PREMIERA

2010.09.10

CANAL+ PREMIUM

POIROT: PRZYJDŹ I ZGIŃ

Agatha Christie: Poirot - The Clocks

Wielka Brytania, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: kryminalny

czas trwania: 89 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Do Biura Stenografii i Maszynopisania Cavendish wpływa nietypowe zlecenie. Klient prosi o przybycie konkretnej maszynistki.

Kiedy Sheila Webb (Jaime Winstone) 22 udaje się pod podany adres, zastaje straszny widok. Pod numerem 19 przy ulicy Wilbraham odkrywa zwłoki elegancko odzianego mężczyzny. Wokół znajdują się zegary, wszystkie nieruchome, wskazujące tę samą godzinę. Przerażona wybiega na ulicę, gdzie wpada wprost na agenta specjalnego Colina Race'a (Tom Burke). Panna Webb staje się główną podejrzaną w śledztwie inspektora Hardcastle'a (Phil Daniels), gdy wychodzi na jaw, że mieszkanka Wilbraham 19, niewidoma staruszka Millicent Pebmarsh (Anna Massey), nigdy nie dzwoniła do agencji zatrudniającej Sheilę. Policja przesłuchuje mieszkańców ulicy Wilbraham, co wpływa jedynie na skomplikowanie dochodzenia. Sfrustrowany inspektor zgłasza się o pomoc do znajomego swego ojca, detektywa Herkulesa Poirota (David Suchet).

"Poirot - przyjdź i zgiń" to pierwsza z najnowszego, 12 już cyklu ekranizacji powieści Agathy Christie. Seria adaptacji prozy słynnej pisarki jest realizowana od roku 1989 przez brytyjską ITV i liczy ponad 60 filmów. "Przyjdź i zgiń" została napisana przez Christie w roku 1963 jako 34. powieść z udziałem błyskotliwego belgijskiego śledczego. Po niej wyszły jeszcze tylko 4 historie. Cieszące się niesłabnącą popularnością kryminały Christie rozeszły się na świecie w zawrotnej liczbie dwóch miliardów egzemplarzy. Częściej kupowana jest jedynie Biblia i dzieła Williama Szekspira.

W "Poirot - przyjdź i zgiń" detektyw musi rozwikłać zagadkę tajemniczego mordu, mając za wskazówkę cztery unieruchomione o tej samej godzinie zegary. Zabójstwo, jak słusznie podejrzewa detektyw, nie pozostaje bez związku z intrygą szpiegowską, na trop której wpadł właśnie brytyjski wywiad. Liczne suspensy, wierność literackiemu pierwowzorowi oraz znakomity jak zawsze Suchet to podstawowe atuty filmu. Ale warto także wspomnieć o towarzyszących Suchetowi aktorach, takich jak Tom Burke ("Ostatni smok: Nowy początek", "Rozpustnik"), Jaime Winstone ("Donkey Punch", serial "W domu zombie") czy słynna diva angielskiego kina Anna Massey ("Hotel du Lac", "Łzy w deszczu").

Detektyw Poirot to najważniejszy bohater Christie i jeden z najsłynniejszych w całej historii literatury kryminalnej. Od ponad dwudziestu lat kreuje go David Suchet, którego osobiście wskazali potomkowie pisarki, będąc pod wrażeniem jego występu w serialu "Blott on the Landscape". Wnuk Christie zachwycał się: "Okrutnie żałuję, że babka nie mogła zobaczyć Davida. Uważam, że wizualnie jest on niezwykle przekonujący. Jest w stanie wywołać w widzach tę charakterystyczną, zupełnie naturalną irytację, którą wzbudza w nas perfekcjonizm". Dzięki swojej aparycji Suchet jest zwykle angażwany do ról poważnych osobistości lub dygnitarzy. Wcielił się m.in. w polskiego biskupa w "Zabić księdza" (1988) Agnieszki Holland, gdzie zagrał obok Eda Harrisa i Christophera Lamberta, a także w Napoleona w "Sabotażu" (2000). Za osiągnięcia na deskach teatrów był m.in. dwukrotnie nominowany do prestiżowej nagrody Laurence'a Oliviera. A za występy przed kamerą otrzymał 3 nominacje do nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych, w tym także za rolę Poirota.

WASZE OPINIE

arti

Kapitalny film z Poirotem w roli głównej. Tym razem jest to wierna ekranizacja co zapisuję na dodatkowy plus. Suchet jak zwykle rewelacyjny. Bardzo fajna intryga związana z morderstwami. Ta dotycząca szpiegostwa trochę gorsza ale podobnie było w książce. Zdecydowanie polecam

admin

Na powtórkę zapraszamy w niedzielę 26 września o 20.00. Zachęcam do korzystania [link=z programu telewizyjnego na naszej stronie] http://www.canalplus.pl/program/ [/link].

TOmAss84

Czy polecą powtórki tego filmu, w najbliższym czasie?
POIROT: PRZYJDŹ I ZGIŃ
reżyseria:
Wielka Brytania, 2009
Do Biura Stenografii i Maszynopisania Cavendish wpływa nietypowe zlecenie. Klient prosi o przybycie konkretnej maszynistki.
kryminalny
POIROT: PRZYJDŹ I ZGIŃ
4,8 5 1 84