PREMIERA

2008.02.11

CANAL+ PREMIUM

PODRÓŻ DO KOŃCA NOCY

Journey to the End of the Night

USA/Niemcy/Brazylia, 2006

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 85 min

Ocena filmu

0.00

Opis

W brazylijskim Sao Paulo, jednym z najbardziej niebezpiecznych miast świata, Sinatra (Scott Glenn) i jego syn Paul (Brendan Fraser) wspólnie prowadzą dom publiczny.

Paul jest nieuleczalnym hazardzistą uzależnionym od kokainy. Sinatra żyje z byłą prostytutką Angie (Catalina Sandino Moreno), z którą ma dziecko. Pewnego dnia jeden z klientów zostaje u nich zabity przez zazdrosną żonę. Pozostaje po nim walizka pełna narkotyków. Mężczyźni postanawiają sprzedać jej zawartość i wyrwać się z mrocznego półświatka, w którym żyją. Narkotyki muszą zostać dostarczone do Afryki. Sinatra powierza to zadanie Nigeryjczykowi Wembie (Mos Def), który pracuje u niego jako pomywacz. Wemba ma zawieźć cenną paczkę do portu Santos, dobić targu z dilerami, a w drodze powrotnej odebrać zapłatę. Plan jednak załamuje się przez dwóch złodziei, którzy napadają na Nigeryjczyka.

"Podróż do końca nocy" to drugi pełnometrażowy film ERICA EASONA, który cztery lata wcześniej z impetem wkroczył na festiwalową arenę swoim debiutem, mrocznym dramatem "Manito". Już wtedy reżyser podjął temat narkotykowego piekła i desperackich prób wyrwania się z niego, a zamiast hollywoodzkich aktorów w większości ról obsadził Latynosów z południowego Bronxu. Obraz został nagrodzony m.in. w Atlancie, Avignon, Miami i Tribece, był nominowany do Independent Spirit Award i pokazywany w konkursie głównym na festiwalu Sundance.

"Podróż do końca nocy" to już koprodukcja amerykańsko-niemiecko-brazylijska. Jedną z głównych ról powierzono w niej Brendanowi Fraserowi, znanemu m.in. z "Crash - Miasto gniewu" i serii horrorów "Mumia". Partnerowali mu m.in. Scott Glenn, znany z "Polowania na Czerwony Październik", "Ultimatum Bourne'a" czy "Kronik portowych" oraz Mos Def, który jest również kompozytorem muzyki do filmu Easona.

Zanim Eason zajął się kinem pełnometrażowym, nakręcił mnóstwo amatorskich filmów na taśmie Super 8. W 1995 roku przeprowadził się do Budapesztu, aby napisać tam powieść o wojnie w Bośni. Po powrocie do Stanów zrealizował trzy krótkie filmy. Młody reżyser niedawno otrzymał od "Los Angeles Times" tytuł "Człowieka, na którego należy zwrócić uwagę".
PODRÓŻ DO KOŃCA NOCY
reżyseria:
USA/Niemcy/Brazylia, 2006
W brazylijskim Sao Paulo, jednym z najbardziej niebezpiecznych miast świata, Sinatra (Scott Glenn) i jego syn Paul (Brendan Fraser) wspólnie prowadzą dom publiczny.
dramat
PODRÓŻ DO KOŃCA NOCY
4,1 5 1 8