• Orzeł

PREMIERA

2008.07.29

CANAL+ PREMIUM

PORA UMIERAĆ

Polska, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 104 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Świat 90-letniej pani Anieli (Danuta Szaflarska) kręci się wokół podniszczonej przez czas przedwojennej drewnianej willi, z której właśnie udaje jej się "pozbyć" ostatniego umieszczonego tu po wojnie lokatora. Wreszcie dom znów należy do niej i jej rodziny, która - jak ma nadzieję - będzie chciała spędzić tu resztę życia.

Willa wymaga natychmiastowego remontu, ale zmurszałym deskom nie można odmówić uroku. Zdanie Anieli podziela jej wierny pies, a zarazem najczęstszy partner do rozmów, suczka Filadelfia. Jednak ukochanemu synowi Witkowi (Krzysztof Globisz) i jego rodzinie - pozbawionej sentymentów żonie (Marta Waldera) i pokracznie grubej córce (Patrycja Szewczyk) - nie podobają się plany staruszki. Witek próbuje nawet za plecami matki sprzedać dom bogatemu sąsiadowi, któremu waląca się willa psuje widok z okna. Aniela kategorycznie odrzuca propozycję transakcji. Ma swoje plany na przyszłość, nawet na tę, w której jej już zabraknie. Nie zamierza się podporządkować, to nie w jej stylu. Jest w niej arystokratyczna duma, odwaga, by nie owijać prawdy w bawełnę (mówi wnuczce wprost, że jest za gruba i nie znajdzie męża), sympatia dla niepokornych (zaprzyjaźnia się z urwisem, zwanym Dostojewskim (Kamil Bitau)) i ciekawość świata (z pasją podgląda sąsiadów przez lornetkę). Przede wszystkim jednak charakteryzuje ją ironia i cięty język - jedyna oręż do walki z głupotą i nieczułością współczesnego świata.

"Pora umierać" to pierwszy od lat film DOROTY KĘDZIERZAWSKIEJ, w którego centrum nie znajdują się bohaterowie dziecięcy. Jest jednocześnie jednym z najlepszych polskich obrazów ostatnich lat. Na festiwalu w Gdyni otrzymał nagrodę krytyków, nagrodę dla najlepszej aktorki dla rewelacyjnej Danuty Szaflarskiej, nagrodę publiczności oraz statuetkę za najlepszy dźwięk. Doceniono go też na festiwalu w Trieście, San Francisco i Nowym Jorku, a także w Świdnicy, Tarnowie i podczas rozdania Orłów. "Pora umierać" otrzymał aż 6 tych statuetek. Kędzierzawska, ceniona za takie obrazy, jak "Jestem", "Wrony", "Nic" czy "Diabły, diabły" twierdzi, że wiele razy próbowała zrobić film o dorosłych, ale zawsze wychodziła jej ostatecznie historia o dzieciach.

Tym razem udało jej się to doskonale, a ekran należy niepodzielnie do Danuty Szaflarskiej, wielkiej aktorki, głównie teatralnej, która nareszcie miała szansę, by stworzyć kreację godną swojego talentu. "Danusia przyciąga ludzi. Chce się chociaż przez chwilę postać w jej wewnętrznym świetle. Już dawno, jakieś 16 lat temu, po naszym spotkaniu na planie "Diabłów.." miałam ogromną ochotę, żeby napisać coś specjalnie dla niej. Ta chęć do mnie wracała, ale wciąż nie miałam pomysłu na scenariusz. Dopiero cztery lata temu powstała historia, którą opowiadam w "Pora umierać"" - wyjaśniała reżyserka. W większości scen Szaflarskiej towarzyszy pies Tokaj, który "wystąpił" w roli suczki Filadelfii, najwierniejszej powiernicy Anieli. "To było ogromnie trudne zadanie dla Danusi. Granie do partnera, który nie odpowiada wymaga kunsztu i skupienia. Odpowiedzi psa musiały zaistnieć, dać się przeczytać na twarzy aktorki. To karkołomnie trudne, ale udało się stworzyć wrażenie rozmowy" - opowiadała Kedzierzawska o tym, jak układała się współpraca na planie między Tokajem a Szaflarską.

W filmie wystąpił również Krzysztof Globisz w roli wyrodnego syna oraz jako antypatyczna lekarka znana z serialu "Złotopolscy" Małgorzata Rożniatowska. Za niezwykłą stronę wizualną filmu odpowiada - jak zawsze u Kędzierzawskiej - jej partner Artur Reinhart, który opowiedział historię Anieli w oryginalnych, czarno-białych kadrach, a jej wspomnienia pokazał w soczewkach lornetki i odbiciach luster. Szczególny sposób prowadzenia kamery przez Reinharta zdobył uznanie również za oceanem. Jego zdjęcia można bowiem podziwiać w superprodukcji Kevina Reynoldsa "Tristan i Izolda".

Nagrody filmowe

Najlepsza główna rola kobieca - Danuta Szaflarska, film PORA UMIERAĆ

WASZE OPINIE

Jamal

Piękny film o starości i wielu sprawach ściśle z nią zwiazanymi. Mamy tu wiec nierozumienie przez wnuków, unikanie glownej boheterki przez syna, tesknota za synem, przyjazn z pieskiem i wiele innych powiązań. A w tle samotnosc, wspomnienia ale i zarazem chęć do życia, energia, próba zrozumienia wspolczesnego świata. Pozycja obowiazkowa dla kazdego, kto od kina nie oczekuje tylko rozywki ale przede wszystkim zachety do glebszego spojrzenia na nasze życie.

aaaaaaa

KIEDY POWTÓRKA FILMU ???

kobieta niepowazna

...mysle ze trzeba ten film ogladac samemu w samotnosci by zastanowic sie nad wlasnym czasem zycia, wtedy bedzie mial tylko moc....
PORA UMIERAĆ
Polska, 2007
Świat 90-letniej pani Anieli (Danuta Szaflarska) kręci się wokół podniszczonej przez czas przedwojennej drewnianej willi, z której właśnie udaje jej się "pozbyć" ostatniego umieszczonego tu po wojnie lokatora. Wreszcie dom znów należy do niej i jej rodziny, która - jak ma nadzieję - będzie chciała spędzić tu resztę życia.
dramat
PORA UMIERAĆ
3,6 5 1 52