PREMIERA

2005.03.10

CANAL+ PREMIUM

POIROT: ZERWANE ZARĘCZYNY

Agatha Christie's Poirot "Sad Cypress"

Wlk. Brytania, 2003

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film kryminalny

czas trwania: 93 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Genialny detektyw próbuje uwolnić czarującą Elinor od zarzutu podwójnego morderstwa, ale podczas śledztwa sam zaczyna mieć wątpliwości co do niewinności swojej klientki.

Elinor Carlisle (Elisabeth Dermot Walsh), po otrzymaniu ohydnego anonimu, jedzie wraz z narzeczonym Roddym (Rupert Penry-Jones) do chorej ciotki Laury (Diana Quick). Na miejscu narzeczony Elinor zaczyna interesować się córką ogrodnika, Mary Gerrard (Kelly Reilly). Oburzona dziewczyna zrywa zaręczyny. Wkrótce ciotka Laura i Mary umierają, otrute morfiną. Elinor zostaje oskarżona o podwójne morderstwo. Herkules Poirot (David Suchet) postanawia jej pomóc i odkryć tożsamość prawdziwego mordercy. W trakcie śledztwa zaczyna mieć jednak wątpliwości co do niewinności swojej klientki. Mary bez wątpienia była przeciez rywalką Elinor. W dodatku ciotka Laura zapisała dziewczynie wielki spadek, który - wobec zaistniałej sytuacji - ma trafić w ręce Elinor.

Herkules Poirot to fikcyjna postać stworzona na kartach powieści Agathy Christie. Jego literacki życiorys zaczyna się w Belgii, gdzie przyszły detektyw przychodzi na świat. Pierwsze kroki stawia w oddziałach belgijskiej policji, a po I wojnie światowej przenosi się do Anglii i rozpoczyna drugą karierę - prywatnego detektywa. Jego znakiem rozpoznawczym jest ubiór dandysa i starannie wypielęgnowane wąsy, a także obsesyjne dbanie o porządek i uwielbienie dla symetrii. Poirot gardzi tradycyjnymi metodami śledczymi do tego stopnia, że zakłada się ze swoim przyjacielem i współpracownikiem Arthurem Hastingsem, że może rozwiązać zagadkę przy pomocy swoich "małych szarych komórek" nie ruszając się z krzesła. Jak inni wielcy detektywi - Sherlock Holmes czy pana Marple - jest też stanu wolnego.

Poirot bardzo wcześnie zaczął fascynować filmowców. W jego niepozorną postać wcielali się m.in. Tony Randall, Albert Finney ("Morderstwo w Orient Expressie"), Alfred Molina i Peter Ustinov ("Śmierć na Nilu"). W latach 90. powstał też cieszący się ogromną popularnością serial telewizyjny "Poirot" z Davidem Suchetem w roli głównej - przez wielu uważanym za najlepsze wcielenie belgijskiego detektywa. "Poirot: Zerwane zaręczyny" jest jedną z jego części. Jej reżyserii podjął się DAVE MOORE, znany głównie jako twórca mini serialu "Saga rodu Forsyte'ów". Obok Sucheta wystąpili m.in. Elisabeth Dermot Walsh, znana z "Miłości w zimnym klimacie", gdzie partnerowała Rosamund Pike, Rupert Penry-Jones, którego można było oglądać we "Wszystko gra" Woody'ego Allena i Kelly Reilly, czyli Wendy ze "Smaku życia" - brytyjska aktorka, której kariera nabrała ostatnio tempa. Reilly zagrała m.in. w "Rozpustniku" obok Johnny'ego Deppa, w "Dumie i uprzedzeniu" Joe Wrighta i w "Pani Henderson", gdzie wcieliła się w Maureen, gwiazdę rozbieranego teatru, która tragicznie przypłaca zawód miłosny.
POIROT: ZERWANE ZARĘCZYNY
reżyseria:
Wlk. Brytania, 2003
Genialny detektyw próbuje uwolnić czarującą Elinor od zarzutu podwójnego morderstwa, ale podczas śledztwa sam zaczyna mieć wątpliwości co do niewinności swojej klientki.
film kryminalny
POIROT: ZERWANE ZARĘCZYNY
4,9 5 1 224