PREMIERA

2012.02.11

CANAL+ PREMIUM

Pogrzebany

Buried

Hiszpania/USA/Francja, 2010

reżyseria:

obsada:

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 91 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Amerykanin Paul Conroy (Ryan Reynolds), kierowca ciężarówki, pracujący na kontrakcie w Iraku, budzi się w ciemnym pomieszczeniu. Uzmysławia sobie, że został uprowadzony przez rebeliantów, którzy zaatakowali jego konwój.

Śmiertelnie przerażony bezskutecznie woła o pomoc i próbuje wydostać się z pułapki. Dzięki znalezionej w kieszeni zapalniczce przekonuje się, że jest żywcem zakopany w drewnianej trumnie. Porywacze zostawili przy nim scyzoryk, ołówek i telefon komórkowy, będący jedyną szansą na kontakt ze światem. Po chwili odbiera telefon od nieznanego Irakijczyka, który żąda wysokiego okupu w zamian za uwolnienie. Paul nawiązuje kontakt z instytucjami rządowymi, pokładając w nich nadzieję na uwolnienie. Zmniejszający się zasób tlenu i wsypujący się do trumny piasek powodują, że z każdą minutą szanse przeżycia mężczyzny drastycznie się kurczą.

Hiszpański reżyser RODRIGO CORTÉS udowodnił, że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Zrealizował trzymający w napięciu thriller, którego akcja od początku do końca rozgrywa się wewnątrz trumny. "Z tego, co wiem nikt wcześniej nie zrobił podobnego filmu, co samo w sobie było wystarczającym powodem do jego nakręcenia" - mówi twórca "Pogrzebanego". Źródłem inspiracji i dowodem na to, że podobne filmowe eksperymenty mogą się udać był dla niego Alfred Hitchcock, który w 1944 roku nakręcił "Łódź ratunkową" w całości bez zmiany scenerii. Cortés pracował na doskonale stopniującym dramaturgię scenariuszu Chrisa Sparlinga, który z ograniczonej przestrzeni uczynił jeden z głównych atutów filmu. "Scenariusz uświadomił nam - opowiada Cortés - że powinniśmy zostać pod powierzchnią. Podział narracji na dwie równolegle rozgrywające się historie umożliwiłby widzom przedwczesne złapanie oddechu, co zmniejszyłby wiarygodność odczuć głównego bohatera". Z ten sposób cała uwaga koncentruje się na jednym człowieku, toczącym desperacką walkę o uwolnienie, oraz na głosach, dobiegających ze słuchawki jego telefonu. Jednym z głównych zamierzeń twórców było ukazanie złożonych stanów emocjonalnych bohatera - zarówno przerażenia, desperacji, smutku, cierpienia, jak i nadziei, a w końcu zmęczenia, zwątpienia i rezygnacji. Wszystkie te emocje pokazał filmowany przez Eduarda Grau ("Samotny mężczyzna") wyłącznie w bliskich planach Ryan Reynolds, którego kreacja bywa często porównywana z rolą Vincenta Gallo w "Essential Killing". Kanadyjski gwiazdor, znany głównie z produkcji rozrywkowych ("Narzeczony mimo woli", "Zostańmy przyjaciółmi") nigdy wcześniej nie zdobył tylu pozytywnych recenzji, które przypłacił jednak nabytą w ostatnich dniach zdjęć klaustrofobią. "Nigdy nie doświadczyłem czegoś podobnego i za żadne skarby nie powtórzyłbym tego!" - opowiada o niecodziennych warunkach, w jakich przyszło mu pracować na planie "Pogrzebanego". Krytycy docenili efekt końcowy wysiłków całej ekipy. "Zarówno pod względem realizacyjnym, jak i aktorskim jest to majstersztyk" - pisał Janusz Wróblewski z "Polityki". "Jeden z lepszych thrillerów ostatnich lat" - wtórował mu recenzent "Dziennika Gazety Prawnej".

WASZE OPINIE

bazyli

To jak w klasycznym horrorze dobić drania jednym headshotem by już nie wstawał.

A poważnie obejrzałem już go do końca - smutne zakończenie - ale film warty tego by go mieć w swoich zbiorach co właśnie uczyniłem - kto wie może to mój film tego miesiąca - na razie

rass

może się odgrzebał.

bazyli

Mam tylko pytanie - czemu "POGRZEBANY" jest ponownie "PREMIERĄ" 5 marca 2012 roku? A może to inny film jest?
O co tu do cholerki chodzi?
Pogrzebany
reżyseria:
Hiszpania/USA/Francja, 2010
Amerykanin Paul Conroy (Ryan Reynolds), kierowca ciężarówki, pracujący na kontrakcie w Iraku, budzi się w ciemnym pomieszczeniu. Uzmysławia sobie, że został uprowadzony przez rebeliantów, którzy zaatakowali jego konwój.
thriller
Pogrzebany
3,8 5 1 28