PREMIERA

2014.03.19

CANAL+ PREMIUM

Polowanie

Jagten/The Hunt

Dania, 2012

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 140 min

Ocena filmu

4.00

Opis

Niewinne kłamstwo małoletniej podopiecznej zmienia w piekło życie nauczyciela z prowincji (Mads Mikkelsen). Mężczyzna staje się celem nagonki lokalnej społeczności, która z góry uznaje go winnym i chce wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę.

Lucas (Mads Mikkelsen) jest byłym nauczycielem, który po stracie pracy i trudnym rozwodzie jest zmuszony zacząć życie od nowa w prowincjonalnym miasteczku w Danii. Gdy sprawy wydają się powoli powracać na właściwe tory, nieoczekiwane wydarzenie rujnuje wszystko. Oszczercza pogłoska wywołuje zbiorową histerię. Kłamstwo staje się prawdą. Plotka, niedopowiedzenie i zła wola dają początek polowaniu na czarownice i w efekcie rujnują życie Lucasa, który próbuje wyjść z opresji i odzyskać utraconą godność.

"Polowanie" z poruszającą i zapadającą w pamięć rolą Madsa Mikkelsena to dzieło THOMASA VINTERBERGA, współtwórcy manifestu Dogma 95 i reżysera obsypanego nagrodami "Festen". Najnowszy film Vinterberga był jedną z największych sensacji na MFF w Cannes, gdzie film zdobył aż trzy nagrody: dla najlepszego aktora, Jury Ekumenicznego oraz Vulcain Prize za zdjęcia Charlotte Bruus Christensen. "Polowanie" to także laureat British Independent Film Award i Europejskiej Nagrody Filmowej za scenariusz, produkcja nominowana do Oscara, Złotego Globu i nagrody BAFTA. Film w dużej mierze zawdzięcza sukces wspaniałej kreacji Mikkelsena, który skutecznie zneutralizował swój męski wizerunek, by wcielić się w postać wrażliwego Lucasa. Mikkelsen zadebiutował w filmie "Dealer" w reżyserii Nicolasa Windinga Refna ("Drive", "Valhalla: Mroczny wojownik", "Bronson"), z którym w późniejszym czasie zrealizował dwa inne filmy - "Bleeder" i "Pusher II - Krew na rękach". Międzynarodową karierę rozpoczął rolą Tristana w filmie przygodowym "Król Artur" w reżyserii Antoine'a Fuqua z Clive'em Owenem i Keirą Knightley, ale prawdziwym przełomem okazał się udział w 21. Bondzie - "Casino Royale", gdzie zagrał Le Chiffre'a, przeciwnika agenta 007. W 2004 zagrał główną rolę w nominowanym Oscara dramacie "Tuż po weselu" w reżyserii zdobywczyni Oscara Susanne Bier. Od tego czasu Mikkelsen zagrał ważne role w wielu światowych produkcjach, jak: "Valhalla: Mroczny wojownik" (reż. Nicolas Winding Refn), "Chanel i Strawiński" (reż. Jan Kounen), "Starcie tytanów" (reż. Louis Leterrier), czy "Trzej muszkieterowie 3D" (reż. Paul W.S. Anderson). Ostatnio wystąpił w nagrodzonym dwoma Srebrnymi Niedźwiedziami "Kochanku królowej" (reż. Nikolaj Arcel). W uznaniu dla jego wkładu w rozwój sztuki filmowej w 2011 Mikkelsen został uhonorowany prestiżową Europejską Nagroda Filmową za osiągnięcia na polu światowego kina.

WASZE OPINIE

pedro

Dla mnie to najlepsza premiera miesiąca. Film wyjątkowy. Historia jakich wiele, ale jak pokazana. Małe miasteczko, wszyscy się znają i lubią. Lucas jest rozwiedzionym mężczyzną w średnim wieku, nauczyciele w przedszkolu. Pewnego dnia zostaje oskarżony o molestowanie seksualne. Jego życie wali się w gruzy. Thomas Vinterberg pokazuje nam stopniowo osaczenie Lucasa, agresję wobec niego. Mężczyzna broni się, ale nikt mu nie wierzy. Staje się zwierzyną, na którą wszyscy polują. Jednak po pewnym czasie...
"Polowanie" to kino przez duże K, dla mnie film wybitny. Duża w tym zasługa reżysera i kreacji aktorskiej stworzonej przez Madsa Mikkelsena - coś wspaniałego. Jako Lucasowi widz wierzy i kibicuje mu, by sprawiedliwości stało się zadość.
Film - lektura obowiązkowa. Polecam!
Polowanie
reżyseria:
Dania, 2012
Niewinne kłamstwo małoletniej podopiecznej zmienia w piekło życie nauczyciela z prowincji (Mads Mikkelsen). Mężczyzna staje się celem nagonki lokalnej społeczności, która z góry uznaje go winnym i chce wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę.
dramat
Polowanie
4,0 5 1 46