PREMIERA

2005.05.25

CANAL+ PREMIUM

POIROT: ŚMIERĆ NA NILU

Agatha Christie's Poirot: Death on the Nile

2004

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film kryminalny Wlk. Brytania

czas trwania: 97 min

Ocena filmu

4.00

Opis

Kolejne morderstwo, którego zagadkę musi rozwikłać belgijski detektyw wywołuje panikę wśród towarzystwa z wyższych sfer podróżującego statkiem po Nilu.

Sławny detektyw Herkules Poirot (David Suchet) jest jednym z pasażerów statku wycieczkowego "Karnak", odbywającego właśnie rejs po Nilu. Wśród wyższych sfer podróżujących statkiem znajduje się m.in. milionerka Linnet Ridgeway-Doyle (Emily Blunt) ze swoim nowo poślubionym mężem Simonem (JJ Feild) oraz mrukliwy pułkownik Race (James Fox). Atrakcje turystyczne zabawiają podróżujących. Wszyscy chętnie zwiedzają starożytne świątynie i podziwiają niezwykłe widoki. W tajemnicy jednak załatwiają inne, dużo bardziej absorbujące ich sprawy. Wkrótce Poirot zaczyna domyślać się, że nie wszyscy współpodróżni są tymi, za których się podają. Wtedy też dochodzi do morderstwa, które wyciąga na światło dzienne wiele brudnych sekretów, jakie zdesperowani arystokraci do tej pory starali się ukrywać.

Herkules Poirot to fikcyjna postać stworzona na kartach powieści Agathy Christie. Jego literacki życiorys zaczyna się w Belgii, gdzie przyszły detektyw przychodzi na świat. Pierwsze kroki stawia w oddziałach belgijskiej policji, a po I wojnie światowej przenosi się do Anglii i rozpoczyna drugą karierę - prywatnego detektywa. Jego znakiem rozpoznawczym jest ubiór dandysa i starannie wypielęgnowane wąsy, a także obsesyjne dbanie o porządek i uwielbienie dla symetrii. Poirot gardzi tradycyjnymi metodami śledczymi do tego stopnie, że zakłada się ze swoim przyjacielem i współpracownikiem Arthurem Hastingsem, że może rozwiązać zagadkę przy pomocy swoich "małych szarych komórek" nie ruszając się z krzesła. Jak inni wielcy detektywi - Sherlock Holmes czy panna Marple - jest też stanu wolnego. Poirot bardzo wcześnie zaczął fascynować filmowców. W jego niepozorną postać wcielali się m.in. Tony Randall, Albert Finney ("Morderstwo w Orient Expressie"), Alfred Molina i Peter Ustinov ("Śmierć na Nilu").

W latach 90. powstał cieszący się ogromną popularnością serial telewizyjny "Poirot" z Davidem Suchetem w roli głównej - przez wielu uważanym za najlepsze wcielenie belgijskiego detektywa. "Poirot: Śmierć na Nilu" jest jedną z jego części. Jego reżyseria powierzona została ANDY'EMU WILSONOWI, współtwórcy serialu "Hotel Babylon" i bliskiego gatunkiem do "Poirota" cyklu "Panna Marple". W główne role, obok Sucheta, wcielili się m.in. James Fox, który w 1964 roku zdobył Baftę dla najlepiej zapowiadającego się aktora za rolę w "Służącym" Josepha Loseya i JJ Feild, znany jako odtwórca roli Tulse Lupera w postmodernistycznym, awangardowym trzyczęściowym obrazie "Tulse Luper Suitcases" Petera Greenawaya.
POIROT: ŚMIERĆ NA NILU
reżyseria:
2004
Kolejne morderstwo, którego zagadkę musi rozwikłać belgijski detektyw wywołuje panikę wśród towarzystwa z wyższych sfer podróżującego statkiem po Nilu.
film kryminalny Wlk. Brytania
POIROT: ŚMIERĆ NA NILU
4,8 5 1 226