Fot. Monolith Films
  • Orzeł

EMISJE

PT | 14.08 | 02:30

CANAL+ PREMIUM

PT | 14.08 | 03:30

CANAL+1

Pokłosie

Pokłosie/Aftermath

Polska, koprodukcja CANAL+

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat/thriller

czas trwania: 105 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Opowieść o braciach, którzy ujawniają tragiczne wydarzenia z czasów II wojny światowej, narażając się tym miejscowej ludności.

Rok 2001. Franciszek Kalina (Ireneusz Czop), emigrant do USA z początku lat 80., wraca do kraju na wieść o problemach młodszego brata. Józefa (Maciej Stuhr) popadł w konflikt z mieszkańcami wsi, opuściła go też żona. Franek odkrywa, że jego przyczyną jest mroczna tajemnica z czasów okupacji, na której ślad trafił Józek, a która dotyczy zarówno Kalinów, jak i innych mieszkańców wioski. Skłóceni dotychczas bracia próbują razem odkryć prawdę. Prowadzone przez nich śledztwo eskaluje konflikt i ostatecznie prowadzi do otwartej agresji mieszkańców wsi.

"Pokłosie" to pierwszy kinowy fabularny film WŁADYSŁAWA PASIKOWSKIEGO od dekady. Scenariusz powstał po tym, jak zostały ujawnione wydarzenia związane z pogromem w Jedwabnem. Jest to historia dwóch braci, którzy odkrywając straszną tajemnicę, stają przed decyzją, jak ocenić ojca, rodzinę, sąsiadów, a co za tym idzie kraj i historię swojego narodu. - "Nasz film nie jest historią mordu w Jedwabnem - pisze reżyser. - "W ogóle nie jest filmem historycznym. To film współczesny opowiadający o reakcjach ludzi na fakt odkrycia śladów wojennych zbrodni popełnionych przez sąsiadów na sąsiadach. Co należy zrobić, gdy dowiadujemy się, że "miły staruszek" z drugiego piętra 60 lat temu grabił i mordował, korzystając z wojennej zawieruchy. Co należy zrobić i jak z tym żyć, gdy miły staruszek był naszym dziadkiem? Czy grzechy poprzednich pokoleń obciążają nasze sumienia i co należy zrobić, żebyśmy my na pewno byli bez winy".

Pasikowski wyreżyserował "Pokłosie" według własnego scenariusza, który konsultował z ekspertami m.in. z IPN i Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Do współpracy przy realizacji zaprosił m.in. nagrodzonego Oscarem scenografa Allana Starskiego ("Lista Schindlera") i znakomitego operatora Pawła Edelmana, zdobywcę m.in. Cezara i Europejskiej Nagrody Filmowej za "Pianistę". W obsadzie znaleźli się m.in. Maciej Stuhr, Ireneusz Czop, Zbigniew Zamachowski, Danuta Szaflarska i Jerzy Radziwiłowicz. "Pokłosie" zdobyło nagrodę dziennikarzy na Gdynia Film Festival 2012. Otrzymało również 7 nominacji do Orłów, nagród Polskiej Akademii Filmowej (w tym za najlepszy film), która nagrodziła film za najlepszą rolę męską dla Macieja Stuhra i za najlepszą scenografię autorstwa Allana Starskiego. Film wyróżniono również nagrodą Srebrnego Grona na festiwalu w Łagowie oraz nagrodą Instytutu Yad Vashem na Jerusalem Film Festival 2013. W polskich kinach obejrzało go ponad 320 tys. widzów.

Nagrody filmowe

Najlepsza główna rola męska - Maciej Stuhr, film Pokłosie
Najlepsza scenografia, Allan Starski, Pokłosie

WASZE OPINIE

Pio

Bardzo mocny film, prawda w nim ukazana, widać, że bardzo kole niektórych w oczy.
Genialny I. Czop oraz M. Stuhr wykazują się w tym filmie swoim zawodem co tak
naprawdę potrafią. Zdjęcia, muzyka, montaż, wszystko zasługuje na pochwałę na
czele z świetnym reżyserem. Wielkie brawa dla Pasikowskiego za to, iż odważył się
pokazać trochę tej ciemnej strony narodu. Takie polskie kino doceniam, szanuję i
proszę o więcej. Film oczywiście polecam i czynie go dla siebie najlepszym filmem
roku na antenie Canal+. Ocena oczywiście 5/5.

GAZO

No ludzie, wielki kop w nasze polskie "j..a"co ? Nie tyko Gustlik, Klos i ekipa,
jest jeszcze inna strona wojny !!!
Bardzo dobry film, rewelacyjne zdjęcia i świetna muzyka jak zawsze u Pasikowskiego.
POLECAM ,TRZEBA ZOBACZYĆ I OCENIĆ!!!!!

Arkon

[quote maniatv napisała 13.12.2013 08:18]

Reżyser uznał, ze dla odróznienia pokaże, że Polacy spalili Żydów .... bo chcieli przywłaszczyć sobie ich ziemię.
Szkoda, że p. P. nie przyjechał np. do Markowej i nie nakręcił historii rodziny Ulmów... i tym się róznimy w ocenie.
W tle jakoś dziwnie dzwięczą srebrniki.
[/quote]
Nie rozumiem Twoich postów- powstało przecież mnóstwo filmów o Polakach ukrywających i ratujących Żydów, ale chyba zdajesz sobie sprawę z tego, że przed wojną i w podczas jej trwania były też przypadki odwrotne. Chyba, że twierdzisz, że w Polsce żyli i żyją tylko bohaterowie, a antysemityzm jest wymysłem wrogów Polski i ogólnoświatowym spiskiem popartym oczywiście odpowiednią ilością srebrników?
Pokłosie
Polska, koprodukcja CANAL+
Opowieść o braciach, którzy ujawniają tragiczne wydarzenia z czasów II wojny światowej, narażając się tym miejscowej ludności.
dramat/thriller
Pokłosie
4,0 5 1 30