PREMIERA

2009.05.19

CANAL+ PREMIUM

PODRÓŻ CZERWONEGO BALONIKA

Le Voyage du ballon rouge

Francja, 2007

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 110 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Pasją stale zagonionej Suzanne (Juliette Binoche) są marionetki. Pracuje w teatrze lalek, gdzie właśnie trwają wytężone prace nad nowym spektaklem. Dodatkowo na jej barkach spoczywają obowiązki rodzicielskie i kłopoty z zalegającym z czynszem za mieszkanie lokatorem.

Suzanne ze wszystkim musi radzić sobie sama, nie może bowiem liczyć na przebywającego zagranicą męża. Czując, że coraz bardziej zaniedbuje 7-letniego syna Simona (Simon Iteanu), decyduje się zatrudnić opiekunkę - pochodzącą z Tajwanu Song (Fang Song). Młoda studentka sztuki filmowej od razu znajduje wspólny język z chłopcem, który jest podobnie jak ona wielkim marzycielem. Korzystając z reżyserskiego talentu dziewczyna kręci dla swojego podopiecznego filmową historię o paryskiej wędrówce czerwonego balonika.

Tajwańczyk HSIAO-HSIEN HOU, okrzyknięty czarodziejem kina i jednym z najbardziej awangardowych reżyserów świata, jest ulubieńcem europejskich festiwali. Jednak propozycję pracy na Starym Kontynencie otrzymał dopiero po tym, jak przyznawano mu Specjalną Nagrodę Jury w Cannes ("Mistrz marionetek"), nagrodę FIPRESCI w Berlinie ("Czas życia i czas śmierci") i Złotego Lwa w Wenecji ("Miasto smutku"). "Podróż czerwonego balonika" powstała z inicjatywy Muzeum d'Orsay, które z okazji 20-lecia działalności zaprosiło światowej sławy artystów do autorskich wypowiedzi o Paryżu. Hsiao-hsien Hou, który wcześniej miasto znał jedynie jako turysta, długo poszukiwał inspiracji do filmu. Odnalazł ją w uroczym krótkometrażowym "Czerwonym baloniku" Alberta Lamorisse'a, który ponad pół wieku wcześniej był jedną z rewelacji festiwalu w Cannes.

Reżyser postanowił rozciągnąć historię przyjaźni balonika i chłopca przemierzających uliczki Montmartre'u do ram długiego metrażu. Mając gotowy scenariusz, ale przed napisaniem dialogów chciał przedyskutować każdą scenę z aktorami. Technikę tę stosował wcześniej przy swoich poprzednich obrazach. Metoda początkowo nie sprawdzała się w przypadku Juliette Binoche: "Przed rozpoczęciem zdjęć spotkałem Juliette tylko trzy razy. Za pierwszym razem nie była gotowa, by zaproponować mi jakikolwiek dialog. Za drugim razem nie było lepiej. Ale na trzecim spotkaniu pojawiła się jako Suzanne, otworzyła się na nią, znała jej kolor włosów, wiedziała jak mówi, wszystko... Od aktorów tak profesjonalnych, jak Juliette Binoche można dostać ten rodzaj wsparcia, który współtworzy postać. To wspaniała, charyzmatyczna aktorka" - opowiadał o współpracy z francuską gwiazdą Hsiao-hsien Hou. Do roli niani małego Simona reżyser wybrał Fang Song, którą poznał będąc dziekanem w Asian Film Academy, gdzie studiowała. O powierzeniu roli niedoświadczonej aktorce przesądził fakt, że przez długi czas mieszkała w Paryżu i płynnie mówi po francusku.

WASZE OPINIE

kobieta niepowazna

...no wlasnie...jakas taka nudna, przy ktorej nawet przez telefon mozna pogadac...a ten balonik dalej podrozuje:)))

Jamal

Nie pamietam dokladnie kiedy po raz ostatni zawiodlem sie na filmie z Gutek Film wiec napisze po prostu ze to jeden z nielicznych filmow od tego dystrybutora (dla mnie najwazniejszego w kraju), ktory mi sie nie spodobał. Obejrzalem ok 30 minut i film wydal mi sie kompletnie nudny. Podobne wrazenie miala moja zona (podobny gust filmowy) wiec zdecydowalismy sie z wielkim zawodem wylaczyc odtwarzacz. Historia nie zdazyla do mnie dotrzec i mnie ująć. Szkoda.
PODRÓŻ CZERWONEGO BALONIKA
reżyseria:
Francja, 2007
Pasją stale zagonionej Suzanne (Juliette Binoche) są marionetki. Pracuje w teatrze lalek, gdzie właśnie trwają wytężone prace nad nowym spektaklem. Dodatkowo na jej barkach spoczywają obowiązki rodzicielskie i kłopoty z zalegającym z czynszem za mieszkanie lokatorem.
dramat obyczajowy
PODRÓŻ CZERWONEGO BALONIKA
4,0 5 1 18