PREMIERA

2012.10.20

CANAL+ PREMIUM

Popiełuszko. Wolność jest w nas

Polska, 2008

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat biograficzny

czas trwania: 148 min

Ocena filmu

5.00

Opis

Urodzony w podlaskiej wsi Okopy Jerzy Popiełuszko (Adam Woronowicz) od najmłodszych lat był głęboko religijny. Wiarę wyniósł z rodzinnego domu, w którym zarówno rodzice, Władysław i Marianna, jak i rodzeństwo byli blisko Kościoła.

Mały Jerzy był ministrantem. Zaraz po maturze w 1965 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie. Przez dwa lata odbywał przymusową służbę wojskową w jednostce dla kleryków w Bartoszycach. W maju 1972 roku przyjął święcenia kapłańskie. Od początku działalności NSZZ "Solidarność" dawał duchowe wsparcie walczącym robotnikom. Niezłomnością w pomocy prześladowanym w czasach PRL, a także poczuciem humoru zyskał sobie dużą popularność i sympatię. Wśród jego bliskich przyjaciół znajdowali się profesorowie wyższych uczelni (Jan Englert, Władysław Kowalski), Roma Parandowska-Szczepkowska (Joanna Szczepkowska), poetka Barbara Sadowska (Joanna Jeżewska) i jej syn Grzegorz Przemyk (Antoni Królikowski). Organizowane przez Popiełuszkę w stanie wojennym msze za Ojczyznę w stołecznym kościele św. Stanisława Kostki gromadziły tłumy ludzi. Służby Bezpieczeństwa uznawały działalność księdza za jawną walkę z komunizmem i chciały się go pozbyć. W 1984 roku ówczesne władze zrealizowały swój plan.

Autorem zrealizowanej z rozmachem i dbałością o szczegóły filmowej biografii Jerzego Popiełuszki jest RAFAŁ WIECZYŃSKI - w młodości aktor z ważnymi rolami u Filipa Bajona ("Magnat") i Wojciecha J. Hasa ("Niezwykła podróż Baltazara Kobera"), później twórca telewizyjnych programów katolickich i nagradzanego w świecie fabularnego "Naprawdę krótkiego filmu o miłości, zabijaniu i jeszcze jednym przykazaniu". Wieczyński rozpoczął prace nad filmem o legendarnym kapelanie "Solidarności" siedem lat przed jego premierą. - Film "Popiełuszko" - tłumaczył Wieczyński - zrobiłem dlatego, że uważam, iż ksiądz Jerzy powinien mieć zrobiony o sobie film z rozmachem, opisujący również ówczesny kontekst historyczny, a sama postać musi być przedstawiona maksymalnie rzetelnie". W przeciwieństwie do Agnieszki Holland, której w "Zabić księdza" z 1988 roku losy Popiełuszki posłużyły do analizy zachowania i postawy zabójcy oraz ofiary, Wieczyński postawił na kontekst historyczny. Portret księdza nabiera pełni, dzięki rozgrywającym się w tle kluczowym wydarzeniom z historii Polski przełomu lat 70. i 80., takim jak pierwsza wizyta Jana Pawła II, zabójstwo Grzegorza Przemyka, strajki w sierpniu 1980 roku czy brutalnie tłumione manifestacje okresu stanu wojennego. Odtworzenie historycznych wydarzeń było możliwe dzięki dotarciu do archiwalnych dokumentów, świadków i konsultacjom z ludźmi osobiście znającymi księdza Jerzego.

- Pierwszym etapem - jak wyjaśnia reżyser i scenarzysta filmu - jeszcze przed napisaniem scenariusza było poznanie księdza Jerzego, świadectw o nim, dokumentów o jego życiu. (...) Wyzwaniem było wniknięcie w tę postać, jej zrozumienie, jak również decyzja o tym, z jakiej perspektywy przedstawimy jego historię. Najłatwiejszym rozwiązaniem byłoby spojrzenie z dzisiejszej perspektywy, czyli np. opowiedzenie historii dziennikarza, który chce się czegoś dowiedzieć, dojść do jakichś informacji na temat księdza. Ten sposób jednak za bardzo dystansowałby do bohatera. Stwierdziliśmy więc, że najodpowiedniejsze będzie pokazanie tej historii jego oczami". Trud przygotowań mógł był pójść na marne, gdyby nie Adam Woronowicz. Nagradzany aktor teatralny, jednak bez dużego doświadczenia w filmie w pełni wykorzystał naturalny potencjał, jaki stanowiło jego uderzające fizyczne podobieństwo do Jerzego Popiełuszki. Udało mu się uczłowieczyć niemal mitologiczną postać i wiarygodnie pokazać przemianę ze zwykłego chłopaka z podlaskiej wsi w duchowego przewodnika narodu. Partnerowali mu najznakomitsi polscy aktorzy: Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Kolberger, Joanna Szczepkowska, Maja Komorowska, Marta Lipińska czy Jan Englert. W produkcji wzięli także udział autentyczni uczestnicy tamtych wydarzeń, a wśród nich arcybiskup Józef Glemp, który "zagrał" samego siebie i blisko 7 tysięcy statystów, bez których niemożliwe byłoby odtworzenie scen strajków i manifestacji.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

Pio

Film i cała jego scenografia świetnie wprowadzają widza do lat, gdzie wolność słowa oraz
wypowiadana prawda była zakazana. Pan Adam wcielił się w postać księdza Jerzego bardzo
bardzo dobrze- jestem pełen uznania. Historia piękna ponieważ prawdziwa lecz troszkę
przynudzająca z racji tego, że film był troszkę za długi ponad 2,5 godz.

Arkon

Tak się niestety kończy kręcenie filmu na kolanach- perspektywa jakby nie ta. Ja ciągle czekam na ciekawy i przede wszystkim odważny obraz polskiego kościoła nakręcony przez bezkompromisowego i dobrego reżysera(marzenie- Wojciech Smarzowski!)- tylko kto w Polsce taki film sfinansuje!? Reżyser i scenarzysta w jednym Rafał Wieczyński nawet nie próbuje być obiektywnym, poza tym to jest tak naprawdę jego debiut, niestety nieudany.

gonia1708

Ja bym aż tak zle tego filmu nie oceniała , arcydziełem on nie był ,ale najgorszy też nie ja obejrzałam do końca .Mam podobne odczucia po filmie jak Jacekturysta podaję mu rękę .Czy film znajdzie sie w mojej 5 mc tego jeszcze nie wiem - Pozdrawiam :)
Popiełuszko. Wolność jest w nas
reżyseria:
Polska, 2008
Urodzony w podlaskiej wsi Okopy Jerzy Popiełuszko (Adam Woronowicz) od najmłodszych lat był głęboko religijny. Wiarę wyniósł z rodzinnego domu, w którym zarówno rodzice, Władysław i Marianna, jak i rodzeństwo byli blisko Kościoła.
dramat biograficzny
Popiełuszko. Wolność jest w nas
4,2 5 1 31