PREMIERA

2004.08.24

CANAL+ PREMIUM

POLOWANIE NA KRÓLIKI

Rabbit-Proof Fence

Australia, 2002

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 90 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Od XIX wieku na kontynencie australijskim musiały koegzystować dwie rasy: białych przybyszy i rdzennych mieszkańców tych ziem - Aborygenów. Ci ostatni byli stopniowo tępieni.

Od 1900 do 1972 roku obowiązywało prawo w myśl, którego aborygeńskie dzieci z domieszką białej krwi były umieszczane w ochronkach w celu zasymilowania z białą populacją. Stało się to przyczyną tragedii dziesiątek tysięcy Aborygenów. Film jest oparty na pamiętnikach córki jednej z ofiar represji Molly Pilkington.

Rok 1931. Molly Craig (Everlyn Sampi) to 11-letnia aborygeńska dziewczynka. Pewnego dnia zostaje odebrana zrozpaczonej matce (Ningali Lawford) i wraz z dwoma młodszymi kuzynkami Daisy (Tianna Sansbury) i Gracie (Laura Monaghan) osadzona w sierocińcu. Koordynatorem polityki rządu ds. Aborygenów jest surowy pan Neville (Kenneth Branagh). Równie surowe zasady panują w ochronce, gdzie każe się podopieczne za najmniejsze przewinienie. Ośrodek Moore River oddalony jest od ich rodzinnych domów w Jigalong o 1200 mil. Mimo to dziewczynki podejmują dramatyczną próbę ucieczki. W Australii istniał wówczas najdłuższy na świecie płot "Rabbit-Proof-Fence" zbudowany jako zapora przeciw pladze królików niszczących uprawy. Małe uciekinierki pamiętają, że by dotrzeć do domu muszą iść wzdłuż niego. Niestety ich tropem podąża tropiciel Moodoo (David Gilpilil) i policyjny pościg.

Australijski reżyser i producent PHILLIP NOYCE to autor filmów "Martwa cisza", "Sliver", "Czas patriotów", "Święty", "Kolekcjoner kości" i "Spokojny Amerykanin". W "Polowaniu na króliki" w roli pana Neville'a pojawia się znakomity brytyjski aktor ("Celebrity", "Harry Porter i komnata tajemnic") i reżyser ("Wiele hałasu o nic", "Stracone zachody miłości") Kenneth Branagh. W drugoplanową postać tropiciela wcielił się Aborygen David Gilpilil ("Chłopiec z burzy", "Ostatnia fala"). Muzykę do filmu skomponował Peter Gabriel. "Polowanie na króliki" zdobyło nagrody publiczności na festiwalach filmowych w Edynburgu, Aspen, Calgary, Leeds i Durban (też nagroda za rolę Everlyn Sampi).
POLOWANIE NA KRÓLIKI
reżyseria:
Australia, 2002
Od XIX wieku na kontynencie australijskim musiały koegzystować dwie rasy: białych przybyszy i rdzennych mieszkańców tych ziem - Aborygenów. Ci ostatni byli stopniowo tępieni.
dramat
POLOWANIE NA KRÓLIKI
4,0 5 1 3