EMISJE

WT | 22.09 | 08:15

CANAL+ PREMIUM

WT | 22.09 | 09:15

CANAL+1

Port lotniczy '75

Airport 1975

USA, 1974

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: thriller

czas trwania: 109 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Boeing 747 linii lotniczych Columbia, podczas lotu 409 z Waszyngtonu do Los Angeles, zderza się z awionetką, której pilot dostał ataku serca. Na pokładzie boeinga ginie pilot i mechanik, a kapitan - wskutek odniesionych obrażeń - traci wzrok.

Jedyną osobą, która może ocalić samolot i podróżujących nim ludzi jest stewardesa Nancy (Karen Black). Wśród pasażerów znajduje się m.in. zakonnica (Helen Reddy), nastolatka oczekująca przeszczepu nerki (Linda Blair), której stan gwałtownie się pogarsza, uzależniona od alkoholu pani Devaney (Myrna Loy), podrzędny aktor (Sid Caesar) i podstarzała hollywoodzka gwiazda Gloria Swanson (Gloria Swanson), która w przerażeniu zaczyna spisywać ostatnie zdania swojej autobiografii: "Nigdy nie chciałam, żeby to draństwo ukazało się, kiedy będę jeszcze żyła". Nancy udaje się zapanować nad uszkodzonym samolotem, który jednak drastycznie obniża lot. Wkrótce na horyzoncie pojawiają się śmiertelnie niebezpieczne górskie szczyty.

"Port lotniczy ''75" to druga część katastroficznej serii, którą w 1970 roku otworzył filmem "Port lotniczy" George Seaton. Obraz Seatona rozpoczął w Hollywood lat 70. modę na kino katastroficzne, którą 20 lat później próbowali wskrzesić twórcy 3-częściowego cyklu "Turbulencja". Seria "Portów lotniczych" została oparta na powieściach Arthura Haileya, kanadyjskiego pisarza brytyjskiego pochodzenia i byłego lotnika RAF-u. "Port lotniczy ''75" wyreżyserował JACK SMIGHT, twórca m.in. "Bitwy o Midway" (1976) z Charltonem Hestonem i Henrym Fondą. Heston zagrał również w "Porcie lotniczym ''75", choć przyćmiła go żywiołowa Karen Black w roli stewardesy i nominowana za swoją rolę zakonnicy do Złotego Globu Helen Reddy.

W obrazie Smighta swoją ostatnią filmową kreację stworzyła Gloria Swanson (choć rola ta początkowo proponowana była Joan Crawford). Swanson, która zagrała tu samą siebie, na wielkim ekranie występowała jeszcze w czasach kina niemego. Zdobyła 3 nominacje do Oscara i Złoty Glob za rolę w "Bulwarze Zachodzącego Słońca" (1950). W latach 20. nazywana była "królową Hollywood" - wtedy też zaprowadziła w USA modę na bransoletki noszone na ramieniu i wysadzane biżuterią sandały. Rywalizowała z Polą Negri, a w 1948 roku - jako pierwsza na świecie aktorka - zaczęła prowadzić własne telewizyjne show. W Alei Sław otrzymała aż dwie honorowe gwiazdy - za produkcje telewizyjne i role kinowe. Była sześciokrotnie mężatką, ale i tak - jako pierwsza hollywoodzka gwiazda - samotnie zaadoptowała dziecko. Zmarła w wieku 86 lat, 9 lat po realizacji filmu Smighta, w Nowym Jorku. Pozostawiła w żałobie swojego ostatniego męża, o 19 lat młodszego dziennikarza, Wiliama Dufty'ego.

CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
Port lotniczy '75
reżyseria:
USA, 1974
Boeing 747 linii lotniczych Columbia, podczas lotu 409 z Waszyngtonu do Los Angeles, zderza się z awionetką, której pilot dostał ataku serca. Na pokładzie boeinga ginie pilot i mechanik, a kapitan - wskutek odniesionych obrażeń - traci wzrok.
thriller
Port lotniczy '75
3,0 5 1 5