PREMIERA

2011.10.25

CANAL+ PREMIUM

Pogorzelisko

Incendies

Kanada/Francja, 2010

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 149 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"Pogorzelisko" to opowieść o tragicznych losach rodziny, która doświadczyła okrucieństw religijnego fanatyzmu i wojny domowej. Obraz walczył o Oscara ® w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny".

Dorosłym, mieszkającym w Kanadzie bliźniętom, Jeanne (Mélissa Désormeaux-Poulin) i Simonowi (Maxim Gaudette), umiera matka (Lubna Azabal). Aby poznać jej ostatnią wolę, spotykają się z notariuszem Jeanem Lebelem (Rémy Girard). Zmarła Nawal Marwan pracowała u niego przez długie lata jako sekretarka. Testament stanowi dla dzieci Nawal trudne wyzwanie. Córka ma odnaleźć nieznanego rodzeństwu ojca i wręczyć mu tajemniczą kopertę. Syn zaś otrzymuje zadanie odszukania brata, o którego istnieniu nawet nie wiedzieli. Aby zadośćuczynić woli matki, Jeanne udaje się do jej rodzinnego kraju, położonego na Bliskim Wschodzie. Tam, krok po kroku, dociera do tajemnic skrywanych całe życie przez zmarłą. Do siostry, na jej prośbę, dołącza w końcu sceptyczny wobec poszukiwań Simon oraz Jean. Wspólnie odkrywają szokującą prawdę dotyczącą Nawal Marwan.

"Pogorzelisko", przenoszące koszmar wojny do sfery przeżyć osobistych, miało premierę na festiwalach w Wenecji i w Toronto, gdzie widownia dała wyraz swojemu uznaniu długimi owacjami na stojąco. Obraz otrzymał również nominację do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Polscy kinomani przyznali francusko-kanadyjskiej produkcji Warsaw Grand Prix, czyli główną nagrodę w Konkursie Międzynarodowym 26. Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Dramat powstał na podstawie sztuki o tym samym tytule pióra Wajdi Mouawada, uważanego za jednego z ważniejszych twórców teatralnych ostatniego dziesięciolecia. Jakość ekranizacji "Pogorzeliska" chwalił Paweł Mossakowski w "Gazecie Wyborczej": "Na ogół - pisał recenzent - filmowe adaptacje utworów scenicznych sprowadzają się do skrócenia dialogów i wyprowadzenia ich z pomieszczeń w plener. Tu zaś mamy do czynienia z rzeczywistym przekładem z jednego języka na drugi, rzetelnym i uwieńczonym powodzeniem, szukaniem filmowego, obrazowego ekwiwalentu dla słów stanowiących domenę teatru".

Autor sztuki pochodzi z Libanu, który był zmuszony opuścić w dzieciństwie ze względu na wybuch wojny domowej. To właśnie ojczyzna Mouawada jest pierwowzorem nienazwanego w filmie rodzinnego kraju Nawal Marwan i celu podróży jej dzieci. Historia bohaterki dramatu nawiązuje do wydarzeń z lat 1975-1990, kiedy Liban ogarnęła wojna domowa. Bratobójcze walki pomiędzy muzułmanami a chrześcijanami, wywołane napływem palestyńskich uchodźców z Izraela, pochłonęły ponad 100 tysięcy ofiar. Sztukę na ekran przeniósł quebecki reżyser i scenarzysta DENIS VILLENEUVE, który obejrzał ją w małym teatrze. Spektakl wywarł na nim piorunujące wrażenie. "Scenariusz był jak cios w zęby - wspominał. "Wyszedłem z teatru z trzęsącymi się kolanami. Kawałek dalej wiedziałem, że zrobię z tego film". "Pogorzelisko" Villeneuve'a to wymierzony przeciwko fanatyzmowi religijnemu i bezsensownemu horrorowi wojny obraz wzorowany chwilami na antycznej tragedii. Mocną stroną filmu są poruszające zdjęcia wielokrotnie nagradzanego operatora André Turpina ("Maelström") oraz świetna rola Lubny Azabal, znanej z "Exils" Tony'ego Gatlifa i "Paradise Now".

WASZE OPINIE

Jamal

Zanim napisze coś krytycznego o filmie, to muszę przyznać, że pod względem warsztatowym film mi imponował. Kawał dobrej roboty realizatorskiej. Rzeczywiscie sposob pokazanej historii jest intrygujący i atrakcyjny dla widzów. Co mi się nie spodobało to niezwykłe nieprawdopodobieństwo jednej z głownych osi historii (nie będe pisał szczegółow by nie być posądzonym o spoilera). Może i nie powinno się rozstrząsać pewnych kwestii pod kątem wiarygodności scenariusza bo przeciez kino to świat zmyślony rządzący się swoimi prawami. Skoro ktos coś wymyslił to my oglądając film się jakby na to nie patrząc zgadzamy a jednak podczas filmu zastanawialem sie "jak to mozliwe". A sama historia bardzo poruszająca. Ja najbardziej myślalełm nad tym co może kryć przeszłośc. O czym wiemy a oczym nie wiemy ? I czy może lepiej gdy niektóre sprawy pozostają skryte pod płaszczem historii ? W ogólnym rozrachunku: film dobry ale nie rewelacyjny. Takie filmy powinien C+ kupować.

gonia1708

Poruszający film do łez -oczywiście mogę podać rękę moim przedmówcą bo zgadzam się z ich opiniami o filmie - Rewelacyjny ...

pedro

Obejrzałem Pogorzelisko wczoraj wieczorem i uważam, że nie jest to dobry film, nie jest nawet bardzo dobry to zwyczajnie rewelacyjny film. Kino przez duże "K", prawdziwy majsterszyk. Właściwie to opowieść o szukaniu korzeni, poznawaniu własnej historii, przeszłości. Początkowo wszytko wydaje się jasne i proste. Trzeba odnaleźć swego ojca i brata. Taka była ostania wola zmarłej matki. Niby nic wielkiego. Było już kilka takich filmów. Jednak w przypadku Pogorzeliska to punkt zwrotny w życiu bliźniaków Jeanne i Simona. Te wydarzenia zmienią ich życie diametralnie. Uporządkowany świat runie, a przeszłość okaże się straszna i brutalna. Czy bohaterowie sobie z tym poradzą? W filmie ważne są realia Bliskiego Wschodu, autentyzm i dramatyzm wydarzeń. Czystki etniczne, tortury, mordy cz zamachy terrorystyczne były na porządku dziennym (Czy nie jest tak nadal?). Reżyser pokazuje Nawal (główną bohaterkę) -kobietę zdeterminowaną, twardą, walczącą o swoje przekonania. Ale to też kochająca matka, której odebrano synka, zabito go (?). To też kobieta która potrafi się zemścić, przetrwać i przeżyć najgorsze. Chce prowadzić normalne życie, ale przeszłość dopada ją. Wtedy . .. W Pogorzelsku ukazano okrucieństwo i bezsens wojny oraz zwykłej ludzkiej nienawiści. Film Denisa Villeneuve'a Pogorzelisko ogląda się bardzo dobrze, a całość trzyma w napięciu od początku do ostatnich minut. Moim zdaniem to duża zasługa reżysera i aktorów : Melissy Desormeaux-Poulin (Jeanne Marwan), Maxima Gaudette (Simon Marwan), ale przede wszystkim fantastycznej Lubny Azabal odtwarzającej postać Nawal Marwan. Jak już wspomniałem film nie jest dobry, ale rewelacyjny. Polecam wszystkim kinomanom. Lektura obowiązkowa !!!
Pogorzelisko
reżyseria:
Kanada/Francja, 2010
"Pogorzelisko" to opowieść o tragicznych losach rodziny, która doświadczyła okrucieństw religijnego fanatyzmu i wojny domowej. Obraz walczył o Oscara ® w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny".
dramat
Pogorzelisko
4,3 5 1 79