PREMIERA

2006.11.19

CANAL+ PREMIUM

Podwójna gra

Two For the Money

USA, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia sensacyjna

czas trwania: 122 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Brandon Lang (Matthew McConaughey) stoi u progu wielkiej kariery sportowej. Niestety doznaje poważnej kontuzji, która przekreśla jego przyszłość jako gwiazdy futbolu amerykańskiego.

Życie jednak szybko otwiera przed nim nowe możliwości. Okazuje się, że Brandon potrafi ze zdumiewającą trafnością przewidzieć wynik niemal każdego meczu. Niecodzienna umiejętność niebawem przynosi wymierne efekty. Jego talent można, bowiem wykorzystać przy zakładach sportowych. Wybitnym specjalistą w tej dziedzinie jest Walter Abrams (Al Pacino), który dostrzega potencjał Brandona. Młody mężczyzna trafia pod skrzydła wytrawnego gracza i pod jego czujnym okiem szybko pnie się po szczeblach kariery. Talentem Brandona interesują się media. Błyskotliwy i przystojny mężczyzna szybko staje się gwiazdą programów telewizyjnych. Walter nie promuje jednak Brandona bezinteresownie. Stawką są miliony dolarów. Młody mężczyzna zdaje sobie w końcu sprawę, że jest tylko narzędziem w rozgrywkach Waltera.

Punktem wyjścia do fabuły "Podwójnej gry" była prawdziwa historia. Scenarzysta Dan Gilroy ("Eskorta") luźno oparł swój skrypt na losach niejakiego Brandona Linka, zawodnika z drużyny uniwersyteckiej w stanie Newada, który musiał porzucić karierę sportowca po odniesieniu kontuzji i - tak jak filmowy bohater - zajął się typowaniem wyników meczów.

Scenariuszem Gilroya zainteresował się reżyser D. J. CARUSO, prywatnie zafascynowany i sportem, i hazardem, który debiutował na małym ekranie i do dziś chętnie pracuje w telewizji. Reżyserował tak znane seriale jak "Tajemnice Smallville" czy "Świat gliniarzy". W swoim dorobku ma również filmy kinowe: "Jezioro Salton" i "Złodziej życia".

Tłem akcji "Podwójnej gry" były plenery Nowego Jorku, Las Vegas i Vancouver. Twórcy postanowili pokazać hazard w nowym świetle. Operator Conrad W. Hall ("Tequilla Sunrise", "Siedem") wybrał więc format szerokoekranowy i używał tylko naturalnego światła słonecznego, a w niektórych scenach statyw zastąpiła ręczna kamera. Klimat realizmu podkreśla też muzyka Christophe'a Becka ("Pod słońcem Toskanii", "Przekręt doskonały"), zdobywcy Emmy za ścieżkę muzyczną serialu "Buffy, postrach wampirów".

Do roli Waltera zaangażowano jednego z największych gwiazdorów współczesnego kina, Ala Pacino. Wielokrotnie nominowany do Oscara aktor otrzymał długo oczekiwaną statuetkę Akademii za "Zapach kobiety". W jego bogatej filmografii są tak głośne produkcje, jak trzy części "Ojca chrzestnego", "Człowiek z blizną", "Serpico", "Pieskie popołudnie", "Glengarry Glen Ross", "Życie Carlita", "Adwokat diabła", "Bezsenność", "Rekrut" czy "Kupiec wenecki". W postać Brandona wcielił się Matthew McConaughey, gwiazda filmów "Czas zabijania", "U-571", "Jak stracić chłopaka w 10 dni", "Powiedz tak" i "Sahara". Znakomitym aktorom partnerują m.in. Rene Russo ("Zabójcza broń III", "Epidemia"), Armand Assante ("Hoffa", "Królowie Mambo") i Jeremy Piven ("Helikopter w ogniu", "Ława przysięgłych").


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

WASZE OPINIE

the dark

Bardzo dobre kino. Świetne role Pacino i McConaughey'a. Polecam, bo warto obejrzeć. :)

jamarta

Matthew McConaughey zaskakujaco wyrazisty, ale nie wiem po co ten film powstal. Jest wtorny.

admin

Dziękujemy za Waszą czujność - opis filmu został już poprawiony.
Podwójna gra
reżyseria:
USA, 2005
Brandon Lang (Matthew McConaughey) stoi u progu wielkiej kariery sportowej. Niestety doznaje poważnej kontuzji, która przekreśla jego przyszłość jako gwiazdy futbolu amerykańskiego.
komedia sensacyjna
Podwójna gra
4,6 5 1 38