PREMIERA

2015.10.20

CANAL+ FILM

Początek

I Origins

USA, 2014

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: dramat

Ocena filmu

0.00

Opis

Michael Pitt, Brit Marling w filmie Mike'a Cahila ("Druga Ziemia"). Naukowiec ateista znajduje dowód na istnienie reinkarnacji.

Doktor Ian Gray (Michael Pitt) poświęcił się zgłębieniu tajemnicy ludzkiego oka. Od lat robi zdjęcia tęczówek przypadkowych ludzi, nigdy nie znalazł dwóch identycznych. Gray próbuje odtworzyć ewolucję oka. Chce wytrącić argument kreacjonistom, którzy twierdzą, że coś tak wyjątkowego jak oko nie może być dziełem biologii, tylko Boga. W gromadzeniu i analizowaniu danych pomaga mu podzielająca jego pasję Karen (Brit Marling). Na drodze Iana pojawia się tymczasem wierząca w siły wyższe Sofia (Astrid Bergès-Frisbey), która zasiewa niepewność w świadomości naukowca. Kiedy więc Ian odkrywa, że tęczówka nowonarodzonego dziecka ma odpowiednik w jego bazie danych, zaczyna dopuszczać możliwość reinkarnacji.

"Początek" to film MIKE'A CAHILLA, autora "Drugiej Ziemi", wyróżnionej m.in. dwoma nagrodami na festiwalu Sundance w 2011 roku. W obu filmach zagrała Brit Marling.

WASZE OPINIE

Blue-Grey

Będąc namiętnym widzem Canal+ czekam szczególnie na filmy, które pobudzają wyobraźnię, skłaniają do ciekawych przemyśleń i stawiania niekonwencjonalnych pytań. Dlatego z przyjemnością obejrzałem "Początek" Mike'a Cahilla.
Ten utalentowany reżyser i scenarzysta oryginalnie połączył tutaj wątek przyrodniczo-naukowy, duchowość Wschodu i przejmujący melodramat. Można by się przyczepić do kilku logicznych niespójności, ale summa summarum opowieść ta jako całość jest wciągającą i przesyconą niezwykłym klimatem kompozycją.
Lansowana w niej teza jakoby struktura tęczówki oka pozwalała zidentyfikować konkretną duszę w następnym wcieleniu nie jest niczym więcej niż zgrabną naukową fikcją i pewnie żadnego sceptyka nie przekona do wiary w reinkarnację. Jednak nie o to chodzi w tym filmie. Jego wartość - jak sądzę - polega przede wszystkim na zachęcaniu nas, żebyśmy nie zamykali się w dogmatach, nie tylko tych religijnych, ale także tych naukowych czy tworzonych na własny użytek, dla wygody, spokoju albo pozornego bezpieczeństwa. Cechą bowiem normalnego rozumu jest nieustanne kwestionowanie wygodnych schematów myślenia, ciągłe przekraczanie wszelkich dogmatów i wytrwałe dociekanie prawdy, nawet gdyby miało to oznaczać zniszczenie całego dotychczasowego sposobu patrzenia na życie.
Początek
reżyseria:
USA, 2014
Michael Pitt, Brit Marling w filmie Mike'a Cahila ("Druga Ziemia"). Naukowiec ateista znajduje dowód na istnienie reinkarnacji.
dramat
Początek
3,5 5 1 44