PREMIERA

2003.06.03

CANAL+ PREMIUM

PODRÓŻ ZA JEDEN UŚMIECH

Polska, 1971

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: film przygodowy

czas trwania: 87 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Kinowa wersja jednego z najpopularniejszych polskich seriali dla młodzieży. "Podróż za jeden uśmiech" można nazwać PRL-owską odpowiedzią na amerykańskie kino drogi.

Bohaterowie to maminsynek Duduś (Filip Łobodziński) i oraz niesforny, przedsiębiorczy Poldek (Henryk Gołębiewski), dwaj chłopcy z Krakowa, którzy wybierają się na wakacje nad morze. Splot przypadków sprawia, że zamiast pojechać na wczasy pociągiem pod opieką ciotki, chłopcy wyruszają w podróż sami i to w dodatku autostopem. Jest to początek wielkiej przygody. Bohaterowie przemierzą całą Polskę; będą spać pod gołym niebem, podszyją się pod uczestników szkolnej wycieczki, będą podróżować ciężarówkami, samochodem-chłodnią, a nawet w trumnach. Zanim dotrą do celu spotkają po drodze mnóstwo ciekawych osób, wplączą się w dziwne i zabawne sytuacje, będą nawet poszukiwani przez milicję.

Autorem "Podróży za jeden uśmiech" jest STANISŁAW JĘDRYKA, bodaj najwybitniejszy twórca filmów młodzieżowych doby PRL. Reżyser ma koncie seriale, na których wychowały się pokolenia Polaków - oprócz "Podróży..." między innymi "Wakacje z duchami", "Stawiam na Tolka Banana" i "Szaleństwo Majki Skowron". "Podróż za jeden uśmiech" oparta jest na książce klasyka literatury młodzieżowej, Adama Bahdaja. W rolach Dudusia i Poldka, Stanisław Jędryka obsadził wypróbowany duet - Filipa Łobodzińskiego i Henryka Gołębiewskiego. Mimo bardzo młodego wieku obydwaj byli profesjonalnymi artystami i bodaj najpopularniejszymi nieletnimi gwiazdami kinematografii PRL. Henryk Gołębiewski występował w "Wakacjach z duchami", a w rok po realizacji "Podróży..." zagrał, znów u boku Filipa Łobodzińskiego, w serialu "Stawiam na Tolka Banana". Kariera aktorska obydwu młodych artystów skończyła się wraz z dzieciństwem. Łobodziński jest obecnie znanym dziennikarzem. Natomiast Henryk Gołębiewski po blisko 20 latach przerwy wrócił triumfalnie na ekrany odnosząc spektakularny sukces wybitną kreacją w filmie "Edi".
PODRÓŻ ZA JEDEN UŚMIECH
Polska, 1971
Kinowa wersja jednego z najpopularniejszych polskich seriali dla młodzieży. "Podróż za jeden uśmiech" można nazwać PRL-owską odpowiedzią na amerykańskie kino drogi.
film przygodowy
PODRÓŻ ZA JEDEN UŚMIECH
5,0 5 1 553