PREMIERA

2008.02.13

CANAL+ PREMIUM

POD SŁOŃCE

Shadows In The Sun/The Shadow Dancer

Włochy/Wlk. Brytania, 2005

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 96 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jeremy Taylor (Joshua Jackson) marzy o tym, żeby zostać pisarzem, ale póki co zadowala się wydawaniem książek innych. Kiedy szef zleca mu odnalezienie na włoskiej prowincji słynnego pisarza Weldona Parisha (Harvey Keitel), Jeremy widzi w tym wielką szansę na realizację marzeń.

Na miejscu okazuje się, że wielki Weldon nie ma najmniejszej ochoty wracać do pisania, a bardziej niż wymyślanie fikcyjnych fabuł, bawi go teraz obcowanie z naturą, kosztowanie wina, zachwycanie się końmi i rozmowy z trzema uroczymi córkami. Jeremy budzi jednak sympatię słynnego pisarza, co daje mu przepustkę do jego domu. Podczas kolacji młody wydawca zadurza się w jednej z córek pisarza, pięknej Isabelli (Claire Forlani), kolejne dni spędzone na wsi każą mu przewartościować całe swoje życie.

BRAD MIRMAN, scenarzysta takich filmów, jak "Dobry pasterz" czy "Nieśmiertelny III: Mag", zadebiutował jako reżyser w 2003 roku komedią akcji "Skok życia" z Gerardem Depardieu. "Pod słońce" to jego drugi film i pierwszy zrealizowany w zachwycającej Toskanii. Mirman zdecydował, że autorem zdjęć będzie rodowity Włoch - urodzony w Rzymie, ale zakochany w Toskanii Maurizio Calvesi. Według reżysera tylko ktoś oswojony z toskańskim krajobrazem może oddać jego wewnętrzne piękno zamiast uwodzicielskiego, pocztówkowego kształtu.

Mirman umieścił we włoskiej scenerii dwóch amerykańskich aktorów: Joshuę Jacksona i Harveya Keitela. Jackson stał się znany szerokiej widowni dzięki serialowi dla młodzieży "Jezioro marzeń", w którym wystąpił u boku Katie Holmes, żony Toma Cruise'a. Zagrał też udaną rolę w "Plotce" Davisa Guggenheima, a za występ w "Zorzy polarnej" Jamesa C.E. Burke'a zdobył nagrodę dla najlepszego aktora na Ft. Lauderdale International Film Festival. W "Pod słońce" partnerował mu Harvey Keitel, nagrodzony w Berlinie za rolę w "Dymie" Wayne'a Wanga oraz zdobywca Independent Spirit Award za kreację w "Złym poruczniku". Keitel, który zanim został aktorem pracował jako sprzedawca w sklepie z damskim obuwiem, mimo że często grywa postaci pół Amerykanów-pół Włochów, w rzeczywistości jest pochodzenia żydowsko-polskiego. Znany jest też z tego, że lubi pracować z początkującymi reżyserami i zwykle jego wybory są zaskakująco trafne. W 1967 roku zagrał w "Kto puka do moich drzwi?" - jednym z pierwszych filmów Martina Scorsese, 10 lat później w "Pojedynku" - pełnometrażowym debiucie Ridleya Scotta, a w 1992 roku wystąpił we "Wściekłych psach", pierwszym liczącym się filmie Quentina Tarantino. Po premierze filmu Mirman żartował, że obecność Keitela na planie dobrze wróży jego przyszłej karierze reżyserskiej.

WASZE OPINIE

Jerzy

Interesuje mnie kto śpiewa i jaka to piosenka w takcie tańca głównych bohaterów-zona mnie męczy!Może ktoś udzieli mi informacji. Z gory dziekuję.
Jerzy

Sowarek

Bardzo ciekawy i dobry film, która opowiada historię dwóch bohaterów. Film jest rzeczywiście znakomity i pod względem wykonania i przesłania. Polecam!

lucius

Moje zdanie o tym filmie:
Pierwsza fascynacja, to ta zewnętrzna otoczka historii przedstawionej, ale jakże miła oku. Mowa tu o niesamowitych widokach i krajobrazach włoskiej Toskani! Malownicze plenery, pełne kolorów (rzeczywistych), sceny i miejsca akcji nadawały niesamowity wymiar przygodom bohaterów... Po prostu cudo! :P

Druga fascynacja, to już historia bohaterów- dwóch... Jednego znanego, doświadczonego pisarza, który od dłuższego czasu nie może się zebrać na napisanie nowej książki. W końcu drugiego- także pisarza, tyle że początkującego, który kiedy przybywa do krainy cudownej (Toskani), tam jego życie zmienia nie do poznania! Czemu się nie dziwię skądinąd.
Ale nie to jest najważniejsze. Ważne jest to, iż film pokazuje jak w naszym prostym życiu zatracamy się szybko w swoich życiowych celach, wartościach... Że kiedy przychodzi się zdobyć na wydawałoby się osiągalny cel. my ze strachu przed porażką boimy się zrobić ten pierwszy krok! Drżymy wtedy, że coś może się zachwiać w naszym ułożonym życiu! Ale przecież życie nie polega na stateczności, "na wegetacji" i robieniu rzeczy prostych i łatwych do przewidzenia. Jakże człowiek byłby na wskroś stworzeniem inteligentnym, gdyby się trzymał tego scenariusza! Nie mniej, jak pokazuje ów film, łatwo to nie przychodzi...
Polecam gorąco!!!
POD SŁOŃCE
reżyseria:
Włochy/Wlk. Brytania, 2005
Jeremy Taylor (Joshua Jackson) marzy o tym, żeby zostać pisarzem, ale póki co zadowala się wydawaniem książek innych. Kiedy szef zleca mu odnalezienie na włoskiej prowincji słynnego pisarza Weldona Parisha (Harvey Keitel), Jeremy widzi w tym wielką szansę na realizację marzeń.
dramat obyczajowy
POD SŁOŃCE
4,7 5 1 30