PREMIERA

2003.06.16

CANAL+ PREMIUM

PODRÓŻE PODKOSZULKÓW

T-Shirt Travels

USA, 2001

reżyseria:

gatunek: dokument

czas trwania: 55 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Sprzedawcy używanej odzieży to powszedni widok na wszystkich afrykańskich bazarach. To, czym handlują w Ghanie nazywane jest "ciuchami białych zmarłych", a w Tanzanii - "pochowano w Europie".

Realizatorzy dokumentu udali się z kamerą w podróż, która rozpoczyna się w hurtowni z używaną odzieżą w jednym z amerykańskich miast, a kończy w wiosce rybackiej w Zambii. Prześledzili drogę, którą odbywają tytułowe podkoszulki od zamożnych Amerykanów do żyjących na skraju ubóstwa Afrykańczyków. Jednym z bohaterów filmu jest Luka, młody chłopak z Zambii, który sprzedaje używaną odzież: podróbki Chanel, koszulki zespołów z NBA, spódnice amerykańskich gospodyń domowych. Jest tylko malutkim ogniwem ogromnego biznesu odzieżowego Czarnego Lądu i nie zarabia dużo. Po roku oszczędzania jest w stanie zebrać sto dolarów na nowy dach. Prawdziwe pieniądze trafiają do kieszeni hurtowników.

"Podróże podkoszulków" to film, który pokazuje katastrofalną sytuację Czarnego Lądu i coraz większe różnice ekonomiczne pomiędzy mieszkańcami krajów rozwiniętych, a ludnością państw Trzeciego Świata, których nie stać po prostu na nowe rzeczy. Choć trudno nam to sobie wyobrazić, w Zambii nie szyje się nowych ubrań. Gospodarka tego kraju pogrążona jest w stanie permanentnej zapaści. Wszystko pochodzi tu z drugiej ręki: opony, samochody, sprzęt gospodarstwa domowego i odzież. Afryka jest swego rodzaju wysypiskiem, rynkiem zbytu starych, zużytych produktów. W opinii przedstawicieli władz, z którymi rozmawiają autorzy filmu, winę za taki stan rzeczy ponosi uprzemysłowiona Północ, kolonializm, neokolonializm, niewolnictwo i globalizacja. Czarny Ląd nie uczestniczy ich zdaniem w światowym obiegu gospodarczym. Gnębią go długi, nędza i epidemia AIDS. Tymczasem eksperci Banku Światowego mają swoje rzędy cyfr, wykresy i domagają się reform. Wskazują na chybione inwestycje i marnotrawstwo przyznanych już środków. W ten sposób koło się zamyka.

Luka nie skończył żadnej szkoły. Nie było go na nią stać. W podobnej sytuacji jest większość jego rówieśników. Bez wykształcenia, bez jakichkolwiek kwalifikacji nie będą w stanie wyprodukować niczego, nawet jeśli ktoś zdecydowałby się zbudować tu jakąś fabrykę. Jedyne co im pozostaje, to sortować używaną odzież i czekać na nową dostawę.
PODRÓŻE PODKOSZULKÓW
reżyseria:
USA, 2001
Sprzedawcy używanej odzieży to powszedni widok na wszystkich afrykańskich bazarach. To, czym handlują w Ghanie nazywane jest "ciuchami białych zmarłych", a w Tanzanii - "pochowano w Europie".
dokument
PODRÓŻE PODKOSZULKÓW