PREMIERA

2006.03.22

CANAL+ PREMIUM

PORTRET MAŁEJ COSSETTE

Cossette no Shozo/Le Portrait de petite Cossette

Japonia

reżyseria:

gatunek: serial animowany

czas trwania: 38 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Eiri Kurahashi jest utalentowanym studentem Akademii Sztuk Pięknych. W wolnych chwilach pracuje w sklepie z antykami należącym do jego wuja. Pewnego wieczoru Eiri znajduje stary kielich wykonany z delikatnego, weneckiego szkła.

Przyglądając się niezwykłemu znalezisku odkrywa, że zawiera on jakąś tajemnicę. Gdy zagląda do środka dostrzega piękną jasnowłosą dziewczynę. To Cossette d'Auvergne, dla której ściany kielicha są od 250 lat więzieniem. Tajemnicza piękność czeka desperacko na swojego wybawcę, który zwróci jej wolność. Eiri chce jej pomóc, ale nie wie jak. Cossette staje się jego obsesją. Stopniowo wychodzi na jaw jej mroczna historia. Dziewczyna pochodzi z arystokratycznego rodu d'Auvergne. Jej młodość przypadła na XVIII stulecie, kiedy to pokochała artystę Marcelo Orlando. Jednak tego jak znalazła się w kielichu i wielu innych rzeczy nie odkrywa przed Eirim. Jej niewinność jest pozorna i zwodnicza. Wolność zwróci jej ten, kto z własnej woli zgodzi się na pakt krwi i odpokutuje wszystkie grzechy jej byłego kochanka. Eiri zmaga się ze sprzecznymi uczuciami. Na szczęście nie jest sam. Wśród jego przyjaciół są: jego powiernica Shouko, jej rówieśnica Yu oraz miejscowa lekarka, ciotka Shouko - Hatsumi Mataki.

"Portret małej Cossette" to kolejny serial japoński zrealizowany w konwencji anime. Pierwsze produkcje tego typu pojawiły kilkadziesiąt lat temu w Japonii i mają swój rodowód w tamtejszych komiksach - manga. Łączy je charakterystyczna dla literackich pierwowzorów wyrazista kreska (np. nienaturalnie duże oczy) i sposób animacji postaci, które poruszają się w specyficznym tempie. Polscy widzowie kinowi i telewizyjni dobrze znają przeboje tego gatunku, takie jak "Spirited Away: W krainie bogów", "Animatrix", "Pokemon" czy "Księżniczka Mononoke". Reżyserem 3-odcinkowej serii "Portret małej Cossette" jest AKIYUKI SHINBO, dla którego jest to czwarta tego typu produkcja. Wcześniej zrealizował telewizyjną serię "Metal Fighter Miku", fantasy "Twilight of the Dark Master" i 60-minutową anime "Hurricane Polymar". "Portret małej Cossette" to charakterystyczny dla anime kolaż kilku gatunków: romansu, dramatu i horroru. "Play Magazine" napisał o filmie: "Wszystkie kadry są wspaniałą ucztą dla oczu. Dynamika zdjęć, pastelowe kolory (...) perfekcyjnie harmonizują z całością dzieła".
ANIME

Anime to japoński patent na filmy animowane. Podstawową różnicą dzielącą je od animacji disneyowskich, do których przyzwyczajeni są widzowie zachodniego świata, jest stosunek liczby rysunków do klatek filmowych. Ten skomplikowany z pozoru proces jest w istocie bardzo prosty: tradycyjnie na 24 klatki (czyli jedną sekundę) przypadają 24 obrazki, a w anime tylko 8. Stąd charakterystyczne dla tego gatunku ruchy postaci. Do tego dochodzi jeszcze łatwo rozpoznawalny rysunek mający swe źródło w japońskich komiksach manga (np. nietypowo duże, szklane oczy o intensywnych barwach). Choć pojęcie "anime" kojarzymy ze współczesnością, w kulturze japońskiej jest obecne od wielu dziesięcioleci. Za jej "ojca chrzestnego" uchodzi Osamu Tezuka, który przed laty wpadł na pomysł nakręcenia serialu telewizyjnego na podstawie własnego komiksu. Problemem był tylko zbyt długi - w przypadku klasycznej animacji - proces produkcji. Stąd pojawił się pomysł zredukowania liczby rysunków z 24 do 8. Tak powstała seria "Astro Boy", która od 40 lat cieszy się niezmienną popularnością w Kraju Kwitnącej Wiśni. Z czasem anime ewoluowało i wykształciło liczne podgatunki. Podstawowy podział to: serie telewizyjne ("TV series"), animacja przeznaczona na rynek video ("Original Animation Videos" - OAV) i filmy kinowe ("movies"). Wszystkie dzielą się na wiele grup klasyfikowanych w zależności od wieku, płci czy tematyki. Często filmy stanowią mieszankę kilku różnych podgatunków. Do najczęściej eksploatowanych należą: mecha (filmy o robotach), maho shojo (nastolatki o nadprzyrodzonych zdolnościach), bishojo (perypetie pięknych dziewczyn) lub bishonem (perypetie chłopców). Liczne anime - o czym się często zapomina - są adresowane wyłącznie do dorosłej widowni i pojawiają się w nich mniej lub bardziej eksponowane wątki erotyczne. Od kilku lat anime szturmuje ekrany całego świata, również Polski. Do najbardziej znanych produkcji tego gatunku należą: "Księżniczka Mononoke", "Spirited Away: W krainie bogów", "Ruchomy zamek Hauru", "Animatrix", "Metropolis", "Pokemon", "Ghost in the Shell", "Transformery". Nazwiska ich twórców - jak Hayao Miyazaki, Mamoru Oshii czy wspomniany Osamu Tezuka - przeszły już do historii światowego kina.

WASZE OPINIE

otakuX

tradycyjnie: to nie bajka

Ernie

Dołączam się do słów Fatexa, jesteśmy bardzo ale to bardzo wam wdzięczni że puszczacie na waszej stacji anime, jesteśmy wam bardzo wdzięczni, ale przydało by się więcej anime, ale i tak jest wporzo!!!!

Fatex SSJ4

Ta anime jest wspaniała, wsumie praktycznie każda anime jest zarąbista, tak jak Dragon Ball czy inne. Anime są najlepsze dlatego warto oglądać i trzeba oglądać. Błogosławię Canal+ że puszczają japońskie bajki wiele osób wam zato dziękuje, ja też;)))
PORTRET MAŁEJ COSSETTE
reżyseria:
Japonia
Eiri Kurahashi jest utalentowanym studentem Akademii Sztuk Pięknych. W wolnych chwilach pracuje w sklepie z antykami należącym do jego wuja. Pewnego wieczoru Eiri znajduje stary kielich wykonany z delikatnego, weneckiego szkła.
serial animowany
PORTRET MAŁEJ COSSETTE
4,7 5 1 25