PREMIERA

2004.09.09

CANAL+ PREMIUM

Podwójne ubezpieczenie

Double Indemnity

USA, 1944

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: czarny kryminał

czas trwania: 90 min

Ocena filmu

5.00

Opis

Ameryka lat 40. XX wieku. Phyllis Dietrichson (Barbara Stanwyck) zdaje się nic nie brakować do szczęścia: jest piękna i bardzo bogata. A ściślej rzecz ujmując: bogaty jest jej mąż (Tom Powers). Phyllis chętnie korzysta z jego pieniędzy, ale też bez skrupułów go zdradza.

Gdy w jej życiu pojawia się przystojny agent ubezpieczeniowy Walter Neff (Fred MacMurray) pani Dietrichson dochodzi do wniosku, że najwygodniej czułaby się w roli wdowy. Kochankowie przygotowują precyzyjny plan pozbycia się niewygodnego męża: najpierw Phyllis namawia go, by wykupił wysokie ubezpieczenie na życie, a potem zauroczony kochanką Walter zgadza się go zabić. Okoliczności śmierci pana Dietrichsona i fakt, że tuż przed nią ubezpieczył się na wysoką kwotę, budzą zainteresowanie policji. Śledztwo w tej zagadkowej sprawie prowadzi detektyw Barton Keyes (Edward G. Robinson). I dochodzi do zaskakujących wniosków...

"Podwójne ubezpieczenie" to prawdziwa perła gatunku kina noir niezmiernie popularnego w Ameryce lat 30. i 40. Scenariusz do filmu - na podstawie opowiadania Jamesa M. Caine'a "Three of a Kind" - napisali wspólnie: pisarz Raymond Chandler ("Żegnaj laleczko", "Długie pożegnanie") i reżyser BILLY WILDER. Ten ostatni to jedna z legend Hollywood. W ciągu przeszło pół wieku ekranowej kariery zdobył kilka Oscarów ("Stracony weekend", "Bulwar Zachodzącego Słońca", "Garsoniera") i wiele nominacji. W bogatej filmografii ma poza tym takie hity jak "Sabrina", "Miłość po południu", "Słomiany wdowiec", "Pół żartem, pół serio", "Słodka Irma", "Strona tytułowa", "Najlepszy kumpel". W obsadzie "Podwójnego ubezpieczenia" pojawiły się gwiazdy ówczesnego kina: Barbara Stanwyck ("Stella Dallas", "Przepraszam, pomyłka", "Świadek morderstwa"), Fred MacMurray ("Poza podejrzeniem", "Garsoniera") i Edward G. Robinson ("Mały Cezar", "Key Largo", "Jesień Cheyennów").

WASZE OPINIE

Michał 007

Uwielbiam czarno-białe "czarne kryminały", które zaczynają się od końca, by w obszernych retrospekcjach pokazać "początek", a kończą niczego nie kończąc (finał, choć jest oczywisty, trzeba sobie dopowiedzieć samemu), kryminały, w których jest narrator i jego trafne komentarze, kryminały, w których wszystko jest "przez kobietę", a na końcu pojawia się napis "The End" :).
I takim właśnie kryminałem jest "Podwójne ubezpieczenie" :). Cały film to praktycznie jedna wielka retrospekcja, której narratorem jest główny bohater. Ten już na samym początku "wygaduje" jakie będzie zakończenie. A i tak film ogląda się wyśmienicie! Intryga jest naprawdę pomysłowa, dialogi - błyskotliwe, a bohaterzy - iście książkowi. Film po prostu ma klimat. Wiadomo... Billy Wilder! Nie na darmo w emitowanym niedawno przez "ale kino!" dokumencie o stu najlepszych filmach wszech czasów "Podwójne ubezpieczenie" zajęło 35. miejsce! Jak najbardziej polecam!
Aha, jeszcze to streszczenie, które znajduje się powyżej... :/ Jakby to powiedzieć... Ono chyba dotyczy innego filmu! ;) Moim zdaniem powinno być tak: Gdy ubezpieczenie samochodowe pana Dietrichsona (Tom Powers) traci swoją ważność, agent ubezpieczeniowy Walter Neff (Fred MacMurray) natychmiast udaje się do jego domu, by zaproponować przedłużenie polisy. Jednak zamiast pana Dietrichsona, zastaje w domu tylko jego żonę, Phyllis (Barbara Stanwyck) - kobietę zmęczoną życiem u boku skąpego i nigdy nieobecnego męża. Ta od razu wypytuje Neffa o możliwość ubezpieczenia męża od śmierci tak, by ten o tym nie wiedział. Walter odgadując zamiary pani Dietrichson, natychmiast się wycofuje... Nie na długo jednak - kobieta intryguje go tak bardzo, że w końcu wpada w jej sidła. Wspólnie przygotowują misterny plan upozorowania wypadku męża Phyllis. Wszystko idzie gładko i nawet przyjaciel i przełożony Neffa, Barton Keyes (Edward G. Robinson), który zadecyduje o wypłaceniu gigantycznego odszkodowania, niczego nie podejrzewa. Do czasu, gdy odezwie się jego "ludzik"...
Podwójne ubezpieczenie
reżyseria:
USA, 1944
Ameryka lat 40. XX wieku. Phyllis Dietrichson (Barbara Stanwyck) zdaje się nic nie brakować do szczęścia: jest piękna i bardzo bogata. A ściślej rzecz ujmując: bogaty jest jej mąż (Tom Powers). Phyllis chętnie korzysta z jego pieniędzy, ale też bez skrupułów go zdradza.
czarny kryminał
Podwójne ubezpieczenie
3,7 5 1 9