PREMIERA

2010.09.07

CANAL+ PREMIUM

PONYO

Gake no ue no Ponyo

Japonia, 2008

reżyseria:

gatunek: animacja

czas trwania: 101 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Pięcioletni Sosuke mieszka wraz z mamą i stale nieobecnym ojcem-marynarzem w domu na nadmorskim klifie. Pewnego dnia chłopiec znajduje uwięzioną w szklanej butelce rybkę.

Uwalnia ją i nadaje imię Ponyo, obiecując troskliwie opiekować się morskim stworzonkiem. Ponyo nie jest jednak zwyczajną złotą rybką, lecz córką podwodnego maga Fujimoto i morskiej bogini Granmamare. Życie na lądzie bardzo przypada rybce do gustu. Postanawia więc nie wracać. Zaniepokojony nieobecnością córki Fujimoto wzywa na pomoc duchy morskich fal, które sprowadzają ją z powrotem w niedostępne głębiny. Niezadowolona Ponyo mówi ojcu, że nie chce dłużej żyć pod wodą. Zamierza za wszelką cenę wrócić do przyjaciela na ląd i na zawsze stać się człowiekiem. Przy pomocy magicznego zaklęcia w końcu dopina swego i zamienia się w dziewczynkę, ale przy okazji zakłóca harmonię w przyrodzie i wywołuje potężne anomalie pogodowe. Aby zapobiec katastrofie i spełnić marzenia Ponyo, dzieci muszą wykazać się wyjątkową odwagą.

HAYAO MIYAZAKI to założyciel najsłynniejszej wytwórni filmów anime Studia Ghibli. W swoim kraju ma pozycję równą największym gwiazdom Hollywood. Filmy, takie jak "Mój sąsiad Totoro" (1988), "Szkarłatny pilot" (1992) czy "Księżniczka Mononoke" (1997) znane są każdemu Japończykowi niezależnie od wieku. Dzieła Miyazakiego, zwanego "japońskim Disneyem" charakteryzuje mistrzostwo formalne, perfekcyjna kreska i wypełnione magią, pasjonujące scenariusze. Mimo silnego zakorzenienia w japońskiej kulturze odznaczają się uniwersalnym przekazem zrozumiałym w każdym zakątku globu. Miyazaki zyskał międzynarodową sławę w 2001 roku dzięki "Spirited Away: W Krainie Bogów", które zdobyło Oscara (najlepszy film animowany), berlińskiego Złotego Niedźwiedzia oraz 4 nagrody Annie. Niewiele mniejsze zamieszanie towarzyszyło następnemu w kolejności "Ruchomemu zamkowi Hauru", który przyniósł Miyazakiemu m.in. drugą nominację do Oscara i nominację do Złotego Lwa w Wenecji.

"Ponyo" to kolejny przejaw niezwykłego kunsztu japońskiego mistrza animacji, którym zachwyca od dziesięcioleci. To dziesiąty pełnometrażowy film w jego dorobku i ósmy zrealizowany pod szyldem Ghibli. Tworząc fabułę, Miyazaki w swobodny sposób nawiązał do baśni o Małej Syrence Hansa Christiana Andersena, zaś za pierwowzór postaci 5-letniego Sosuke posłużył mu jego własny syn Gor . Zachwycająca animacja powstała tradycyjną metodą, praktycznie bez użycia komputera. Ale to tylko jeden z atutów filmu. Znakomite recenzje zebrała również ścieżka dźwiękowa, której autorem jest stały współpracownik reżysera Joe Hisaishi. Uważany obecnie za jednego z najlepszych kompozytorów muzyki filmowej, Hisaishi może pochwalić się także pracą z inną wielką osobowości japońskiego kina Takeshim Kitano, dla którego napisał muzykę m.in. do "Hana-bi", "Brata" i "Lalek". Japońska premiera "Ponyo", jak każdy film mistrza, była jednym z kulturalnych wydarzeń roku w Kraju Kwitnącej Wiśni. Film zarobił ponad 150 milionów dolarów. Na rozdaniu Tokyo Anime Awards zdobył 5 nagród, w tym dla najlepszego anime roku i za najlepszą reżyserię. Doceniono go także w Europie, gdzie otrzymał 2 nagrody specjalne na festiwalu w Wenecji.

WASZE OPINIE

TNK_owner

Lubię filmy Hayao Miyazakiego - najbardziej podobała mi się Laputa - Castle in the Sky, pierwszy raz spotkałem się z motywem latających brył ziemi - uderzające jest podobieństwo do Avatara.

TheArt

Hej. Ktoś napisał że chciałby obejrzeć anime z dubbingiem. Fan anime nigdy nie chce
dubbingu, anime ogląda się z napisami gdyż tylko wtedy pięknie brzmią.

Sten

Planuję w okresie świątecznym przejść do Was od innego nadawcy. Jednym z powodów jest właśnie Canal+. Obawiam się jednak, że ciągle pogarsza się propozycja filmowa na rzecz sportu, a konkretnie piłki której nie lubię. 3 kanały sportowe i 1 filmowy to zdecydowanie zaburzone proporcje. Czy Canal+ pozyska w najbliższym czasie kolejne wytwórnie filmowe, bo po stracie Paramount i DreamWorks nie jest najlepiej, a może być jeszcze gorzej?
PONYO
reżyseria:
Japonia, 2008
Pięcioletni Sosuke mieszka wraz z mamą i stale nieobecnym ojcem-marynarzem w domu na nadmorskim klifie. Pewnego dnia chłopiec znajduje uwięzioną w szklanej butelce rybkę.
animacja
PONYO
4,0 5 1 13