PREMIERA

2008.12.01

CANAL+ PREMIUM

POETA NA FRONCIE - REPORTAŻE RYSZARDA KAPUŚCIŃSKIEGO

A Poet On The Frontline: The Reportage of Ryszard Kapuściński

USA, 2004

reżyseria:

gatunek: film dokumentalny

czas trwania: 63 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Doskonały dokument o "cesarzu reportażu", a ponadto jeden z ostatnich, w których sam Kapuściński wziął udział.

Zasłynął jako najbardziej znany polski pisarz-podróżnik i reportażysta. Pracował w "Polityce", "Kulturze", a także jako korespondent Polskiej Agencji Prasowej w Afryce i Ameryce. Debiutował poetycko w wieku 17 lat w tygodniku "Dziś i Jutro". W 1956 ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego i rozpoczął pracę w charakterze gońca w redakcji "Sztandaru Młodych". Kilka lat później przyznano mu pierwszą nagrodę, Złoty Krzyż Zasługi, za reportaż "To też jest prawda o Nowej Hucie", opisujący trudne warunki życia robotników na budowie kombinatu. W tym samym roku odbył swą pierwszą podróż zagraniczną, do Indii. Podczas swej pracy "Kulturze" w latach 1974-1980 Kapuściński bezustannie podróżował, kilkakrotnie był m.in. w Etiopii i Iranie. Z tych podróży powstały dwie książki, które przyniosły mu międzynarodowy rozgłos: "Cesarz" o świetności i upadku Hajle Sellasje w Etiopii i "Szachinszach" o dworze szacha Rezy Pahlawiego w Iranie. Obie otworzyły Kapuścińskiemu drogę na zachodni rynek czytelniczy. Zmarł 23 stycznia 2007 w Warszawie, w wieku 74 lat, po rozległym zawale serca. Jego śmierci poświęcono bardzo dużo miejsca w zarówno w polskich jak i światowych mediach. Na pierwszych stronach swych wydań pisały o Kapuścińskim największe gazety, jak New York Times, Le Monde czy El Pais.

Ryszard Kapuściński był człowiekiem, który prawdy o człowieku szukał w najniebezpieczniejszych miejscach świata. Twórczyni filmu, Gabrielle Pfeiffer, pojechała z Kapuścińskim do czterech krajów, a podczas podróży, przez soczewkę kamery, poznawała prawdziwe oblicze "cesarza reportażu". Dokument prezentuje dzieciństwo Kapuścińskiego w ogarniętej II Wojną Światową Polsce i konfrontuje je z dorosłym życiem twórcy, spędzonym na polach walki w krajach Trzeciego Świata. Ukazuje także granice między literaturą a dziennikarstwem oraz wyzwanie, jakim jest dla pisarza walka z cenzurą.

"Jeden Kapuściński wart jest tysiąca skamlących i fantazjujących gryzipiórków" - napisał Salman Rushdie. "Dzięki jego niezwykłemu połączeniu reportażu i sztuki stajemy wreszcie tak blisko tego, co Kapuściński nazywa niedającym się przekazać prawdziwym obrazem wojny".
POETA NA FRONCIE - REPORTAŻE RYSZARDA KAPUŚCIŃSKIEGO
reżyseria:
USA, 2004
Doskonały dokument o "cesarzu reportażu", a ponadto jeden z ostatnich, w których sam Kapuściński wziął udział.
film dokumentalny
POETA NA FRONCIE - REPORTAŻE RYSZARDA KAPUŚCIŃSKIEGO
1,0 5 1 1