PREMIERA

2009.11.29

CANAL+ PREMIUM

Pojedynek

Sleuth

USA, 2007

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 85 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Andrew Wyke (Michael Caine) to ceniony autor powieści kryminalnych. Starzejący się pisarz mieszka samotnie w supernowoczesnej rezydencji i nie może pogodzić się z faktem, że żona Maggie (Carmel O'Sullivan) opuściła go dla znacznie młodszego bezrobotnego aktora.

Pewnego dnia znienawidzony rywal Milo Tindle (Jude Law) zjawia się w posiadłości Wyke'a. Chce skłonić pisarza do wyrażenia zgody na rozwód. Andrew postanawia się zemścić. Jako warunek podpisania dokumentów stawia wspólne upozorowanie włamania do domowego sejfu w celu kradzieży naszyjnika wartego milion funtów. Oferta ma być korzystna dla obu: Milo pozyska fundusze na zaspokojenie wygórowanych wymagań Maggie, z kolei Wyke dostanie wysokie odszkodowanie z ubezpieczenia i nie straci twarzy. Milo zgadza się, ale kiedy odkrywa, że to pułapka, między mężczyznami dochodzi do bezwzględnej rozgrywki.

Pierwsza ekranizacja sztuki Anthony'ego Shaffera "Detektyw" była jednocześnie ostatnim filmem w karierze Josepha L. Mankiewicza. W filmie uhonorowanym m.in. 4 nominacjami do Oscara Andrew Wyke'a zagrał Sir Laurence Olivier, a Tindle'a Michael Caine. Po 35 latach Caine wcielił się w rolę swego ówczesnego przeciwnika w "Pojedynku", opartym na tej samej sztuce filmie KENNETHA BRANAGHA ("Henryk V", "Przyjaciele Petera", "Wiele hałasu o nic"). Tym razem scenariusz napisał Harold Pinter, laureat nagrody Nobla, dramaturg o niepowtarzalnym, indywidualnym stylu, nominowany do Oscara za teksty do "Kochanicy Francuza" i "Zdrady". "Pojedynek" zachowuje oryginalną intrygę, ale pod wieloma względami uwspółcześnia akcję. Film Branagha jest znacznie krótszy (poprzedni miał 138 minut), za to naszpikowany najnowszą technologią. Wiele sekwencji jest pokazanych z pozycji kamer bezpieczeństwa domu Wyke'a, który jest w zasadzie trzecim bohaterem filmu. Nie jest to już elegancka rezydencja w klasycznym stylu, lecz supernowoczesne, niemal sterylne i wysoce stechnicyzowane wnętrze, którego wyposażenie jest ważnym narzędziem w rozgrywce pomiędzy przeciwnikami. W starszego z nich, pisarza kryminałów wcielił się dwukrotny zdobywca Oscara i trzykrotny Złotego Globu Michael Caine ("Parszywe dranie", "Wbrew regułom", "Dorwać Cartera", "Deklaracja"). Bezrobotnego aktora o włoskim pochodzeniu, który dorabia jako szofer zagrał natomiast Jude Law ("Utalentowany pan Ripley", "A.I. Sztuczna inteligencja", "Wróg u bram"), dwukrotnie nominowany do Oscara i trzykrotnie do Złotego Globu. W epizodycznej roli pojawia się Carmel O'Sullivan jako żona Wyke'a oraz scenarzysta Harold Pinter jako prezenter telewizyjny. Na festiwalu w Wenecji w 2007 roku "Pojedynek" został zakwalifikowany do konkursu głównego, walcząc tym samym o Złotego Lwa, a Kenneth Branagh otrzymał tam za niego wyróżnienie specjalne Queer Lion.

WASZE OPINIE

jennifer

chcialam obejrzec dzis film na canal+film 2, jednak zamiast opisanego powyzej filmu, zostal wyemitowany inny, pod tym samum tytulem, jednak w rezyserii Ridleya Scotta z 77 roku

arti

Bardzo dobry film. Coś na kształt teatru telewizji. Kapitalna gra aktorska. Mi szczególnie podobał się Jude Law. Akcja czasami toczy się leniwie a czasami w iście ekspresowym tempie. Świetna była zwłaszcza scena rozmowy z "inspektorem policji". Zdecydowanie polecam

suchy101

POLECAM!!!!!!!! 5/5
Pojedynek
reżyseria:
USA, 2007
Andrew Wyke (Michael Caine) to ceniony autor powieści kryminalnych. Starzejący się pisarz mieszka samotnie w supernowoczesnej rezydencji i nie może pogodzić się z faktem, że żona Maggie (Carmel O'Sullivan) opuściła go dla znacznie młodszego bezrobotnego aktora.
thriller
Pojedynek
4,1 5 1 24