PREMIERA

2011.12.13

CANAL+ PREMIUM

Podziemny front

Flammen & Citronen

Dania/Niemcy/Norwegia/Francja/Finlandia/Czechy, 2008

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat wojenny

czas trwania: 130 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Kopenhaga, rok 1944. Flammen (Thure Lindhardt) i Citronen (Mads Mikkelsen) należą do duńskiego ruchu oporu. Dla sprawy porzucili wygodne mieszczańskie życie i z narażeniem życia likwidują nazistowskich okupantów oraz tych, którzy z nimi kolaborują.

Z pozoru obojętni i wyrachowani, mocno przeżywają każdą wykonaną egzekucję. Citronen, rozdarty między misją a czekającą w domu rodziną, ma funkcję kierowcy, bo nie jest w stanie odebrać nikomu życia. Młodszy i bardziej pewny siebie Flammen nie może się przemóc, by zabijać kobiety. Ze względów bezpieczeństwa kontaktują się niemal wyłącznie z bezpośrednim zwierzchnikiem Wintherem (Peter Mygind), którego motywy z czasem wydają im się podejrzane. Sytuacja komplikuje się, gdy dostają rozkaz zabicia Ketty (Stine Stengade), kochanki Flammena, oskarżanej o bycie podwójnym agentem.

"Podziemny front" to jeden z najdroższych i jednocześnie najbardziej kasowych filmów w historii duńskiej kinematografii. Obraz przyrównywany do klasycznej "Armii cieni" Jean-Pierre'a Melville'a zrealizował OLE CHRISTIAN MADSEN, reżyser i scenarzysta dotychczas znany z dramatów obyczajowych, takich jak zrealizowana zgodnie z zasadami Dogmy "Racja Kiry" (2001) czy opowiadająca o kryzysie małżeńskim "Praga" (2006). Madsen zetknął się po raz pierwszy z historią bohaterów duńskiego ruchu oporu jako 12-latek, dzięki książce podarowanej przez ojca. "Nawet w Danii niewiele osób wiedziało o istnieniu tych facetów. Byli docenieni krótko po wojnie, ale w latach 60. i 70., na fali popularności pacyfizmu, zostali niemal zupełnie zapomniani. Odkąd pamiętam, chciałem zrobić film, który wskrzesi pamięć o nich, ale przez lata nikt nie chciał go sfinansować" - opowiadał reżyser. Główne role w utrzymanym w stylistyce kina noir "Podziemnym froncie" zagrali: duńska gwiazda światowego formatu Mads Mikkelsen ("Casino Royale", "Starcie tytanów", "Jabłko Adama") oraz uchodzący za wielki talent skandynawskiego kina Thure Lindhardt ("Anioły i demony"). Za swoje kreacje w filmie Madsena obydwaj aktorzy byli nominowani do Europejskiej Nagrody Filmowej.

WASZE OPINIE

Arkon

Mimo wszystko dobre kino, ale wymagające dużej cierpliwości. Historia niewątpliwie intrygująca i dla mnie zaskakująca, tym bardziej że oparta na faktach. Okazuje się, że film był sukcesem kasowym w Danii- zaskakujące!

Blue-Grey

Po kolejnym - chyba dokładniejszym - obejrzeniu filmu nadal wiele rzeczy wydaje mi się nieprawdopodobnych, np. nieporadność gestapo, przemalowanie samochodu, ucieczka z ulicznej egzekucji. A to przecież obraz mający - jeśli się nie mylę - poważniejsze historyczne ambicje. Nadal jednak uważam [i]Podziemny front[/i] za jedną z najlepszych pozycji grudnia. Zachęcam, żeby wytrzymać do końca filmu. W drugiej połowie akcja robi się atrakcyjniejsza, ciekawsza, nie wspominając o wadze samego finału... A nawiasem mówiąc... Gdyby jakiś zdolniejszy reżyser pokusił się o umiejętne przerobienie rodzimego serialu [i]Czas honoru[/i] na jeden dwugodzinny film, wielu Duńczykom pewnie by szczęka opadła - niczego nie ujmując z ich wojennego bohaterstwa. Chociaż serialowa opowieść o cichociemnych raczej bardziej trzyma się komercji niż prawdziwej historii.

rass

zgadzam się z Pio. Jeśli nawet interesująca , nietuzinkowa historia opowiadana jest bez ikry to po co to oglądać -widziałem może pół. Tą samą wiedzę posiądziemy czytając kilka zdań o czym film jest. Nawet małżonka skrytykowała film (obejrzała katem oka) mimo, że lubi filmy z wolniejszą narracją.
Podziemny front
Dania/Niemcy/Norwegia/Francja/Finlandia/Czechy, 2008
Kopenhaga, rok 1944. Flammen (Thure Lindhardt) i Citronen (Mads Mikkelsen) należą do duńskiego ruchu oporu. Dla sprawy porzucili wygodne mieszczańskie życie i z narażeniem życia likwidują nazistowskich okupantów oraz tych, którzy z nimi kolaborują.
dramat wojenny
Podziemny front
4,8 5 1 6