składające się na oryginalność twórczości Andersona, dzięki którym był już dwukrotnie nominowany do berlińskiego Złotego Niedźwiedzia ("Genialny klan", "Podwodne życie ze Stevem Zissou"). Jest doza surrealistycznego humoru przemieszanego ze smutkiem i galeria niecodziennych bohaterów uwikłanych w skomplikowane relacje rodzinne.

Anderson jest też znany z zamiłowania do sprawdzonej obsady. Spośród trójki głównych wykonawców jedynie Adrien Brody pracuje z reżyserem po raz pierwszy. Jason Schwartzman zawdzięcza Andersonowi swój głośny debiut w "Rushmore", który otworzył mu drogę do dalszej kariery, a Owen Wilson to stały współpracownik i przyjaciel Andersona od czasu studiów filozoficznych na University of Texas. Wilson nie tylko pojawił się na ekranie w niemal wszystkich filmach reżysera, ale jest też współautorem kilku jego scenariuszy, w tym nominowanego do Oscara i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej "Genialnego klanu". U Andersona tradycyjnie nie mogło zabraknąć też Billa Murraya (czwarty wspólny film) i Anjeliki Huston (trzecia współpraca). Doborową obsadę wspomaga epizodyczną rolą Natalie Portman, która po półtorej godzinny pracy na planie udała się w 10 dniową podróż po Indiach.

Podobnie jak poprzednie filmy, również "Pociąg do Darjeeling" doceniła krytyka. Film zakwalifikował się m.in. do konkursu głównego o Złotego Lwa w Wenecji.

WASZE OPINIE

suchy101

Jak dla mnie film bardzo miło się oglądało , krótko mówiąc polecam

piterek_rek

Początek filmu bardzo ciekawy. Wciągnął mnie do dalszego oglądania. Później było troszkie nudniej. Ale następnie wszystko znowu się nakręciło i oglądało mi się film bardzo przyjemnie. Chciałem zobaczyć jak ta przedziwna historia trzech braci się skończy. Obsada i gra aktorów na bardzo wysokim poziomie. Mimo wielu niedogodności między rodzeństwem, plan jednego z nich przebiegał sprawnie. Czasami zabawne scenki. Polecam.

zn46

Lubię filmy gdzie widać widoki z pociągu, najwięcej ich było na końcowych napisach ale to nic. Technicznie film zrobiony doskonale, celowo obraz HD został lekko stłumiony tzn. nie był ostry jak żyletka ale taki chyba był zamysł operatora. A co do filmu to polecam, mimo, że pewne dialogi były dla mnie chyba zbyt inteligentne, pisząc wprost albo ich nie rozumiałem albo były zbyt naciągane ale nie było ich za wiele.
POCIĄG DO DARJEELING
reżyseria:
USA, 2007
Trzej bracia - Francis (Owen Wilson), Peter (Adrien Brody) i Jack (Jason Schwartzman) -praktycznie nie utrzymują ze sobą kontaktów. Niedawno widzieli się na pogrzebie ojca, a teraz z inicjatywy Francisa spotykają się, by odbyć wspólną podróż kolejową przez Indie.
komedia
POCIĄG DO DARJEELING
3,7 5 1 22