PREMIERA

2010.12.17

CANAL+ PREMIUM

Poirot: Morderstwo w Orient Expressie

Agatha Christie: Poirot -Murder on the Orient Express

Wielka Brytania, 2010

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film kryminalny

czas trwania: 89 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Herkules Poirot (David Suchet) wraca z misji w Stambule słynnym pociągiem Orient Express.

W trakcie podróży detektywa zaczepia arogancki amerykański biznesmen Samuel Ratchett (Toby Jones), oferując dużą sumę pieniędzy za ochronę przed tajemniczym osobnikiem, ślącym mu listy z pogróżkami. Poirot, zrażony gburowatością mężczyzny, odmawia. Kiedy następnego dnia, gdzieś w górach Serbii, pociąg zatrzymuje się przymusowo z powodu obfitych opadów, Ratchett zostaje odnaleziony martwy w kolejowym przedziale. Okazuje się, że Amerykanin zginął w nocy od ciosu nożem. Przekonany, że zbrodniarzem jest jeden z pasażerów Orient Expressu, Poirot natychmiast podejmuje śledztwo. Ponieważ pociąg wciąż stoi unieruchomiony, mistrz sztuki dedukcji może przesłuchać wszystkich podejrzanych. Szybko okazuje się jednak, że śledztwo nie będzie należało do prostych, ani tym bardziej bezpiecznych.

Najnowsza adaptacja jednej z najsłynniejszych powieści Agathy Christie jest filmem ważnym z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze stanowi ona swoiste ukoronowanie pracy Davida Sucheta, który na przestrzeni 21 lat ponad sześćdziesięciokrotnie wcielał się w rolę Herkulesa Poirota. Po drugie zaś, ze wszystkich ekranizacji legendarnej książki, ta może okazać się najbardziej kontrowersyjną w oczach miłośników twórczości "królowej kryminału". Scenarzysta Stewart Harcourt, który pracował m.in. przy serialu kryminalnym "Jericho" oraz filmach telewizyjnych o przygodach panny Marple, pozwolił sobie na pewne odstępstwa od fabuły literackiego pierwowzoru. Brytyjski autor zmienił m.in. sposób ukazania niektórych bohaterów, przez co ich motywacje i zachowania wydają się bardziej enigmatyczne, także dla widza dobrze znającego powieść Christie.

Ten eksperyment należy jednak uznać za udany, w czym niemała rola reżysera PHILIPA MARTINA, laureata nagrody BAFTA za pracę przy serialu "Wallander", który nakręcił także m.in. thriller "Główny podejrzany - Końcowy akt" z Helen Mirren w roli głównej oraz dramat historyczny "Einstein i Eddington". Filmowiec nie tylko świetnie wykreował w filmie atmosferę zagrożenia panującą w pociągu, ale i pozyskał znanych aktorów do obsady produkcji. Obok brylującego jak zawsze Davida Sucheta wystąpili bowiem m.in.: Toby Jones ("Dziewięć żywotów Tomasza Katza", "Frost/Nixon"), David Morrissey ("Nagi instynkt 2", "Kochanice króla"), Eileen Atkins ("Wzgórze nadziei", "Święto kozła") oraz Barbara Hershey ("Ostatnie kuszenie Chrystusa", "Portret Damy").


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

WASZE OPINIE

vill

[quote Blue-Grey napisał 22.12.2010 15:17]

Ja nie wyobrażam sobie podobnej wagonowej historii w realnym życiu, chociaż bywa ono bardziej nieprawdopodobne od niejednej wydumanej filmowej fikcji...[;-)]
[/quote]
Ja wiele rzeczy biorę za bardzo na serio i dlatego od pewnego czasu nie podróżuję już pociągami ;)

[quote art1970 napisał 22.12.2010 23:46]
Mi się ten odcinek i tak podobał. Podobnie jak poprzednie.
[/quote]
Mnie może nie aż tak, jak poprzednie, ale mimo wszystko - owszem. Brak mi jednak obiektywizmu, jeśli o Poirota chodzi.

art1970

Mi się ten odcinek i tak podobał. Podobnie jak poprzednie. Tak się złożyło, ze oglądając dzień po nim "Randkę w ciemno" nie miałem nawet skali porównawczej. Zabrakło.

Blue-Grey

[quote vil napisał(a) 21.12.2010 17:40]
Oglądając, zastanawiałam się, czy dla kogoś, kto nie znał tej fabuły, rozwiązanie byłoby choć trochę zaskakujące.
[/quote]
Ja nie wyobrażam sobie podobnej wagonowej historii w realnym życiu, chociaż bywa ono bardziej nieprawdopodobne od niejednej wydumanej filmowej fikcji...[;-)]
Poirot: Morderstwo w Orient Expressie
reżyseria:
Wielka Brytania, 2010
Herkules Poirot (David Suchet) wraca z misji w Stambule słynnym pociągiem Orient Express.
film kryminalny
Poirot: Morderstwo w Orient Expressie
4,9 5 1 68