PREMIERA

2012.01.03

CANAL+ PREMIUM

Pokolenie nienawiści

La journée de la jupe

Francja/Belgia, 2008

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 87 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Sonia Bergerac (Isabelle Adjani) uczy literatury w liceum w biednej dzielnicy. Jej wychowankowie to mieszanina nastolatków wywodzących się z różnych krajów, kultur i religii. To co ich łączy to bunt, niechęć do nauki i szkoły.

Kobiecie coraz trudniej podołać codziennym zmaganiom z opornymi podopiecznymi. Sił ubywa jeszcze bardziej, kiedy odchodzi od niej mąż. Sonia nieuchronnie zmierza w kierunku załamania nerwowego, mimo to, a może z tego powodu, postanawia przeciwstawić się konserwatywnej zasadzie wprowadzonej przez dyrektora liceum (Jackie Berroyer), zakazującej nauczycielkom noszenia spódnic. Podczas próby przedstawienia, które ma wystawić z uczniami jednej z klas dochodzi do sprzeczki i przepychanki pomiędzy dwoma chłopakami. Jednemu z nich wypada z plecaka pistolet. Przerażona, zszokowana, ale i bezgranicznie wściekła nauczycielka, dopada broni i niechcący wypala, raniąc jednego z wychowanków. Sytuacja wymyka się Soni spod kontroli.

"Pokolenie nienawiści", autorski film JEAN-PAULA LILIENFELDA, różni się od jego poprzednich produkcji. Filmowiec przechodzi nim od stylu komediowego ("XY, drôle de conception", "HS - hors service") do kina bardziej dramatycznego i zaangażowanego. Francuz chciał poruszyć ważne dla siebie tematy i dotrzeć do głębszych pokładów emocjonalnych widza. O swoich intencjach mówił: "Pokoleniem nienawiści" chciałbym dotrzeć do ludzi z historią, która mówi, że bez względu na różnice polityczne, światopoglądowe czy religijne, istnieją podstawowe wartości, kwestie nienegocjowalne i nienaruszalne. Nic dodać, nic ująć. Pokazuję, że kobiety, podwójne ofiary swojego statusu społecznego i rodzinnego, jeśli chcą, mogą przyczyniać się do istotnych zmian".
Film miał premierę na festiwalu w Berlinie, we Francji zdobył nominacje do Cezara jako najlepszy film i za najlepszy scenariusz oryginalny, jednak ze względów finansowych nie doczekał się typowej dystrybucji kinowej. Niegasnącą ani na chwilę gwiazdą filmu jest Isabelle Adjani, która wcieliła się w zdesperowaną nauczycielkę. Aktorka zdobyła za tę rolę piątego w karierze Cezara, bijąc w ten sposób ustanowiony przez siebie 14 lat temu rekord posiadania największej ilości francuskich Oscarów.

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

lukaszk13

Pozytywne zaskoczenie tego miesiąca. Ostatnio nie miałem szczęścia do filmów francuskich w C+, bo mi się one nie podobały, ale ten to jeden z najlepszych filmów europejskich ostatnich lat. Świetna fabuła, gra aktorska głównej bohaterki i refleksja, którą ten film emanuje. No i to zakończenie... 8/10.

Arkon

Niby poruszający, niby dramatyczny, a w gruncie rzeczy jakiś taki nijaki. Mnie się nie podobał.

gonia1708

O tym filmie się nie zapomina...To mój kandydat do piątki filmów miesiąca.To film wzruszajacy , prawdziwy i nie łatwy w odbiorze .Polecam go w 100 %.
Pokolenie nienawiści
Francja/Belgia, 2008
Sonia Bergerac (Isabelle Adjani) uczy literatury w liceum w biednej dzielnicy. Jej wychowankowie to mieszanina nastolatków wywodzących się z różnych krajów, kultur i religii. To co ich łączy to bunt, niechęć do nauki i szkoły.
dramat
Pokolenie nienawiści
2,5 5 1 4