PREMIERA

2010.10.08

CANAL+ PREMIUM

Poirot: Tragedia w trzech aktach

Agatha Christie: Poirot - Three Act Tragedy

Wielka Brytania, 2010

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film kryminalny

czas trwania: 89 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Herkules Poirot (David Suchet) udaje się do Kornwalii na przyjęcie wydawane przez swego przyjaciela, a jednocześnie słynnego aktora Sir Charlesa Cartwrighta (Martin Shaw).

Wśród gości znajdują się ludzie teatru, klika wysoko postawionych osobistości oraz lubiany przez wszystkich wielebny Babbington (Nigel Pegram) wraz z małżonką (Anna Carteret). Konsumpcja i rozmowy trwają w najlepsze, kiedy nagle duchowny dławi się pijąc drinka, upada i umiera w konwulsjach. Całe towarzystwo, łącznie z detektywem, jest przekonane, iż śmierć Babbingtona to tragiczny wypadek, zwłaszcza że analiza nie wykazuje w szklance zmarłego żadnej trucizny. Przekonanie belgijskiego śledczego ulega jednak zmianie, kiedy na innym raucie dochodzi do podobnego zdarzenia. Okoliczności są podejrzanie podobne do tych z przyjęcia u Cartwrighta. Poirot rozpoczyna kolejne skomplikowane śledztwo.

Cieszące się niesłabnącą popularnością kryminały Agathy Christie rozeszły się na świecie w zawrotnej liczbie dwóch miliardów egzemplarzy. Częściej kupowana jest jedynie Biblia i dzieła Williama Szekspira. "Poirot - Tragedia w trzech aktach" to druga z najnowszego, dwunastego już cyklu ekranizacji powieści Christie. Seria adaptacji prozy słynnej pisarki jest realizowana od roku 1989 przez brytyjską ITV i liczy ponad 60 filmów. Od ponad dwudziestu lat detektywa Poirota kreuje David Suchet, którego osobiście wskazali potomkowie pisarki, będąc pod wrażeniem jego występu w serialu "Blott on the Landscape". Wnuk Christie mówił: Okrutnie żałuję, że babka nie mogła zobaczyć Davida. Uważam, że wizualnie jest on niezwykle przekonujący. Potrafi wywołać w widzach tę charakterystyczną, zupełnie naturalną irytację, jaką wzbudza w nas perfekcjonizm, którego Poirotowi nie brakuje. Suchet jest zwykle angażowany do ról poważnych osobistości lub dygnitarzy. Wcielił się m.in. w polskiego biskupa w "Zabić księdza" (1988) Agnieszki Holland, gdzie zagrał obok Eda Harrisa i Christophera Lamberta, a także w Napoleona w "Sabotażu" (2000). Za osiągnięcia na deskach teatrów był m.in. dwukrotnie nominowany do prestiżowej nagrody Laurence'a Oliviera. Za występy przed kamerą Suchet otrzymał 3 nominacje do nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych, w tym także za rolę Poirota.

Powieść, na kanwie której powstała "Tragedia w trzech aktach", została wydana po raz pierwszy w 1934 roku i była dziewiątą z kolei historią z udziałem dystyngowanego detektywa Poirota. Reżyserem jej adaptacji został ASHLEY PEARCE, filmowiec realizujący produkcje telewizyjne, który ma na koncie dwie wcześniejsze ekranizacje serii: "Pani McGinty nie żyje" oraz "Rendez-vous ze śmiercią". Tym razem w rozwikłaniu historii tajemniczych zgonów Suchetowi partnerują znani i lubiani w Wielkiej Brytanii artyści. Sir Cartwrighta zagrał popularny w angielskiej telewizji Martin Shaw ("Objawienia", "Pies Baskerville'ów"), znany ponadto jako oddany bojownik o prawa zwierząt. W roli wnikliwej i błyskotliwej panny Wills świetnie wypadła Kate Ashfield ("Strefa wojny", "Bez granic", "Wysyp żywych trupów"). Podobnie jak Kimberley Nixon ("Wojna domowa", "Angus, stringi i przytulanki") jako młodziutka Hermione, zwana "Egg".

WASZE OPINIE

Ziaro

Witam film całkiem całkiem , a ja osobiście jako literature kryminalna polecam również cykl powieści Mankella o sledztwach Wallandera super sie czyta:).

arti

Kolejny fantastyczny film z małym Belgiem w roli głównej. Dzieło bardzo dobrze odwzorowuje klimat książek Agathy Christie. Świetna gra aktorska Sucheta, a już końcowa scena to majstersztyk. Dokładnie tak podczas czytania wyobrażałem sobie postać detektywa. Polecam bo naprawdę warto

Blue-Grey

Jeśli ktoś - tak jak ja - szuka w kryminałach nie tylko mocnych strzelanek i powalających pięści, ale również niegłupiej fabuły opartej na znakomitej literaturze, zapewne będzie usatysfakcjonowany oglądając dwunasty cykl ekranizacji powieści Agathy Christie. Cykl ten w sposób niemal kongenialny oddaje świat zaklęty w książkach tej pisarki. "Tragedia w trzech aktach" jest jednym z najlepszych odcinków. Film to wysmakowany plastycznie i pełen niezwykłej atmosfery pierwszych dekad XX wieku. Mimo że jest klasycznym kryminałem z paroma trupami, możemy przy jego oglądaniu odpocząć i się rozmarzyć. Możemy też sami pobawić się w detektywa, pogłówkować i spróbować przechytrzyć mistrza Poirot, tzn. szybciej niż on znaleźć rozwiązanie kryminalnej zagadki.
Poirot: Tragedia w trzech aktach
reżyseria:
Wielka Brytania, 2010
Herkules Poirot (David Suchet) udaje się do Kornwalii na przyjęcie wydawane przez swego przyjaciela, a jednocześnie słynnego aktora Sir Charlesa Cartwrighta (Martin Shaw).
film kryminalny
Poirot: Tragedia w trzech aktach
4,6 5 1 88