PREMIERA

2004.01.26

CANAL+ PREMIUM

PODWODNE IMPRESJE

Impressions Of The Deep

Niemcy, 2000

reżyseria:

gatunek: dokument

czas trwania: 44 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Pełen magii podwodny świat w obiektywie jednej z największych indywidualności współczesnego kina - Leni Riefenstahl.

Zdjęcia podmorskich głębin kręcone były w akwenach całego świata, a jedynym komentarzem do niezwykłych obrazów jest starannie dobrana oprawa muzyczna. To charakterystyczny rys ostatnich lat twórczości Riefenstahl, która kręciła "Podwodne impresje" już po 90-tce (licencję nurka zdobyła jako 70-latka). Szczególna dbałość o walory wizualne towarzyszyła jej zresztą od początku reżyserskiej drogi.

Riefenstahl urodziła się 22 sierpnia 1902 roku w Berlinie. Zaczynała karierę w showbiznesie najpierw jako tancerka, a potem aktorka. Jej pierwsze autorskie filmy to niecodzienne dokumenty gloryfikujące piękno ludzkiego ciała i świata przyrody ("Niebieskie światło", 1932). Do motywów tych powraca kilkadziesiąt lat później w filmach etnograficznych i serii oryginalnych zdjęć z Afryki (publikowała m.in. w "Sternie", "Newsweeku", "Paris Match" i "The Sunday Times Magazine"). Walory formalne kręconych w czasach III Rzeszy filmów takich, jak dwuczęściowa "Olimpiada" ("Święto narodów", "Święto piękna" - wyróżnienie na MFF Wenecja'38) oraz "Triumf woli" (nagroda na MFF w Wenecji'35) są nie do przecenienia. Wykorzystane w nich nowatorskie techniki (kamery na ruchomych pomostach i pod wodą, dynamiczny, oryginalny montaż) do dziś inspirują współczesnych filmowców, szczególnie tych ze świata reklamy i teledysku. Riefenstahl zawsze kręciła o wiele więcej materiału niż później wykorzystywała.

"Triumf woli", pomimo docenionych i nagrodzonych wartości formalnych okazał się jednak klęską dla samej reżyserki ze względu na temat filmu. Po II wojnie Riefenstahl posądzana została o sympatie nazistowskie musiała wycofać się z czynnej kariery. W lipcu 2002 roku w telewizji Arte, Riefenstahl osobiście zapraszała widzów na projekcję "Podwodnych impresji", które okazały się jej ostatnim filmem. Zmarła 8 września 2003 roku.
PODWODNE IMPRESJE
reżyseria:
Niemcy, 2000
Pełen magii podwodny świat w obiektywie jednej z największych indywidualności współczesnego kina - Leni Riefenstahl.
dokument
PODWODNE IMPRESJE