PREMIERA

2005.07.20

CANAL+ PREMIUM

POIROT: NIEDZIELA NA WSI

Agatha Christie's Poirot: The Hollow

Wlk. Brytania, 2004

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film kryminalny

czas trwania: 93 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Pozornie oczywista sprawa podczas śledztwa ujawnia swoją wielowarstwowość. Przygody genialnego Herkulesa Poirot zrealizowane ręką twórcy słynnego serialu "Duma i uprzedzenie".

Herkules Poirot (David Suchet), geniusz kryminalnych zagadek, przyjmuje zaproszenie do rezydencji The Hollow należącej do lady Lucy (Sarah Miles) i sir Henry'ego (Edward Hardwicke) Angkatellów. Ma nadzieję na cichy weekend na wsi, jednak tuż po dotarciu na miejsce staje się świadkiem tragedii. Zostaje zastrzelony mężczyzna, a nad jego ciałem znajduje się kobieta z bronią w ręku. Sprawa wydaje się prosta, ale to tylko pozory. Śledztwo odkrywa coraz to nowe nici łączące gości rezydencji The Hollow, a wraz z nimi dawne romanse i porachunki, które mogły doprowadzić do wybuchu agresji. Sprawy zaczynają się komplikować.

Herkules Poirot to fikcyjna postać stworzona na kartach powieści Agathy Christie. Jego literacki życiorys zaczyna się w Belgii, gdzie przyszły detektyw przychodzi na świat. Pierwsze kroki stawia w oddziałach belgijskiej policji, a po I wojnie światowej przenosi się do Anglii i rozpoczyna drugą karierę - prywatnego detektywa. Jego znakiem rozpoznawczym jest ubiór dandysa i starannie wypielęgnowane wąsy, a także obsesyjne dbanie o porządek i uwielbienie dla symetrii. Poirot gardzi tradycyjnymi metodami śledczymi do tego stopnia, że zakłada się ze swoim przyjacielem i współpracownikiem Arthurem Hastingsem, że może rozwiązać zagadkę przy pomocy swoich "małych szarych komórek" nie ruszając się z krzesła. Jak inni wielcy detektywi - Sherlock Holmes czy panna Marple - jest też stanu wolnego.

Poirot bardzo wcześnie zaczął fascynować filmowców. W jego niepozorną postać wcielali się m.in. Tony Randall, Albert Finney ("Morderstwo w Orient Expressie"), Alfred Molina i Peter Ustinov ("Śmierć na Nilu"). W latach 90. powstał też cieszący się ogromną popularnością serial telewizyjny "Poirot" z Davidem Suchetem w roli głównej - przez wielu uważanym za najlepsze wcielenie belgijskiego detektywa. "Poirot: Niedziela na wsi" to jedna z części tego popularnego serialu. Tym razem za kamerą stanął SIMON LANGTON, znany polskim widzom jako reżyser dobrze przyjętego mini serialu "Duma i uprzedzenie", w którym główną rolę zagrał jeszcze wówczas nie tak popularny Colin Firth. Za ów serial Langton otrzymał swoją czwartą nominację do Bafta TV Award. Wcześniej odebrał tę statuetkę za mini serial "Mother Love" (1989). Był również nominowany do Emmy za serial "Ludzie Smiley'a" (1982). W "Poirot: Niedziela na wsi" obok Sucheta wystąpili m.in. Sarah Miles, nominowana do Oscara za rolę w "Córce Ryana" Davida Leana oraz Edward Hardwicke, znany m.in. z "Cienistej doliny" Richarda Attneborougha, "Olivera Twista" Romana Polańskiego i "Szkarłatnej litery" Rolanda Joffé.
POIROT: NIEDZIELA NA WSI
reżyseria:
Wlk. Brytania, 2004
Pozornie oczywista sprawa podczas śledztwa ujawnia swoją wielowarstwowość. Przygody genialnego Herkulesa Poirot zrealizowane ręką twórcy słynnego serialu "Duma i uprzedzenie".
film kryminalny
POIROT: NIEDZIELA NA WSI
4,9 5 1 197