PREMIERA

2004.11.30

CANAL+ PREMIUM

POKOLENIE P

Prozac Nation

USA/Niemcy, 2001

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 91 min

Ocena filmu

0.00

Opis

20-letnia Elizabeth Wurtzel (Christina Ricci) rozpoczyna studia dziennikarskie na Harvardzie. Jej pasją jest muzyka i w przyszłości chce zostać krytykiem tej dziedziny sztuki. Obiecująco rozpoczęta kariera może jednak nigdy nie dojść do skutku, bo Elizabeth nie potrafi sobie poradzić ze swoimi emocjami.

Sen z powiek spędzają jej nie tylko studia, ale i problemy rodzinne. Antidotum na te bolączki dziewczyna znajduje w narkotykach. Ale te ostatnie miast ulgi przynoszą jeszcze więcej kłopotów: Elizabeth nie może się dogadać ani ze swoja współlokatorką Ruby (Michelle Williams), ani kolejnymi chłopakami. Noah (Jonathan Rhys-Meyers) i Rafe (Jason Biggs) starają się jej pomóc, ale nie potrafią. W końcu Elizabeth decyduje się na wizytę u psychiatry dr Diany Sterling (Anne Heche). Młoda lekarka zdaje się doskonale rozumieć swoją pacjentkę i doradza jej terapię najnowszym antydepresantem - Prozakiem. Początkowo wydaje się, że lek rzeczywiście pomaga Elizabeth. Nie tylko poprawia jej się nastrój, ale też zaczyna odnosić poważne sukcesy w dziennikarstwie - na łamach prestiżowego "Rolling Stone" ukazują się jej pierwsze artykuły. Niestety do osiągnięcia takich efektów są jej potrzebne coraz większe dawki i Elizabeth powoli uzależnia się od pigułek.

Twórcą "Pokolenia P" jest jeden z najciekawszych skandynawskich reżyserów 40-letni ERIC SKJOLDBJERG. Sławę przyniosła mu debiutancka "Insomnia" z 1997 roku, której remeke (z Alem Pacino i Robinem Williamsem) pięć lat później nakręcił w USA Christopher Nolan. "Pokolenie P" to drugi film Skjoldbjaerga i pierwszy nakręcony w Ameryce. W postać głównej bohaterki wcieliła się 24-letnia dziś Christina Ricci, która zaczynała karierę jako dziecięca gwiazda filmów "Syreny", "Rodzina Addamsów", "Casper" i "Burza lodowa". W dorobku ma również tytuły tj. Buffalo'66", "Jeździec bez głowy", "Człowiek, który płakał", "Zgromadzenie", "Monster" czy "Życie i cała reszta". Wśród odtwórców głównych ról "Pokolenia P" są też Anne Heche ("Wulkan", "Psychol", "Trzeci cud"), Jason Biggs ("American Pie", "Twarda laska", "Życie i cała reszta"), Jonathan Rhys-Meyers ("Idol", "Tytus Andronikus", "Przejażdżka z diabłem") i dwukrotna zdobywczyni Oscara (za "Tootsie" i "Błękit nieba") Jessica Lange ("Przylądek strachu", "Rob Roy", "Tysiąc akrów").

WASZE OPINIE

Joki

Prawdziwy,zyciowy.

Ada

Film podobno oparty na prawdziwej historii, w dodatku opisany w książce przez główną bohaterkę.Cóż...na pewno tej osoby nie chciałabym znać osobiście, bo użala się ona nad sobą jeszcze bardziej niż ja. Było nie było, patrząc przez pryzmat filmu, ona zwyczajnie stwierdziła, że chce być chora psychicznie, ubzdurała to sobie, pokazała się z takiej perspektywy wszystkim znajpomym, poużalała się nad sobą, ponarzekała i już była w centrum uwagi, tak jak tego chciała. Nie zauważyła jednak jednego-jak siebie postrzegasz, takim się stajesz...a film wyszedł pretensjonalny

Orton

Niezły film z doborową obsadą, ukazujący ciekawe relacje głównej bohaterki Elizabeth (ChristinA Ricci) z otoczeniem, najbliższymi, oraz walkę z narastającymi ambicjami...
POKOLENIE P
reżyseria:
USA/Niemcy, 2001
20-letnia Elizabeth Wurtzel (Christina Ricci) rozpoczyna studia dziennikarskie na Harvardzie. Jej pasją jest muzyka i w przyszłości chce zostać krytykiem tej dziedziny sztuki. Obiecująco rozpoczęta kariera może jednak nigdy nie dojść do skutku, bo Elizabeth nie potrafi sobie poradzić ze swoimi emocjami.
dramat
POKOLENIE P
4,8 5 1 94