PREMIERA

2012.07.07

CANAL+ PREMIUM

Podwodny raj

Undersea Edens

USA, 2009

reżyseria:

gatunek: dokument przyrodniczy

czas trwania: 27 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Seria dokumentalna "Podwodny raj" ukazuje tętniące życiem rafy koralowe oraz mroźne głębiny wód arktycznych z innej, nowej perspektywy. Twórcy wciągają widza w środek akcji, a podwodnym podróżom towarzyszy muzyka Laury Karpman, dwukrotnie wyróżnionej Emmy za kompozycje do filmów dokumentalnych.

ODCINEK 1 - OD LASU DESZCZOWEGO DO RAFY

Przy południowo-wschodnich wybrzeżach Papui Nowej Gwinei, w wodach Morza Koralowego tętni podwodne życie. Rafy koralowe stworzyły dom dla tysięcy gatunków ryb. Miejsce to jest określane jako "klejnot w koronie" ze względu na zapierające dech w piersiach piękno. Na dnie morza skrywa się niezliczona ilość cudów natury - od błazenków żyjących w symbiozie z ukwiałami, nautilusów - ryb zmieniających barwę szybciej niż kameleon, po ośmiornice, potrafiące upodobnić się do ponad 15 swoich zwierzęcych sąsiadów.

Premiera: sobota, 7 lipca 2012, godz. 14:30

ODCINEK 2 - KRÓLESTWO KORALOWCÓW

Leżąca u wybrzeży Australii Wielka Rafa Koralowa należy do największych na świecie struktur stworzonych przez żywe organizmy. Za dnia na plażach wyspy Heron żółwie olbrzymie składają jaja, by trzy miesiące później w blasku księżyca wykluły się z nich tysiące młodych. Mrok nocy pozwala im uniknąć ataku ze strony ptaków lub rekinów. O poranku można zauważyć inne niesamowite zjawisko natury - współpracę między organizmami - większe ryby, które nie potrafią same oczyścić się z pasożytów, korzystają z pomocy małych organizmów, oferując im w zamian pożywienie. Wśród mieszkańców Wielkiej Rafy Koralowej odnajdziemy także rozgwiazdy, wysysające niczym wampir życie z koralowców oraz ich zaskakujących wrogów - gigantyczne morskie ślimaki.

Premiera: sobota, 14 lipca 2012, godz. 14:30

ODCINEK 3

U zachodnich wybrzeży Australii znajduje się Rafa Ningaloo, znana przede wszystkim jako tereny łowne rekinów wielorybich. Koralowce tworzą tu ogromne sanktuarium dla małych i dużych stworzeń. Jednymi z najbardziej imponujących są manty, osiągające nawet do 3,5 metra długości i 9 metrów rozpiętości płetw. Żyją w symbiozie z rybami, które oczyszczają ich podbrzusza z pasożytów i bakterii. Natomiast dno rafy opanowane zostało przez sumokształtne, podróżujące stadami liczącymi setki tysiące osobników. Rafa Ningaloo kryje w sobie niezliczone tajemnice, będąc rajem zarówno dla zwierząt, jak i naukowców.

Premiera: sobota, 21 lipca 2012, godz. 14:30

ODCINEK 4

Georgia Południowa leżąca na skraju Oceanu Atlantyckiego, pomimo niełatwych warunków życia jakie zapewnia, jest ostoją dla wielu niesamowitych gatunków zwierząt. Dzięki programowi ochrony środowiska na nowo rozwinęły się tam populacje słoni morskich, które przy długości ciała dochodzącej do ponad 6 metrów, osiągają wagę nawet 4 ton. Wyspę zamieszkuje także pięć gatunków pingwinów, w tym najbardziej dostojny przedstawiciel gatunku - pingwin królewski. Georgia jest również domem dla jednych z najdoskonalszych szybowników - Albatrosów. Rozpiętość skrzydeł, nierzadko przekraczająca 2-3 metry, stawia je na pierwszym miejscu wśród największych ptaków latających.

Premiera: sobota, 28 lipca 2012, godz. 14:30

ODCINEK 5

U wybrzeży odizolowanej od reszty świata Australii rozwinęła się niespotykana podwodna flora. Obok raf koralowych znajdują się tu także majestatyczne lasy złożone z listownicowców, które służą schronieniem dla mniejszych gatunków, kryjących się przed napastnikami. Wody Australii skrywają całą gamę egzotycznych stworzeń - od koników wodnych, będących jedynym znanym na Ziemi stworzeniem wydającym na świat potomstwo przez samca, poprzez smoki morskie, aż do drapieżników. Jednym z najgroźniejszych jest twarosz piaskowy, który dzięki szóstemu zmysłowi odbiera impulsy elektryczne, co pomaga mu w znalezieniu przyszłej ofiary.

Premiera: sobota, 4 sierpnia 2012, godz. 14:30

ODCINEK 6

Papua-Nowa Gwinea jest jednym z niewielu krajów na świecie mających dostęp do rafy koralowej. Turyści mogą podziwiać zdumiewające piękno kolorowych raf. Jednak, to co z wierzchu wydaje się królestwem spokoju jest w rzeczywistości olbrzymim polem bitwy. Pod wodą czai się cała gama drapieżników. Podczas kiedy jedne polują, inne są pożerane w całości. W tym odcinku twórcy serialu skupiają się na właśnie na drapieżnikach raf koralowych i ich aktywności oraz ofiarach.

Premiera: sobota, 11 sierpnia 2012, godz. 14:30
CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

Blue-Grey

Zgadzam z Przedmówcami.

Zawsze marzyłem o tym, żeby samemu zanurkować w ciepłych morzach i zwiedzić baśniowo ubarwione - rozświetlone tropikalnym słońcem albo pełnią księżyca - ogrody raf koralowych. Ale niestety: i zdrowie, i finanse na to mi nie pozwalają i zapewne nigdy nie pozwolą... Dlatego takie przyrodnicze seriale jak ten [i]Podwodny raj[/i] Davida Hannana są dla mnie wyjątkowo atrakcyjnym zamiennikiem realnej podróży.

gonia1708

Witajcie podpisuje się pod opinią Zalogowanego piękny dokument , który nie tylko trzeba zobaczyć ale należy ... Można się wyciszyć i nacieszyć oko cudownymi obrazkami :)

zalogowany

Wspaniały, rewelacyjny dokument. Piękne, zapierające dech w piersi zdjęcia, ogromna wiedza przekazywana w komentarzu, nienachalnie podane przesłanie ekologiczne. Jestem pełen podziwu dla twórcy tego serialu, Davida Hannana.
Podwodny raj
reżyseria:
USA, 2009
Seria dokumentalna "Podwodny raj" ukazuje tętniące życiem rafy koralowe oraz mroźne głębiny wód arktycznych z innej, nowej perspektywy. Twórcy wciągają widza w środek akcji, a podwodnym podróżom towarzyszy muzyka Laury Karpman, dwukrotnie wyróżnionej Emmy za kompozycje do filmów dokumentalnych.
dokument przyrodniczy
Podwodny raj
4,0 5 1 8