PREMIERA

2003.06.23

CANAL+ PREMIUM

POIROT: MORDERSTWO W MEZOPOTAMII

Agatha Christe's Poirot "Murder in Mesopotamia"

Wlk. Brytania, 2001

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film kryminalny

czas trwania: 100 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Genialny Herkules Poirot tym razem prowadzi śledztwo w scenerii archeologicznych wykopów oraz w aurze zawiedzionej miłości, zemsty i kobiecej rywalizacji.

Zespół amerykańskich archeologów prowadzi wykopaliska na terenie ruin asyryjskiego miasta. Na czele naukowców stoi doktor Eric Leidner (Ron Berglas), który wraz z żoną i pozostałymi badaczami mieszka w domu stojącym na uboczu. Doktor od pewnego czasu niepokoi się o zdrowie żony. Panią Leidner (Barbara Barnes) nękają złe sny, lęki i przewidzenia. Kobieta wydaje się być coraz bardziej zastraszona, obawia się o własne życie. Pozostali wiążą dziwne zachowanie z chorobą nerwową, dopiero kiedy pani Leidner zostaje zamordowana wychodzi na jaw, że jej lęki były jak najbardziej słuszne. Okazuje się też, że przed śmiercią otrzymywała ona tajemnicze listy pisane przez byłego męża, który... zginął przed laty w katastrofie kolejowej. O poprowadzenie śledztwa poproszony zostaje Herkules Poirot (David Suchet), geniusz zagadek kryminalnych. Ten wpada na kilka ważnych tropów. Podejrzewa, że w zabójstwo mógł być zamieszany młodszy brat byłego męża, francuski ksiądz, który najprawdopodobniej jest oszustem oraz inna kobieta - rywalka zmarłej.

Herkules Poirot to fikcyjna postać stworzona na kartach powieści Agathy Christie. Jego literacki życiorys zaczyna się w Belgii, gdzie przyszły detektyw przychodzi na świat. Pierwsze kroki stawia w oddziałach belgijskiej policji, a po I wojnie światowej przenosi się do Anglii i rozpoczyna drugą karierę - prywatnego detektywa. Jego znakiem rozpoznawczym jest ubiór dandysa i starannie wypielęgnowane wąsy, a także obsesyjne dbanie o porządek i uwielbienie dla symetrii. Poirot gardzi tradycyjnymi metodami śledczymi do tego stopnia, że zakłada się ze swoim przyjacielem i współpracownikiem Arthurem Hastingsem, że może rozwiązać zagadkę przy pomocy swoich "małych szarych komórek" nie ruszając się z krzesła. Jak inni wielcy detektywi - Sherlock Holmes czy pana Marple - jest też stanu wolnego. Poirot bardzo wcześnie zaczął fascynować filmowców. W jego niepozorną postać wcielali się m.in. Tony Randall, Albert Finney ("Morderstwo w Orient Expressie"), Alfred Molina i Peter Ustinov ("Śmierć na Nilu").

W latach 90. powstał też cieszący się ogromną popularnością serial telewizyjny "Poirot" z Davidem Suchetem w roli głównej - przez wielu uważanym za najlepsze wcielenie belgijskiego detektywa. "Morderstwo w Mezopotamii" jest jedną z części tego popularnego serialu. Ten odcinek wyreżyserował TOM CLEGG, nominowany do Bafty za telewizyjny film "Drużyna Sharpe'a" (1994) z Seanem Beanem w roli głównej. W "Morderstwie..." obok Sucheta zagrali m.in. Ron Berglas znany z "Nieśmiertelnego" (1986) i serialu "Prawo i porządek" oraz obdarzony typowo "angielską" urodą, dystyngowany Hugh Fraser, który w serii kryminałów na podstawie powieści Christie wciela się w kapitana Arthura Hastingsa.
POIROT: MORDERSTWO W MEZOPOTAMII
reżyseria:
Wlk. Brytania, 2001
Genialny Herkules Poirot tym razem prowadzi śledztwo w scenerii archeologicznych wykopów oraz w aurze zawiedzionej miłości, zemsty i kobiecej rywalizacji.
film kryminalny
POIROT: MORDERSTWO W MEZOPOTAMII
4,8 5 1 274