PREMIERA

2004.03.30

CANAL+ PREMIUM

POLOWANIE NA MUCHY

Polska, 1969

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 104 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nietypowa w dorobku Wajdy, zrealizowana według scenariusza Janusza Głowackiego komedia o kobiecie-modliszce z niezapomnianą rolą Małgorzaty Braunek w ogromnych okularach.

Warszawa końca lat 60. Włodek (Zygmunt Malanowicz), pracownik jednej z tutejszych księgarni, przechodzi kryzys wieku średniego. Kiedyś studiował rusycystykę, ale po pięciu semestrach został usunięty z uczelni i teraz dotkliwie odczuwa wyższość kolegów, którym się powiodło. Męczy go już małżeństwo z wiecznie gderającą Hanką (Ewa Skarżanka), ale też wspólne mieszkanie z teściami (Hanna Skarżanka i Józef Pieracki) i dorastającym synem w dwóch ciasnych pokojach. Pewnego dnia podczas wieczornego spaceru trafia do "Dziekanki", gdzie poznaje atrakcyjną studentkę polonistyki Irenę (Małgorzata Braunek). Ich przypadkowe spotkanie szybko przeradza się w romans. Dziewczyna porzuca nawet dla niego początkującego rzeźbiarza (Daniel Olbrychski), choć zakochuje się nie w prawdziwym Włodku, ale takim, jakim go sobie wyobraża: przystojnym, odważnym i bardzo utalentowanym. Skromnego pracownika księgarni Irena postanawia więc wylansować jako tłumacza literatury rosyjskiej, poznaje go z przedstawicielami warszawskiej bohemy i zachęca do pracy twórczej. Ani kontakt z redaktorką działu prozy w "Myśli Młodych" (Irena Dziedzic), ani wizyta w modnym lokalu w Nieporęcie nie na wiele się jednak zdają - niemrawy Włodek nie ma ochoty się zmieniać, zwłaszcza że nie jest tak utalentowany, jak życzyłaby sobie tego Irena. Powrót mężczyzny do dawnego, cichego życia nie jest jednak prosty - żona Włodka przeszła bowiem w tym czasie metamorfozę i zaczyna stawiać przed mężem równie ambitne zadania, co niedawna kochanka.

"Satyryczne widzenie świata nie było dotąd mocną stroną Wajdy. Co mówię - nie było żadną jego stroną" - kąśliwie pisał po premierze filmu Jerzy Płażewski. Nic dziwnego - komedia w dorobku twórcy takich dzieł, jak "Pokolenie", "Kanał", "Popiół i diament", "Popioły" czy "Wszystko na sprzedaż", zaskoczyła wielu krytyków. Sam reżyser przyznawał, że na film zdecydował się pod wpływem chwili w okresie, gdy przeżywał osobiste niepowodzenia z płcią przeciwną. "Rozgoryczony (...) postanowiłem rozprawić się z kobietami, które próbują kształtować nasze męskie życie" - wyjaśniał ANDRZEJ WAJDA. Niemal od początku jasne było, że główną rolę zagra Małgorzata Braunek. Dużo więcej trudności nastręczył wybór partnera filmowej modliszki - początkowo rolę Włodka miał zagrać Bogumił Kobiela, ale reżyser ostatecznie zdecydował się na Zbigniewa Malanowicza i nie był z tego wyboru do końca zadowolony. W przeciwieństwie do z pazurem narysowanych postaci drugoplanowych, jak teściowa bohatera (za tę rolę Hanna Skarżanka otrzymała nagrodę na Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie w 1970 roku) czy porzucony przez Irenę rzeźbiarz (Daniel Olbrychski, który na planie pełnił również funkcje asystenta reżysera).

Niektórzy widzieli w "Polowaniu na muchy" pamflet na płeć piękną, inni - satyrę na warszawską bohemę. Równie dobrze film można jednak traktować jak odwrócony mit o Galatei i Pigmalionie - u Wajdy Pigmalionem jest kobieta, która "lepi" z własnych wyobrażeń i pragnień dość bezbarwnego w istocie mężczyznę. "Polowanie na muchy" było również pierwszym filmem, od którego scenariusz napisał ceniony pisarz i dramaturg Janusz Głowacki, choć sam reżyser twierdzi, że nie potrafił właściwie przenieść tekstu na ekran. "Udało się to dopiero Markowi Piwowskiemu" - przyznawał Wajda, wskazując na o rok późniejszy "Rejs" - "...ale podczas kręcenia 'Polowania'..." Piwowski był dopiero moim studentem w łódzkiej Szkole Filmowej, więc nie mogłem się od niego niczego nauczyć".

WASZE OPINIE

jazon

ostatnio robię sobie przegląd filmów wajdy (tych starszych). muszę w końcu obejrzeć.
POLOWANIE NA MUCHY
reżyseria:
Polska, 1969
Nietypowa w dorobku Wajdy, zrealizowana według scenariusza Janusza Głowackiego komedia o kobiecie-modliszce z niezapomnianą rolą Małgorzaty Braunek w ogromnych okularach.
komedia
POLOWANIE NA MUCHY
4,1 5 1 67