PREMIERA

2005.04.27

CANAL+ PREMIUM

POIROT: PIĘĆ MAŁYCH ŚWINEK

Agatha Christie's Poirot "Five Little Pigs"

Wlk. Brytania, 2003

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film kryminalny

czas trwania: 93 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Światowej sławy detektyw Herkules Poirot tym razem mierzy się ze sprawą zabójstwa znanego malarza, za które na śmierć skazana została żona artysty.

Młoda kobieta, Lucy Crale (Aimee Mullins) zwraca się z prośbą do detektywa Herkulesa Poirota (David Suchet) o odnalezienie mordercy jej ojca. Amys Crale (Aidan Gillen), znany malarz, zginał czternaście lat temu w posiadłości Crale'ów, w której przebywało wówczas pięć innych osób. Policja oskarżyła o zbrodnię żonę malarza, Caroline (Rachael Stirling), którą skazano i powieszono. Lucy do dziś nie może pogodzić się ze śmiercią matki. Jest przekonana, że morderstwa dokonał ktoś inny, jak chociażby kochanka jej ojca Elsa Greer (Julie Cox). Poirot rozpoczyna śledztwo, które ujawnia, że nie tylko Greer miała powody, aby chcieć śmierci Amysa. Sławny detektyw podejrzewa też przyjaciół Crale'ów oraz siostrę Caroline.

Herkules Poirot to fikcyjna postać stworzona na kartach powieści Agathy Christie. Jego literacki życiorys zaczyna się w Belgii, gdzie przyszły detektyw przychodzi na świat. Pierwsze kroki stawia w oddziałach belgijskiej policji, a po I wojnie światowej przenosi się do Anglii i rozpoczyna drugą karierę - prywatnego detektywa. Jego znakiem rozpoznawczym jest ubiór dandysa i starannie wypielęgnowane wąsy, a także obsesyjne dbanie o porządek i uwielbienie dla symetrii. Poirot gardzi tradycyjnymi metodami śledczymi do tego stopnia, że zakłada się ze swoim przyjacielem i współpracownikiem Arthurem Hastingsem, że może rozwiązać zagadkę przy pomocy swoich "małych szarych komórek" nie ruszając się z krzesła. Jak inni wielcy detektywi - Sherlock Holmes czy pana Marple - jest też stanu wolnego.

Poirot bardzo wcześnie zaczął fascynować filmowców. W jego niepozorną postać wcielali się m.in. Tony Randall, Albert Finney ("Morderstwo w Orient Expressie"), Alfred Molina i Peter Ustinov ("Śmierć na Nilu"). W latach 90. powstał też cieszący się ogromną popularnością serial telewizyjny "Poirot" z Davidem Suchetem w roli głównej - przez wielu uważanym za najlepsze wcielenie belgijskiego detektywa. "Poirot: Pięć małych świnek" jest jedną z części tego popularnego serialu. Ten odcinek wyreżyserował PAUL UNWIN, który dziesięć lat wcześniej zachwycił krytyków krótkometrażowym filmem "Syrup". Obraz był wówczas nominowany do Oscara i Bafty, a w Cannes zdobył nagrodę jury. W "Poirot: Pięć małych świnek" obok Sucheta wystąpili m.in. irlandzki aktor Aidan Gillen, znany z filmu "W kręgu przyjaciół", ekranizacji powieści Maeve Binchy oraz Julie Cox znana z ekskluzywnego serialu "Dzieci Diuny" nagrodzonego Emmy w 2003 roku.
POIROT: PIĘĆ MAŁYCH ŚWINEK
reżyseria:
Wlk. Brytania, 2003
Światowej sławy detektyw Herkules Poirot tym razem mierzy się ze sprawą zabójstwa znanego malarza, za które na śmierć skazana została żona artysty.
film kryminalny
POIROT: PIĘĆ MAŁYCH ŚWINEK
4,9 5 1 202