• Oscar
  • Złote Globy

PREMIERA

2009.04.13

CANAL+ PREMIUM

Pokuta

Atonement

Wlk. Brytania/Francja, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 118 min

Ocena filmu

0.00

Opis

James McAvoy, Keira Knightley i 13-letnia wówczas Saoirse Ronan w brawurowej ekranizacji powieści Iana McEwena, która otworzy w Ale kino+ październikowy cykl "Kino Mówi: Ofiary wojny". Obraz zdobył 7 nominacji do Oscara® (statuetkę za najlepszą muzykę odebrał Dario Marianelli), 7 do Złotego Globu (dwie wygrane: jako najlepszy dramat i ponownie za muzykę) i aż 14 do nagrody BAFTA (zwycięstwo w kategoriach "najlepszy film" i "najlepsza scenografia").

Anglia, lato 1935 roku. Trzynastoletnia Briony Tallis (Saoirse Ronan) mieszka ze swoją zamożną rodziną w wielkiej posiadłości. Dziewczynka pragnie zostać pisarką, w czym ma jej pomóc wybujała wyobraźnia. W chwilach wolnych od snucia niesamowitych historii podąża śladem syna służącej, Robbie'go Turnera (James McAvoy), w którym się podkochuje. Pewnego wieczoru niespodziewanie odkrywa, że Robbie ma romans z jej starszą siostrą Cecylią (Keira Knightley). Przyłapanie ich in flagranti w bibliotece jest dla dziewczynki szokiem. Gdy zostaje zgwałcona jej kuzynka Lola, Briona zapewnia, że była świadkiem przestępstwa i że jego sprawcą jest Robbie. Oskarżenie niszczy życie chłopaka, który trafia do więzienia, a gdy wybucha wojna, zostaje wysłany na front. Drogi jego i Cecylii rozchodzą się na zawsze. W czasie wojny Briony zostaje pielęgniarką i stawia pierwsze kroki w wymarzonym zawodzie pisarki, który po latach da jej możliwość odpokutowania grzechu popełnionego w dzieciństwie.

Film Joego Wrighta jest ekranizacją powieści pod tym samym tytułem, pióra Iana McEwena. Książka, w której autor wykorzystał oryginalną technikę realizmu psychologicznego spotkała się z ogromnym uznaniem czytelników i krytyków. Nominowaną do prestiżowej nagrody Bookera "Pokutę", magazyn "Time" ogłosił powieścią 2002 roku, umieszczając ją przy okazji na liście stu najwybitniejszych dzieł literackich naszych czasów. Dzieło McEwena trafiło także na podobny ranking sporządzany przez tygodnik "The Observer", który chwalił książkę jako "współczesny klasyk fascynującej prozy".

Adaptacją "Pokuty" na scenariusz filmowy zajął się Christopher Hampton, laureat Oscara za pracę przy pamiętnych "Niebezpiecznych związkach" oraz Nagrody Specjalnej na festiwalu w Cannes za reżyserię dramatu "Carrington". Doświadczony filmowiec wykonał zadanie wzorowo. Tekst trafił w ręce reżysera JOEGO WRIGHTA, któremu popularność zapewniło przeniesienie na ekran "Dumy i uprzedzenia" Jane Austen. Wright rozpoczął przygotowania do produkcji i zaangażował się w nią bez reszty. Jak sam zapewniał, pragnął mieć pewność, że jego wizja oraz sporządzona przez ekipę dokumentacja będą ze sobą na tyle silnie powiązane, że już od pierwszej sceny na planie, wszyscy znajdować się będą "dokładnie na tej samej stronie scenariusza". W tym celu Wright poświęcił trzy tygodnie na próbne sesje z aktorami. Wysiłek nie poszedł na marne, bo wszyscy odtwórcy zdołali nie tylko wejść w skóry swoich bohaterów, ale także zadomowić się w ekranowym środowisku. Ponieważ film, podobnie jak jego pierwowzór literacki, składa się z trzech części, Wright postanowił sprawić, by każdą z nich cechowała inna atmosfera. Ciężarem jej stworzenia został obarczony irlandzki operator Seamus McGarvey ("Przeboje i podboje", "Godziny", "Sahara"), który sprawnie korzysta z różnych technik prac kamer oraz palety kolorów przy realizacji zdjęć. Podczas kręcenia Joe Wright zwracał pedantyczną uwagę na najdrobniejsze nawet szczegóły, od specyficznego akcentu "wyższych sfer", którym posługuje się rodzina Tallisów, po synchronizację różnych odgłosów z muzyką, skomponowaną przez Daria Marianelli'ego. "Joe jest wyjątkowym reżyserem, jest niewiarygodnie głodny każdego nowego dnia pracy" - komplementował młodego filmowca producent Tim Bevan. "Jego celem jest osiągnięcie jak najwyższej jakości".

Wright wykonał także godny uznania wysiłek przy kompletowaniu obsady aktorskiej. Filmowiec wiedział, że do ról poszczególnych bohaterów powinien wybrać odtwórców w podobnym do nich wieku. Jako Cecylię Tallis od początku widział Keirę Knightley, z którą współpracował już przy "Dumie i uprzedzeniu". "Kiedy myślałem o Cecylii, od razu przyszła mi do głowy Keira. Poczułem, że jest już gotowa na taką rolę" - wspomina reżyser. "Cecylia jest bowiem postacią charakterystyczną, a nie po prostu kolejną ładną kobietą na ekranie. Na początku filmu nie jest osobą, którą łatwo polubić. Dopiero potem rehabilituje ją miłość do Robbie'ego". W tę postać wcielił się James McAvoy ("Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa", "Ostatni król Szkocji", "Scigani"). "James wywodzi się z klasy robotniczej, a to było bardzo ważne podczas obsadzania roli Robbie'go, chłopaka częściowo zniszczonego przez snobizm klasy wyższej" - argumentuje Wright. "James posiada poza tym duszę i nie obawia się jej pokazać" . Największym jednak odkryciem "Pokuty" uznać należy młodziutką Irlandkę Saoirse Ronan, która wcieliła się w 13-letnią Briony. Urodzona w 1994 roku Ronan została wyróżniona za swój popisowy występ m.in. nominacjami do Oscara, Złotego Globu i nagrody BAFTA. "Jest obdarzona empatią, która pozwala jej odczuwać i wyrażać emocje innego człowieka. Posiada niewiarygodny talent" - komplementuje wschodzącą gwiazdę Joe Wright. Mówiac o obsadzie "Pokuty" nie można pominąć Vanessy Redgrave, która zagrała najstarsze z ekranowych wcieleń Briony. Wielka diva brytyjskiego kina powiedziała, że film ten "został naprawdę przepięknie przygotowany".

Równie dobrą opinię o obrazie Wrighta mają kinomani i krytycy. "Pokuta" otrzymała mnóstwo wyróżnień, w tym nominacje do najważniejszych nagród: 7 do Oscara (statuetkę za najlepszą muzykę odebrał Dario Marianelli), 7 do Złotego Globu (2 wygrane: jako najlepszy dramat i ponownie za muzykę) i aż 14 do nagrody BAFTA (zwycięstwo w kategoriach "najlepszy film" i "najlepsza scenografia").

Nagrody filmowe

Najlepsza muzyka oryginalna, Dario Marianelli, Pokuta
Najlepszy dramat, Pokuta

WASZE OPINIE

Nusia28

Świetny film ! Polecam .

Ewa

Film rewelacyjny z zaskakującym zakończeniem.

szymon_212

Moje zdanie jest takie że to film godny i naprawde wart polecenia. Polecam wszystkim. Moja ocena to 10.
Pokuta
reżyseria:
Wlk. Brytania/Francja, 2007
James McAvoy, Keira Knightley i 13-letnia wówczas Saoirse Ronan w brawurowej ekranizacji powieści Iana McEwena, która otworzy w Ale kino+ październikowy cykl "Kino Mówi: Ofiary wojny". Obraz zdobył 7 nominacji do Oscara® (statuetkę za najlepszą muzykę odebrał Dario Marianelli), 7 do Złotego Globu (dwie wygrane: jako najlepszy dramat i ponownie za muzykę) i aż 14 do nagrody BAFTA (zwycięstwo w kategoriach "najlepszy film" i "najlepsza scenografia").
dramat
Pokuta
4,8 5 1 126