PREMIERA

2004.02.10

CANAL+ PREMIUM

POPIOŁY

Polska, 1965

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film historyczny

czas trwania: 225 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Lato 1797 roku. Roztarte kolejnymi rozbiorami państwo polskie przestaje istnieć.

Podróżujący po Włoszech książę Jan Gintułt (Piotr Wysocki) spotyka wyniszczonych walkami polskich żołnierzy. Po powrocie do ojczyzny poznaje młodego szlachcica Rafała Olbromskiego (Daniel Olbrychski), który zostaje jego sekretarzem. Inteligentny, ale nieco naiwny i nadwrażliwy Rafał nawiązuje najpierw romans z siostrą Jana - Elżbietą, żoną szambelana Ołowskiego (Beata Tyszkiewicz), a później wdaje się w tragicznie zakończony związek z Heleną de With (Pola Raksa). Te osobiste porażki popychają Rafała do decyzji o wstąpieniu do armii napoleońskiej. Razem z nowo poznanym przyjacielem Krzysztofem Cedro (Bogusław Kierc) biorą udział w kolejnych krwawych bitwach. Pod Sandomierzem Rafał ratuje życie księcia Gintułta, ale ten wkrótce ginie w pożarze rodowej posiadłości Olmbromskich. Rafał rezygnuje z wojska i postanawia odbudować rodzinny dwór. Kilkanaście lat później odwiedza go Cedro i namawia na wyprawę wraz z Napoleonem do Moskwy.

"Popioły" to epicka ekranizacja jednego z największych dokonań prozatorskich Stefana Żeromskiego. Scenariusz filmu wyszedł spod pióra jednego z najlepszych powojennych pisarzy i scenarzystów Aleksandra Ścibora-Rylskiego. Jako drudzy reżyserzy pracowali przy filmie Andrzej Żuławski i znakomity dokumentalista Andrzej Brzozowski. Główne role reżyser powierzył debiutantom - ówczesnym studentom szkół teatralnych - Danielowi Olbrychskiemu i Bogusławowi Kiercowi.

Krytycy uznali "Popioły" za jedno z ostatnich dzieł tzw. szkoły polskiej (której współtwórcą był sam reżyser) zwracając też uwagę na walory wizualne (mimo czarno-białej taśmy) nawiązujące do XIX-wiecznego malarstwa. W 1966 roku pismo "Film" wyróżniło ekranizację ANDRZEJA WAJDY Złotą Kaczką za najlepszy film sezonu.

WASZE OPINIE

mlody

Film ze wszech miar wspanialy. A scena szarzy kawaleryjskiej pod
Somosierra jest wstrzasajaca. I taki stary, oklepany banal o tym ze
Polacy bijac sie o wolnosc wlasna niszczyli wolnosc innych nabiera
nowego znaczenia. Kto nie widzial - lektura obowiazkowa!

Max

To jeden z najbardziej wstrząsających polskich filmów. Jest gorzki i porażajacy, co w ujęciu Wajdy (bo książka jest stonowana) nadało mu w momencie powstawania specyficzny wydźwięk. Żaden z filmów polskich lat 60-tych nie wywował takiej dyskusji na temat lojalność, odwagi, poświęcenia, ale również nie zawsze bohaterskiej postawy polskich żołnierzy, w którą zaangażowały się najwyższe ówczesne "czynniki partyjno-rządowe" Sceny zdobywania Saragossy to chyba jedne z najstraszniejszych (doslownie i wymiarze historycznym) scen w polskim filmie.
POPIOŁY
reżyseria:
Polska, 1965
Lato 1797 roku. Roztarte kolejnymi rozbiorami państwo polskie przestaje istnieć.
film historyczny
POPIOŁY
3,8 5 1 5