PREMIERA

2006.06.27

CANAL+ PREMIUM

POLISZ KICZ PROJEKT

Polska, 2002

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 80 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Czterdziestoletni Mariusz (Mariusz Pujszo) pracował dotąd w wypożyczalni kaset wideo. Kiedy zostaje z niej wyrzucony, postanawia zarobić wreszcie duże pieniądze i zrealizować własny film.

Dzięki doświadczeniom w wypożyczalni wie, co najchętniej oglądają widzowie, dlatego planuje swój film zgodnie ze statystykami popularności: ma to być w 62 proc. film erotyczny, w 15 proc. horror, w 10 proc. komedia, w 7 proc. dramat psychologiczny, a w pozostałych 6 proc. realizacja wszystkich innych gatunków. Mariusz znajduje też niecodzienny sposób na sfinansowanie produkcji. Organizuje w całym kraju castingi do ról kobiecych, ale za udział w zdjęciach próbnych amatorkom marzącym o karierze każe... płacić. W samym filmie Mariuszowi pomaga jego brat Michał (Michał Anioł), który wyszedł niedawno z Domu Pomocy Społecznej oraz Marcin (Marcin Zakrzewski), absolwent szkoły gastronomicznej, który postanowił przekwalifikować się na operatora. O pisaniu scenariusza nikt nie ma pojęcia, dlatego film jest niekończącą się improwizacją. W przerwach między castingami Mariusz filmuje po prostu zaangażowane dziewczyny, gdy biegają po polnych drogach, łąkach i lasach, a nawet podgląda je w zupełnie prywatnych sytuacjach. Gdy film zostaje skończony, nieoczekiwanie trafia do Cannes i otrzymuje tam nagrodę, a Mariusz bełkotliwie wyjaśnia sens swego "dzieła", którego nikt - nawet on sam - w gruncie rzeczy nie rozumie.

W Polsce "Polisz kicz projekt", którego tytuł nawiązuje do słynnego "Blair Witch Project", wywołał skrajne reakcje. Niektórzy chwalili Mariusza Pujszo za kpinę z tzw. niezależnego kina oraz filmowego środowiska, inni zarzucali filmowi chaotyczność i podstawowe braki warsztatowe. Nie sprawdziły się więc przewidywania o międzynarodowym sukcesie filmu, ale "Polisz kicz projekt" otrzymał w 2002 roku wyróżnienie w konkursie kina niezależnego na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Chociaż film realizowali głównie amatorzy, w produkcji pomagali też twórcy profesjonalni - m.in. ceniony kompozytor Krzesimir Dębski wraz z synem Radzimirem Dębskim oraz scenarzysta i reżyser Adek Drabiński. W "Polisz kicz projekt" na polskie ekrany powrócił również Michał Anioł, aktor znany m.in. z seriali "Polskie drogi" i "Dom" oraz filmów "Pensja pani Latter" i "Podróże Pana Kleksa" - od 1989 roku Anioł przebywał w Kanadzie i USA, gdzie uczył się aktorstwa i występował w popularnych serialach (m.in. "Millenium"). Dzięki "Polisz kicz projekt" debiutował również jako reżyser MARIUSZ PUJSZO, który przez lata pracował jako aktor. Na początku w Polsce (jako 20-latek zagrał m.in. w serialu "Wakacje"), a potem we Francji, gdzie od 1981 roku wystąpił w ponad dwustu filmach jako statysta. Ma za sobą również dwie duże role w zagranicznych produkcjach - w komedii "Królowie życia" (1997) i polsko-francuskiej komedii sensacyjnej "Gunblast Vodka", której był współscenarzystą. Od powrotu do Polski w 2001 roku, oprócz "Polisz kicz projekt", zrealizował m.in. niskobudżetowy horror "Legenda" (2005), a także był współautorem scenariusza do serialu "Sublokatorzy" oraz filmu "Francuski numer" (2006) Roberta Wichrowskiego. Nakręcił również teledysk do piosenki "Niech mówi serce" zespołu Wilki, w którym wykorzystał fragmenty swojego filmu "Legenda".

WASZE OPINIE

jamarta

Perełka. Bez szumnych zalozen, skromnie i siermieznie a jaki efekt!

Jeny

Kontratakuje Nadchodzi!!! Revelka!

Czesiek

Świetny film pokazujący nasze realia i mentalość ludzi. Anioł mało naturalny lepszy byłby naturszczyk! Główny bohater rewelacja! Czekam na cd. Czesław Lubsko
POLISZ KICZ PROJEKT
reżyseria:
Polska, 2002
Czterdziestoletni Mariusz (Mariusz Pujszo) pracował dotąd w wypożyczalni kaset wideo. Kiedy zostaje z niej wyrzucony, postanawia zarobić wreszcie duże pieniądze i zrealizować własny film.
dramat obyczajowy
POLISZ KICZ PROJEKT
3,1 5 1 33