PREMIERA

2009.11.20

CANAL+ PREMIUM

POIROT: RENDEZ-VOUS ZE ŚMIERCIĄ

Agatha Christie: Poirot - Appointment with Death

Wlk. Brytania, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film kryminalny

czas trwania: 83 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Film oparty na powieści zaliczanej do złotej ery twórczości Agathy Christie. Akcja dzieje się w egzotycznej scenerii Bliskiego Wschodu, gdzie belgijski detektyw Herkules Poirot musi zmierzyć się z kolejną zagadką.

Syria, rok 1937. Na wykopaliska archeologiczne przybywa Lady Boynton (Cheryl Campbell), małżonka Lorda Boyntona (Tim Curry), kierującego poszukiwaniami czaszki Jana Baptysty. Wraz z Lady Boynton przyjeżdża jej troje dorosłych dzieci oraz ich leciwa opiekunka (Angela Pleasence). Opryskliwa, arogancka Amerykanka zraża do siebie każdego, kto ma z nią kontakt. Jest nieprzyjemna nawet dla swoich bliskich. Przebywająca na wykopaliskach w tym samym czasie Sarah King (Christina Cole) sympatyzuje z synem bogaczki i robi wszystko, by wyrwać Raymonda (Tom Riley) spod kontroli apodyktycznej matki. Córką pani Boynton (Zoe Boyle) interesuje się z kolei doktor Gerard (John Hannah). Kiedy Lady Boynton niespodziewanie umiera, przed Herkulesem Poirotem (David Suchet) staje kolejne detektywistyczne wyzwanie. Liczne osoby goszczące na terenie wykopalisk stanowią szeroki krąg podejrzanych.

Czytelnicy prozy Agathy Christie od lat spierają się, który z odtwórców roli detektywa Poirota wierniej oddaje postać legendarnego śledczego. W pierwszych ekranizacjach, jeszcze w latach 30., wcielił się w nią Austin Trevor. Kiedy w 1974 w "Morderstwie w Orient Expressie" dystyngowanego Belga zagrał Albert Finney, wydawało się, że pozostanie ostatecznym odtwórcą tej roli. W latach 70. pałeczkę po Finneyu przejął Peter Ustinov, którego nie zraziła opinia córki Agathy Christie, która stwierdziła, że Poirot nie był ani trochę podobny do aktora. Miał jej odpowiedzieć "Teraz już jest!". W końcu nadszedł czas Davida Sucheta, który rolę dystyngowanego Belga gra od 1989 roku i dzięki niej uzyskał jedną z trzech nominacji do nagrody BAFTA. Do 2011 roku planuje wystąpić w ekranizacjach wszystkich historii o detektywie. Jak dotąd zrealizował ponad 60 produkcji. Przygotowując się do roli nie tylko przeczytał wszystkie powieści i opowiadania Agathy Christie, w których pojawia się Poirot, ale także stworzył prywatną bazę danych z detalami dotyczącymi wyglądu i charakteru bohatera.

"Poirot - Rendez-vous ze śmiercią" to 61. część telewizyjnej serii, realizowanej od lat przez brytyjską stację ITV. Film oparty jest na powieści zaliczanej do złotej ery twórczości Agathy Christie. Autorka, zainspirowana podróżą na Bliski Wschód u boku męża archeologa, umieściła akcję kryminału w egzotycznej scenerii tamtych stron. Za kamerą stanął ASHLEY PEARCE, który pracował też przy ekranizacji "Pani McGinty nie żyje" oraz "Tragedii w trzech aktach".

WASZE OPINIE

Dejw

Lepiej sobie ściagnąc calosc w necie:)) i na co comu canal+ :))

arkadius86

Rzeczywiście można się czepiać ścisłości scenariusza z książką, ale przecież nie o to chodzi. Gdyby chciało się oddać wszystko jak było, film trwałby ze 4 godziny a to niewykonalne. Poza tym genialna kreacja Davida Suchet'a, który jak żaden aktor wcześniej oddaje wyobrażenia Agathy Christie o Herculesie Poirot. Podoba mi się polski akcent w postaci siostry Agnieszki, która okazuje się być pośredniczką w handlu niewolnikami. Polak potrafi, nie ma co:)

Evergreen7

Kiedy pojawią się kolejne filmy o przygodach H. Poirot z D. Suchetem ??
Zainteresowanie jest w końcu bardzo duże:):)
hmm myślę, że wiele osób skusi się na abonament canal+ właśnie ze względu na
emisję tych filmów:);)
POIROT: RENDEZ-VOUS ZE ŚMIERCIĄ
reżyseria:
Wlk. Brytania, 2008
Film oparty na powieści zaliczanej do złotej ery twórczości Agathy Christie. Akcja dzieje się w egzotycznej scenerii Bliskiego Wschodu, gdzie belgijski detektyw Herkules Poirot musi zmierzyć się z kolejną zagadką.
film kryminalny
POIROT: RENDEZ-VOUS ZE ŚMIERCIĄ
4,8 5 1 209