PREMIERA

2009.10.30

CANAL+ PREMIUM

POIROT: TRZECIA LOKATORKA

Agatha Christie Poirot: Third Girl

Wlk. Brytania, 2008

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: serial kryminalny

czas trwania: 92 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Herkules Poirot prowadzi zawiłe śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci starszej pani, a pomaga mu jego niezawodna przyjaciółka, pisarka Ariadne Oliver.

Do mieszkania Herkulesa Poirota (David Suchet) wpada młoda, atrakcyjna kobieta (Jemima Rooper). Roztrzęsiona Norma bardzo nieskładnie i chaotycznie przekonuje detektywa, że jest morderczynią, jednak zniechęcona jego podeszłym wiekiem wybiega nagle bez podania szczegółów. Zaintrygowany detektyw postanawia zgłębić sprawę tajemniczej nieznajomej. Kontaktuje się z przyjaciółką, autorką powieści kryminalnych Ariadne Oliver (Zoë Wanamaker). Szczęśliwym zbiegiem okoliczności okazuje się, że pisarka mieszka w tym samym budynku, co Norma Restarick. Tam doszło też do morderstwa, o które dziewczyna sama siebie podejrzewa. Poirot okrywa, że zmarłą osobą, która wedle biegłych popełniła samobójstwo, jest jej babka (Caroline O'Neill). Po dalsze poszlaki Herkules udaje się do rodzinnego domu panny Restarick i choć zdecydowanie nie wierzy, że starsza pani poniosła śmierć z własnej ręki, wina wnuczki nie jest dla niego oczywista.

"Poirot - Trzecia lokatorka" to jeden z odcinków serii telewizyjnej, stworzonej na podstawie prozy Agathy Christie. Od roku 1989 nakręcono 63 filmy składające się na cykl o błyskotliwym detektywie. Każdy kolejny odcinek pokazuje, że fani Herkulesa Poirota zawsze mogą liczyć na świeże, zaskakujące scenariusze, oferowane przez twórców adaptacji kultowych kryminałów angielskiej pisarki. Niewyczerpaną wprost wyobraźnię i kunszt Christie potwierdzają liczby: na świecie sprzedano już ponad dwa miliardy książek jej autorstwa. Częściej kupowana jest jedynie Biblia i dzieła Williama Szekspira. Detektyw Poirot to najważniejszy bohater Christie i jeden z najsłynniejszych w całej historii literatury kryminalnej. Dystyngowany śledczy z Belgii pojawił się w 33 powieściach i 51 opowiadaniach, zawsze rozwiązując piekielnie wciągające zagadki. Od ponad dwudziestu lat kreuje go David Suchet, brytyjski aktor o charakterystycznym wyglądzie, zwykle angażowany do ról poważnych osobistości lub dygnitarzy. Wcielił się m.in. w polskiego biskupa w "Zabić księdza" (1988) Agnieszki Holland, gdzie zagrał obok Eda Harrisa i Christophera Lamberta, a także w samego Napoleona w "Sabotażu" (2000). Obok nagród za występy na deskach teatrów - był m.in. dwukrotnie nominowany do prestiżowej nagrody Laurence'a Oliviera - Suchet otrzymał 3 nominacje do nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych, w tym także za rolę Poirota.

Za kamerą "Trzeciej lokatorki" stanął DAN REED, reżyser i producent, który w świecie filmu wsławił się przede wszystkim dokumentami relacjonującymi przebieg ataków terrorystycznych. Jego tegoroczny "Terror in Mumbai" siłą rażenia dorównuje wcześniejszemu "Terror in Moscow" (2003), za który twórca otrzymał nominację do nagrody BAFTA.
POIROT: TRZECIA LOKATORKA
reżyseria:
Wlk. Brytania, 2008
Herkules Poirot prowadzi zawiłe śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci starszej pani, a pomaga mu jego niezawodna przyjaciółka, pisarka Ariadne Oliver.
serial kryminalny
POIROT: TRZECIA LOKATORKA
4,9 5 1 175