PREMIERA

2008.05.23

CANAL+ PREMIUM

Podstępny Ripley

Ripley Under Ground

USA/Niemcy/Wlk. Brytania, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 97 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Kontynuacja losów Toma Ripleya, bohatera książek Patricii Highsmith oraz filmów "Utalentowany Pan Ripley" (1999) i "Gra Ripleya" (2002).

Tom Ripley (Barry Pepper) - bohater pięciotomowej serii powieści Patricii Highsmith - to przestępca doskonały. Życie go nie rozpieszczało, a ponieważ nienawidzi swojej przeciętności, jego nadrzędnym celem jest wtopienie się w świat ludzi bogatych i wpływowych. By to osiągnąć, nie cofa się przed niczym. Dostaje od losu kolejną szansę. Stojący u progu wielkiej kariery znajomy artysta malarz znika. Wie o tym tylko Tom i kilku jego znajomych. Pod przywództwem Ripleya postanawiają zatuszować śmierć kolegi i sprzedawać dzieła sfałszowane przez innego artystę, Bernarda (Ian Hart), jako prace zmarłego. Problem pojawia się, gdy pewien biznesmen i koneser sztuki Neil Murchison (Willem Dafoe) kwestionuje oryginalność sprzedawanych przez firmę Toma dzieł. Na domiar złego pracujący dla Ripleya fałszerz przeżywa wywołane wyrzutami sumienia załamanie nerwowe. By chronić swoje interesy, Tom podszywa się pod zmarłego. Jednak, gdy zwołana przez niego konferencja prasowa nie przekonuje Neila, Ripley opracowuje plan pozbycia się natrętnego klienta. Sprawy dodatkowo komplikują się, gdy w życiu Toma pojawia się piękna i zamożna Francuzka, Heloise (Jacinda Barret).

Powieści znanej autorki thrillerów psychologicznych Patricii Highsmith doczekały się wielu ekranizacji, a sięgali po nie tacy mistrzowie, jak Alfred Hitchcock ("Nieznajomi z pociągu") czy zdobywca Oscara za "Angielskiego pacjenta" Anthony Minghella ("Utalentowany Pan Ripley"). Dołączył do nich ROGER SPOTTISWOODE, który wcześniej zrealizował m.in. jedną cześć przygód Jamesa Bonda "Jutro nie umiera nigdy", a teraz ponownie stworzył inteligentnie skonstruowany i wypełniony zaskakującymi zwrotami akcji thriller.

"Podstępny Ripley" trzyma w napięciu do samego końca. Przemyślanej fabule towarzyszy również gwiazdorska obsada. Barry Pepper, znany m.in. z "Byliśmy żołnierzami", "Zielonej mili" czy "25. godziny", staje tu w szranki z Willemem Dafoe, dwukrotnie nominowanym do Oscara za role w filmach "Pluton" i "Cień wampira". Towarzyszy im Tom Wilkinson, który za rolę w "Michealu Claytonie" był w 2008 roku nominowany do najważniejszych filmowych nagród, m.in. do Oscara, BAFTY i Złotego Globu, a w 1976 roku wcielił się w Ransome'a w "Smudze cienia" Andrzeja Wajdy. Heloise zagrała Jacinda Barrett, aktorka umieszczona przez magazyn "People" na liście 50 najpiękniejszych kobiet świata, która mimo młodego wieku zdążyła już wystąpić u boku takich sław, jak Nicole Kidman, Anthony Hopkins czy Ed Harris.

WASZE OPINIE

Szejku

Super film. ;)

merus

Jeżeli ktoś oglądał Utalentowanego pana Ripley to ciężko jest mu przyzwyczaić się do aparycji aktora grającego główną rolę. Film jest rzeczywiście w niektórych momentach zaskakujący, i fabuła ciekawa, ale słabe aktorstwo razi i nie pozwala w pełni przeżywać filmu. Dla mnie sredniak

mała

super filmik.. musze go sobie załatwic! bardzoo mi sie podobał.. i film i aktor.. mmm:)
Podstępny Ripley
reżyseria:
USA/Niemcy/Wlk. Brytania, 2005
Kontynuacja losów Toma Ripleya, bohatera książek Patricii Highsmith oraz filmów "Utalentowany Pan Ripley" (1999) i "Gra Ripleya" (2002).
thriller
Podstępny Ripley
4,7 5 1 18