• Oscar
  • Złote Globy

PREMIERA

2014.03.01

CANAL+ PREMIUM

Poradnik pozytywnego myślenia

Silver Linings Playbook

USA, 2012

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia romantyczna

Ocena filmu

0.00

Opis

Pat Solatano (Bradley Cooper) po ośmiu miesiącach terapii wraca do rodzinnego domu. Chce zrealizować alternatywą wersję siebie, w oparciu o tzw. pozytywne myślenie, którego wzorce wynosi z grupy wsparcia w szpitalu.

Jego celem jest odzyskanie żony, którą przyłapał na zdradzie, a jej kochanka prawie zabił, co stało się bezpośrednią przyczyną hospitalizacji. Konsekwentna strategia Pata zmienia się, gdy poznaje intrygującą dziewczynę z sąsiedztwa, Tiffany (Jennifer Lawrence). Wzajemna niechęć pary ekscentryków przeradza się w niespodziewaną więź.

- "Film jest tak dobry, że może uchodzić za wspaniałą, dawną klasykę" - pisał słynny krytyk Roger Ebert na łamach "Chicago - Sun Times". Wtórowali mu inni, doceniając przed wszystkim aktorstwo. Wychwalano zwłaszcza Jennifer Lawrence, która zagrała młodą wdowę, klasyczny przypadek osobowości borderline, oscylującej między potrzebą bycia otoczoną opieką a agresywną rozpaczą i wściekłością na los. Co ciekawe, Lawrence nie była pierwszym wyborem DAVIDA O. RUSSELLA. Reżyser brał pod uwagę m.in. Zooey Deschanel, Anne Hathaway, Rachel McAdams, Olivię Wilde, Blake Lively, Rooney Marę, a nawet Angelinę Jolie. Jennifer Lawerence doskonale wywiązała się z zadania i zdobyła za swoją kreację m.in. Oscara i Złoty Glob. Ale Akademia doceniła też nominacjami towarzyszących jej aktorów. Bradley Cooper zagrał mężczyznę cierpiącego na chorobę afektywną dwubiegunową, którego postępowanie trudno przewidzieć. Kreację Roberta De Niro jako owładniętego nerwicą natręctw seniora Solitano okrzyknięto powrotem aktora do wielkiej artystycznej formy. Nominowano też jego filmową małżonkę, czyli australijską aktorkę Jacki Weaver, znanej m.in. z "Pikniku pod Wiszącą Skałą" czy brawurowego występu w gangsterskim "Królestwie zwierząt" Davida Michoda. W sumie "Poradnik pozytywnego myślenia" dostał 8 nominacji do Oscara.

Russell zdobył renomę jako scenarzysta i reżyser, kręcąc m.in. "Igraszki z losem", "Złoto pustyni" z Georgem Clooneyem oraz "Fightera", film wyróżniony dwoma aktorskimi Oscarami dla Christiana Bale'a i Melissy Leo. Po części autobiograficzną powieść Matthew Quicka "The Silver Linings Playbook" Russellowi polecił Sydney Pollack, który wraz z Harveyem Weinsteinem nabyli prawa do adaptacji. Russell napisał scenariusz i przerabiał go ponad 20 razy. Czuł osobisty związek z filmem, ponieważ jego syn cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową, tak jak bohater. Krytyka podkreślała potem odwagę i smak, z jakim ten temat został w filmie ujęty.

CZYTAJ WIĘCEJ O CYKLU FILMÓW OSCAROWYCH W CANAL+

Nagrody filmowe

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa - Jennifer Lawrence, film Poradnik pozytywnego myślenia
Najlepsza aktorka w komedii lub musicalu - Jennifer Lawrence, film Poradnik pozytywnego myślenia

WASZE OPINIE

pedro

"Poradnik pozytywnego myślenia" to dla mnie jeden z ciekawszych filmów. Trudna historia chorego młodego mężczyzny, jego relacji z bliskimi i eks-żoną. Poznanie przypadkiem (?) nowej dziewczyny, która zachęca go do udziału konkursie tańca ma wpływ na jego dalsze działania. W tym filmie bohaterowie są ludźmi z krwi i kości. Może nas śmieszyć, że wielu z nich ma swoje dziwactwa, przesądy, talizmany itd. Każdy w coś wierzy jedni z nas w przeznaczenie, inni w horoskopy, a jeszcze inni... No właśnie za dużo nie będę zdradzać. A czy my nie mamy swoich słabostek?
"Poradnik..." to połączenie kina obyczajowego z lżejszą konwencją komedii romantycznej, czy też filmów o tańcu. Proporcje są dobrze wyważone. Jednak największym atutem filmu jest aktorstwo. Bradley Cooper i Jennifer Lawrence są super! Natomiast Robert De Niro ze swoimi dziwactwami to mistrzostwo świata. On naprawdę w to wierzy.
Oglądając film mimo trudnego tematu odczuwałem pozytywną energię. Warto zobaczyć!
Poradnik pozytywnego myślenia
reżyseria:
USA, 2012
Pat Solatano (Bradley Cooper) po ośmiu miesiącach terapii wraca do rodzinnego domu. Chce zrealizować alternatywą wersję siebie, w oparciu o tzw. pozytywne myślenie, którego wzorce wynosi z grupy wsparcia w szpitalu.
komedia romantyczna
Poradnik pozytywnego myślenia
4,3 5 1 82