PREMIERA

2010.07.06

CANAL+ PREMIUM

POPIOŁY CZASU - POWRÓT

Dung che sai duk

Hong Kong/Chiny, 1994

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: dramat/akcja

czas trwania: 89 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ou-yang Feng (Leslie Cheung) prowadzi żywot samotnika pośrodku bezkresnej pustyni. Opuścił rodzinne strony po tym, jak ukochana zostawiła go dla jego starszego brata.

Dawny mistrz miecza stał się zgorzkniały i cyniczny, tracąc zainteresowanie samodoskonaleniem. By przeżyć, trudni się pośrednictwem pomiędzy ludźmi potrzebującymi obrony a wędrownymi wojownikami świadczącymi takie usługi. W czasie niezliczonych pustynnych dni i nocy odwiedzają go zleceniodawcy, najemnicy, starzy znajomi i przyszli wrogowie, równie samotni i nieszczęśliwi jak on sam. Rozmowa z gośćmi i wysłuchiwanie ich historii to jedna z niewielu przyjemności, jakie Fengowi pozostały.

"Popioły czasu" były pierwszym projektem zrealizowanym w ramach założonego w 1992 przez KAR WAI WONGA studia Jet Tone Films. Wong był wówczas młodym reżyserem, mającym na koncie dostrzeżony przez krytykę, mroczny melodramat "Dni naszego szaleństwa". Dziś ma w dorobku 9 pełnometrażowych filmów, w tym anglojęzyczną "Jagodową miłość", oraz szereg festiwalowych laurów, w tym dwie Europejskie Nagrody Filmowe za "Spragnionych miłości" i "2046", a także wyróżnienie dla najlepszego reżysera na festiwalu w Cannes za "Happy Together".

Z powodu budżetowych i technicznych ograniczeń "Popioły czasu" nie spełniły pokładanych w filmie nadziei. Po blisko 15 latach reżyser zdecydował się na sentymentalną podróż w przeszłość, realizując nową wersję własnego obrazu - "Popioły czasu - Powrót". Wprowadzone przeróbki objęły m.in. ponowne nakręcenie i zmontowanie niektórych scen oraz nową ścieżkę dźwiękową. Bez zmian pozostała fabuła w niewielkim stopniu nawiązująca do prozy znanego każdemu Chińczykowi Louisa Cha. Wong stworzył na jej podstawie własną, niezależną historię, czerpiąc z kart bestsellerowych powieści Cha niewiele więcej ponad charakterystyki głównych postaci. W filmografii chińskiego reżysera, który zwykł umieszczać swoje melancholijne historie w zgiełku wielkich metropolii, "Popioły czasu - Powrót" stanowią pozycję wyjątkową. Akcja filmu toczy się w odległej przeszłości i utrzymana jest w estetyce chińskiego kina sztuk walki - wuxia pian. Pomimo odmiennej scenerii, bohaterowie Kar Wai Wonga pozostają tymi samymi niepewnymi i spragnionymi bliskości ludźmi, co w "Spragnionych miłości" czy "Jagodowej miłości". Tradycyjnie u Wonga zachwyca strona wizualna, będąca zasługą stałego współpracownika reżysera od czasów "Dni naszego szaleństwa" - Christophera Doyle'a. To właśnie wyjątkowemu stylowi australijskiego operatora "Popioły czasu - Powrót" zawdzięczają niezwykłe, mieniące się kolorami pustynne pejzaże z pogranicza realności i sennych wizji. W obsadzie filmu znaleźli się ulubieni aktorzy Wonga: znany z "Dni naszego szaleństwa" i "Happy Together", nieżyjący już Leslie Cheung, a także Maggie Cheung i Tony Leung Chiu Wai. Ci ostatni stworzyli u Wonga niezapomniane kreacje w melodramatach "Spragnienie miłości" i "2046", a ich sława dawno już wykroczyła poza Azję.

WASZE OPINIE

BeruZadra

Elegancko mówiąc - film zakręcony jak śliwka w occie; nie mniej fascynujący.
Wymieszane style i konwencje tworzą jak dla mnie intrygującą całość.
Mamy tu tematy romansowo-liryczne, wątki (auto-)biograficzne , "momenty" z siekaniną plus oszałamiające widoki. które najchętniej określiłabym mianem "nierzeczywisty".
Film tworzy kilka luźno powiązanych opowieści, każda z nich opisuje inną historię, każda przypada na inną porę roku (Hmm... coś to przypomina) odsłaniając jednocześnie fragmenty życia Fenga, które układają się powoli w dość spójną całość.
Nie zaprzeczam - oglądając "Popioły czasu - powrót" łatwo można zgubić wątek. Ale jeśli ktoś lubi fantastyczne opowieści wyciągane z kolejnych szkatułek - powinien być zadowolony.
Poniekąd moje klimaty, więc kupuję pomysł.
POPIOŁY CZASU - POWRÓT
reżyseria:
Hong Kong/Chiny, 1994
Ou-yang Feng (Leslie Cheung) prowadzi żywot samotnika pośrodku bezkresnej pustyni. Opuścił rodzinne strony po tym, jak ukochana zostawiła go dla jego starszego brata.
dramat/akcja
POPIOŁY CZASU - POWRÓT
5,0 5 1 1