• Oscar
  • Złote Globy

PREMIERA

2004.04.03

CANAL+ PREMIUM

POROZMAWIAJ Z NIĄ

Hable con ella

Hiszpania, 2002

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 108 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nagrodzony Oscarem za scenariusz "Porozmawiaj z nią" Pedro Almodóvara to głęboko poruszająca, dojrzała i obyczajowo prowokacyjna niezwykła historia miłosna.

Dwóch mężczyzn, dziennikarz Marco (Dario Grandinetti) i pielęgniarz Benigno (Javier Camára), spotyka się w prywatnej klinice przy łóżkach pogrążonych w śpiączce kobiet. Kochanka Marca, torreadorka Lydia (Rosario Flores), nie odzyskała przytomności po tym, jak została stratowana przez byka na arenie. Młodziutka tancerka Alicia (Leonor Watling) jest ofiarą wypadku samochodowego i pozostaje w śpiączce od czterech lat. Marco powoli traci nadzieję, że jego przyjaciółka odzyska kiedykolwiek zmysły. Tymczasem pielęgniarz Benigno kocha się w pięknej Alicji i wierzy, że dziewczyna pewnego dnia obudzi się ze snu.

Mistrz kina hiszpańskiego, PEDRO ALMODÓVAR, słynie z niezrównanej umiejętności kreślenia portretów kobiet. "Porozmawiaj z nią" jest jego pierwszym filmem, w którym skupia się na mężczyznach. Bohaterki są w tej historii przez większą część czasu nieprzytomne, stanowią nieme obiekty miłości i pożądania. "Porozmawiaj z nią" to film o przyjaźni dwóch mężczyzn, a także o zakazanej miłości oraz o najwyższym poświęceniu. Almodóvar buduje tu karkołomną moralną konstrukcję, na granicy prowokacji i skandalu. Żongluje też konwencjami - rozpoczyna opowieść spektaklem wielkiej niemieckiej choreografki Piny Bausch, umieszcza w fabule czarno-białą, surrealistyczną sekwencję inspirowaną klasycznym filmem science-fiction "Zdumiewający, zmniejszający się człowiek", zaprasza do udziału brazylijskiego pieśniarza Gaettano Veloso. Film docenili krytycy - Almodóvar zdobył za swoje dzieło imponującą kolekcję wyróżnień, wśród nich Oscara za scenariusz i Europejską Nagrodę Filmową za scenariusz i reżyserię.

Nagrody filmowe

Najlepszy scenariusz oryginalny, POROZMAWIAJ Z NIĄ
Najlepszy film zagraniczny, POROZMAWIAJ Z NIĄ

WASZE OPINIE

art1970

Chyba najlepsze dzieło tego reżysera. Ogląda sią to z otwartą buzią od A do Z. Jeden z najważniejszych obrazów kina europejskiego naszych czasów. Kto nie widział niech nadrobi zaległości.
POROZMAWIAJ Z NIĄ
reżyseria:
Hiszpania, 2002
Nagrodzony Oscarem za scenariusz "Porozmawiaj z nią" Pedro Almodóvara to głęboko poruszająca, dojrzała i obyczajowo prowokacyjna niezwykła historia miłosna.
dramat
POROZMAWIAJ Z NIĄ
5,0 5 1 26