PREMIERA

2010.04.06

CANAL+ PREMIUM

PODRÓŻ ZE ZWIERZĘTAMI DOMOWYMI

Putieszestwie s domasznimi żiwotnymi

Rosja, 2007

reżyseria:

obsada: , ,

gatunek: dramat

czas trwania: 96 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Natalia (Ksenia Kutiepowa) żyje na głębokiej prowincji w domku przy torach kolejowych. Mieszka z mężczyzną, który wykupił ją z domu dziecka, gdy miała 16 lat, i którego potem poślubiła bez miłości. Pogodzona z losem całymi dniami zajmuje się domem i skromną gospodarką.

Codziennie rano doi krowę, by mąż mógł następnie sprzedać mleko pasażerom przejeżdżających przez stację pociągów. Jego śmierć na zawał serca burzy trwającą latami rutynę życia Natalii. Kobieta próbuje samodzielnie przewieźć drezyną jego ciało do kostnicy. Po drodze prosi przypadkowego kierowcę o pomoc. Wkrótce prostoduszny Siergiej (Dmitrij Diużew) staje się częstym gościem w jej domu. Oprócz nowego mężczyzny, którego w przeciwieństwie do męża można w każdej chwili wyrzucić za drzwi, w domu Natalii pojawia się także lustro, kolorowy telewizor i umilająca czas muzyka. Dziewczyna sprzedaje krowę, a w jej miejsce kupuje kozę i przygarnia psa. Wraz ze swoimi zwierzętami domowymi, Bertą i Koszczejem, rozpoczyna nowe życie, o którego kształcie decyduje sama.

O kameralnym, obsypanym nagrodami dramacie WIERY STOROŻEWEJ, który stał się m.in. nieoczekiwanym zwycięzcą 29. MFF w Moskwie, mówi się najczęściej w kontekście płci. Wśród rosyjskich feministek film w krótkim czasie zyskał status kultowego i jest uznawany niemal za manifest ruchu, a jego bohaterka stała się dla wielu symbolem wyzwolenia spod męskiej dominacji. Bardziej ostrożna w interpretacji jest sama reżyserka. "Zanim obraz zaczął powstawać, kłóciłam się z autorem scenariusza Arkadijem Krasilszczikowem, o czym dokładnie jest ten film - o miłości czy o wolności? Arkadij twierdził, że jest przede wszystkim o zwróceniu człowiekowi wolności, a nie o miłości w powszechnym znaczeniu tego słowa. Przywrócenie wolności i szukanie miejsca w świecie - to jego podstawowy przekaz" - mówiła Storożewa, debiutująca w roli reżyserki w 2002 roku intrygującym melodramatem "Niebo. Samolot. Dziewczyna".

"Podróż ze zwierzętami domowymi" to również nawiązanie do najlepszych tradycji radzieckiego kina artystycznego, które zawsze wyróżniała dbałość o formę nie ustępująca bogactwu treści. Zamiarem operatora Olega Łukiczewa było uzyskanie wrażenia jednocześnie realności i bajkowości przedstawionego świata, który przez większość czasu stanowi domek przy torach i najbliższe okolice. Wewnętrzna przemiana Natalii, zagranej przez Ksenię Kutiepową, ma odzwierciedlenie w sposobie ubierania się bohaterki. Szare, bezbarwne stroje zastępują po śmierci niekochanego męża ubrania o jaskrawych, żywych kolorach. Za jej metamorfozą podąża także minimalistyczna muzyka Ilji Szypiłowa,. Praca nad nią trwała kilka miesięcy, w czasie których kompozytor wielokrotnie omawiał tematy muzyczne z reżyserką. "W filmie Storożewej jest i poezja i muzyka i malarstwo. I wszystko jest w harmonii, a to rzadkość. W ostatnim czasie nie pamięta się o tym, że kino to sztuka syntetyczna, ale nie tylko pod względem technicznym. Wierze udało się zrobić film niemodny, opowiedziany niewspółczesnym językiem kina" - podsumowuje cechy stanowiące o wyjątkowości "Podróży ze zwierzętami domowymi" jego scenarzysta Arkadij Krasilszczikow.

WASZE OPINIE

Blue-Grey

Zgadzam się, że Canal+ dobrze robi pokazując filmy z różnorodnej kinematografii rosyjskiej - nawet filmy tak z pozoru niefilmowe jak "Podróż ze zwierzętami domowymi".

pedro

Uważam,że rosyjskie filmy z 35 mm emitowane w C+ są większości bardzo ciekawe. Fakt nie wszystkie mnie porwały tak jak "Wyspa". Myślę,że dobrze by było, aby C+ nadawał przynajmniej raz w miesiącu film rosyjski z 35 mm. To kinematografia, której warto poświęcić trochę czasu.

Jamal

Skromne dzielo ale bardzo interesujace choc przyznaje, ze trudne w odbiorze. Bardzo lubie takie minimalistyczne filmy. Troche feministyczny film, nie wiem jakie bylo zalozenie rezyserki ale zabrzmialo troche jak wyzwolenie kobiety jesli odczytac ten film doslownie (czego nie lubie robic).

Czy komus sie taki film podoba czy nie, musi przyznac ze dystrybutor 35mm jest niezwykle odwazny decydujac sie na sprowadzanie do Polski najnowszych filmow rosyjskich wybranych sposrod kina wymagajcego a nie komercyjnego. Poprzednie filmy, ktore ogladalismy tez nie były byle jakie (Wyspa, Ładunek 200, Wygnanie)i tylko czekac az pojawi sie Shultes czy Spadkobiercy Cara. Przynajmniej mama taka nadzieje ,ze te filmy C+ zakupi.
PODRÓŻ ZE ZWIERZĘTAMI DOMOWYMI
reżyseria:
Rosja, 2007
Natalia (Ksenia Kutiepowa) żyje na głębokiej prowincji w domku przy torach kolejowych. Mieszka z mężczyzną, który wykupił ją z domu dziecka, gdy miała 16 lat, i którego potem poślubiła bez miłości. Pogodzona z losem całymi dniami zajmuje się domem i skromną gospodarką.
dramat
PODRÓŻ ZE ZWIERZĘTAMI DOMOWYMI
3,5 5 1 8