Fox

PREMIERA

2005.11.20

CANAL+ PREMIUM

POJUTRZE

The Day After Tomorrow

USA, 2004

reżyseria:

obsada: ,

Obsada filmu

gatunek: dramat katastroficzny

czas trwania: 120 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Klimatolog Jack Hall (Dennis Quaid) od wielu lat pracuje nad odpowiedzią na pytanie, czy Ziemia stoi u progu nowej epoki lodowcowej. Wyniki badań, które przeprowadził na Antarktydzie dowodzą, że nasza planeta już 10 tysięcy lat temu zmierzyła się z podobnym problemem i wygląda na to, że przyroda chce zafundować ludzkości powtórkę z historii.

Od Antarktydy odrywa się fragment pokrywy lodowej, który jest na tyle duży, że całą Ziemią wstrząsa seria kataklizmów. Na Hawajach szaleje huragan, w Indiach śnieżna zamieć, Tokio zostaje zbombardowane gigantycznym gradem, a Los Angeles prawie znika z powierzchni globu zmiecione przez tornado. Jack stara się powiadomić Biały Dom o zbliżającej się klęsce żywiołowej na niespotykaną dotąd skalę. Podobne działania przeprowadza jego kolega ze Szkocji, profesor Terry Rapson (Ian Holm). Niestety nikt nie wierzy naukowcom uważając ich diagnozy za przesadzone. Kolejne godziny przekonują jednak nawet największych sceptyków. Nowy Jork zostaje zalany przez gigantyczną falę powodziową, po której następuje gwałtowny spadek temperatury. Wszystko zamarza w ciągu kilku minut. Zostaje podjęta decyzja o natychmiastowej ewakuacji do Meksyku ludności mieszkającej na południe od Nowego Jorku. Nie ma czasu ani środków, by ratować pozostałych. Tymczasem w Nowym Jorku przebywa 17-letni syn Jacka, Sam (Jake Gyllenhaal), który wraz z grupą ocalałych z powodzi chroni się w bibliotece publicznej, skąd udaje mu się zadzwonić do ojca. Jack z przyjacielem Frankiem Harrisem (Jay O. Sanders) wyrusza na północ, by ratować syna.

Pochodzący z Niemiec ROLAND EMMERICH w ciągu przeszło 10 lat pracy w Stanach Zjednoczonych zyskał przydomek "mistrza zniszczenia" ("Master of Disaster"). Rzeczywiście, kolejne filmy 50-letniego reżysera - "Uniwersalny żołnierz", "Gwiezdne wrota", "Dzień niepodległości", "Godzilla" - to sensacyjne obrazy prezentujące katastroficzne wizje świata przyszłości. Podobnie jak "Pojutrze", które jest ekranizacją powieści "The coming Global Superstorm" Arta Bella i Whitleya Striebera. Budżet filmu przekroczył 125 mln dolarów. Dużą jego część pochłonęły niezwykłe efekty specjalne. Realizatorzy bazowali na najnowszych badaniach dotyczących efektu cieplarnianego i zmian klimatu. W postać głównego bohatera wcielił się Dennis Quaid, pamiętany z przebojów "Zmarły w chwili przybycia", "Wyatt Earp", "Męska gra", "Traffic", "Daleko od nieba", "W doborowym towarzystwie". Partneruje mu Jake Gyllenhaal ("Donnie Darko", "Mila księżycowego światła", "Życiowe rozterki"), Jay O. Sanders ("JFK", "Kolekcjoner", "W sieci pająka"), Ian Holm ("Obcy - 8 pasażer Nostromo", "eXistenZ", trylogia "Władca pierścieni") i Sela Ward ("Klub 54", "Ścigany", "Druhny"). W 2005 roku "Pojutrze" wyróżniono nagrodą BAFTA za najlepsze efekty specjalne. Film nominowano również do dwóch nagród Saturna (najlepszy film science-fiction i efekty specjalne) oraz MTV Movie Award dla najbardziej obiecującej aktorki (Emmy Rossum).DENNIS QUAID

Dennis Quaid pochodzi z Teksasu. Urodził się w 1954 w Houston. Ukończył szkołę średnią w Bellaire oraz college, gdzie uczył się aktorstwa dramatycznego. Tuż przed zakończeniem studiów na Uniwersytecie Houston przerwał naukę i przeniósł się do Los Angeles. Postanowił wzorem brata Randy'ego, który już rozpoczął karierę w Hollywood, zostać aktorem.

Na początku Dennisowi nie wiodło się najlepiej. Pracował jako klaun w parku rozrywki i jako śpiewający kelner. Zagrał kilka małych ról zanim udział w "Co dalej?" (1979) przyniósł mu uznanie krytyków. Sławę zdobył cztery lata później, po tym jak wcielił się w postać astronauty Gordona Coopera w "Pierwszym kroku w kosmos" (1983). Zebrał świetne recenzje i od tej pory nie narzekał na brak pracy. Zagrał m. in. w takich filmach, jak "Wielki luz" (1987), "Zmarły w chwili przybycia" (1988), "Wielkie kule ognia" (1989), "Wyatt Earp" (1994), "Nie wierzcie bliźniaczkom" (1998) czy "Męska gra" (1999). W ciągu ostatnich pięciu lat umocnił swoją pozycję w showbiznesie. W filmie "Traffic" (2005) zagrał u boku Michaela Douglasa, Benicio Del Toro i Catheriny Zeta-Jones. W 2002 w obrazie "Daleko od nieba" zaliczył swój pierwszy ekranowy pocałunek z mężczyzną, wcielając się w postać przykładnego męża, który odkrywa, że jest gejem. Rok 2004 był dla Quaida szczególnie udany. Pojawił się w czterech filmach: "Alamo", "Pojutrze", "W doborowym towarzystwie" oraz "Lot Feniksa". W 2005 Dennis zagrał w komedii "Yours, mine and ours", natomiast w 2006 będzie go można zobaczyć w "American Dreamz" oraz w filmie "Shame on You", którego jest scenarzystą i reżyserem.

Dennis Quaid pojawił się w sumie w ponad 50 filmach. Od początku swojej kariery zebrał 8 nagród amerykańskiego przemysłu filmowego i 6 różnych nominacji. Najważniejszymi z nich są: dwie Independent Spirit Awards (w 1987 za "Wielki luz" i w 2003 za "Daleko od nieba") oraz w 2003 nominacja do Złotego Globu za "Daleko od nieba" (najlepsza rola drugoplanowa).

Quaid jest uzdolniony muzycznie i czasami występuje ze swoim zespołem "Dennis Quaid and the Sharks". Podobno zawsze gra boso, by czuć się wygodnie, jak w swoim salonie. Ponadto, Dennis skomponował muzykę do trzech filmów, w których zagrał: "Noc, kiedy w Georgii zgasły światła" (1981), "Twardziele" (1983) i "Wielki luz" (1987).

W Hollywood małżeństwa zazwyczaj nie trwają długą, ale związek Dennisa z królową komedii romantycznych Meg Ryan jest wyjątkiem. Poznał ją na planie filmu "Interkosmos" (1987). Pobrali się w 1991. Mają syna Jacka Henry'ego. Małżeństwo przetrwało 10 lat. W 2000 na planie filmu "Dowód życia" Meg poznała Russela Crowe'a. Wtedy zaczął się romans, który rok później doprowadził do rozwodu Ryan z Quaidem. Aktor najwyraźniej zmęczył się hollywoodzkimi małżeństwami (jego pierwszą żoną była P.J. Soles, z którą rozwiódł się w 1983), poślubił więc Kimberly Buffington, agentkę nieruchomości z Teksasu.

Quaid w wolnych chwilach uwielbia spędzać czas na polu golfowym. Jest też licencjonowanym pilotem samolotów i często samodzielnie lata na swoje ranczo w Montanie. Ma dziś 52 lata, a na wzmianki o podeszłym wieku odpowiada: "Czy ja chce wyglądać jak Dick Clark? Nie. Myślę, że świetnie wyglądam z plamami wątrobowymi.

WASZE OPINIE

IsQueBeth

film jedna wielka rewelacja daję 5

Primo

Ciekawa wizja przyszłości + efekty specjalne.
Film jednak trochę rozczarowuje, bo z góry wiadomo jak się skończy. Do tego beznadziejne aktorstwo. Są lepsze filmy katastroficzne.
Ocena: 6/10

J

Taki sobie. Efekty ok, fabuła ujdzie, ale gra aktorów... MASAKRA ! No i jeszcze te typowe dla amerykanów slogany o ratowaniu świata, poświęceniu itd. itp. łe... niefajne...
POJUTRZE
reżyseria:
USA, 2004
Klimatolog Jack Hall (Dennis Quaid) od wielu lat pracuje nad odpowiedzią na pytanie, czy Ziemia stoi u progu nowej epoki lodowcowej. Wyniki badań, które przeprowadził na Antarktydzie dowodzą, że nasza planeta już 10 tysięcy lat temu zmierzyła się z podobnym problemem i wygląda na to, że przyroda chce zafundować ludzkości powtórkę z historii.
dramat katastroficzny
POJUTRZE
4,5 5 1 333